Гід

12 цікавих місць Києва, які варто відвідати

Хто хоч на день приїде до Києва, не може не зайти до Києво-Печерської лаври, Софійського та Михайлівського соборів, не познімкуватися на Майдані, не порозглядати Будинок з химерами, не прогулятися Андріївським узвозом. Проте, крім «стандартного набору» найвизначніших місць, у столиці є чимало місць незвичайних, які варто відвідати не лише задля цікавості, а й задля нетипових світлин.

У цій статті ми розповімо вам про топ-12 відомих і невідомих об’єктів Києва, які неодмінно варто побачити.

Софійський собор

Софія Київська має тисячолітню історію. Її було споруджено за часів Ярослава Мудрого – мармуровий саркофаг з його поховання зберігся дотепер. Інтер’єр Софії вражає древніми фресками та мозаїками. Головна, п’ятиметрова заввишки мозаїка Богоматір Оранта пережила усі руйнування, що їх зазнавав собор упродовж віків, і вважається оберегом Києва та України. Маловідома «родзинка» Софії схована всередині веж, обіч сходів. Це стінопис на світські сюжети й сотні графіті, що їх у давнину вишкрябали на стінах прості кияни.

Вхід на територію Софійського заповідника: 25 грн  — дорослі, 15 грн — діти, пенсіонери.
Квитки у Софійський собор: 100 грн — дорослі, 40 грн — діти, пенсіонери.
Вхід на дзвіницю: 60 грн — дорослі, 20 грн — діти.
Єдиний квиток (на відвідування всіх об’єктів заповідника): 200 грн — дорослі, 100 грн — діти.

Як доїхати: 10 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності» або «Золоті Ворота»

Києво-Печерська лавра


Гігантський монастир, а тепер — історико-культурний заповідник (частиною якого досі користується монастир) завжди був справжнім «містом у місті». Тут ви незчуєтеся, як кілька годин поспіль проблукаєте вгору і вниз лабіринтами лаврських вуличок поміж великих і малих храмів, будинків і мурів. Хоч раз треба побувати у лаврських печерах із сотнями мощів святих, про надприродні властивості яких ходить чимало легенд. А із дзвіниці заввишки 96,5 м можна охопити поглядом і саму Лавру, і далекі краєвиди обох берегів Дніпра. Мабуть, вам не вистачить і дня, щоб відвідати всі музеї, розташовані на території Лаври: Музей мікромініатюр Миколи Сядристого, Музей історичних коштовностей, Музей декоративно-прикладного мистецтва, Музей книги, Музей кіно й традиційних народних інструментів…

Вхід на територію заповідника: 80 грн — дорослі (включно з підйомом на дзвіницю). Вхідні квитки до музеїв купуються окремо.
Лаврські печери: безкоштовно (територія монастиря).
Розклад роботи: територія заповідника відкрита з 9:00 до 19:00, дзвіниця Успенського собору – з 10:00 до 19:00, без вихідних.

Як доїхати: автобусом № 24 (24 А), тролейбусом № 38, маршрутним таксі № 470.

Успенський собор


Головний собор Києво-Печерської лаври було споруджено в другій половині XI ст., а у XVIII ст. перебудовано у формах українського бароко. Довгі віки він був усипальнею князів, митрополитів, можновладців. Під час війни, 3 листопада 1941 року Успенський собор був висаджений у повітря. Як один із символів України, його відбудували вже за часів незалежності, у 1998–2000 роках.

Володимирська гірка, фунікулер і пішохідний міст 


З чарівної Володимирської гірки відкриваються краєвиди Дніпра, Подолу, Лівого берега, Печерських пагорбів. Схилами гори розбігаються доріжки, вибрукувані старовинною жовтою цеглою. На середній терасі ще 1853 року встановлено пам’ятник князю Володимиру, який хрестив Київську Русь-Україну. Саме біля цього пам’ятника починається (чи закінчується) новий пішохідний міст, який сполучає Володимирську гірку з Аркою дружби народів.

Між верхівкою та підніжжям гори курсує фунікулер – єдиний в Україні. Він незмінно діє вже понад століття: відкриття «Михайлівського електричного підйому», що найкоротшим шляхом з’єднав Верхнє місто і Поділ, відбулося 7 травня 1905 року.

Вартість однієї поїздки фунікулером: 8 грн.

Як доїхати: до Володимирської гірки та верхньої станції фунікулера – 10 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності», нижня станція фунікулера розташована біля станції метро «Поштова площа».

Андріївський узвіз 


Одна з найдавніших київських вулиць, Андріївський узвіз збігає з Верхнього міста на Поділ, звиваючись між схилами Замкової гори й Уздихальниці. Над ним підноситься елегантна Андріївська церква, збудована у 1749–1754 роках за проектом Бартоломео Растреллі. Нижче розташовані «Замок Ричарда Левове Серце» – на переконання киян, населений привидами, Музей Булгакова, Музей одної вулиці, Театр на Подолі. Андріївський узвіз – вулиця художніх галерей, сувенірних крамниць, арт-кав’ярень. Цілорічно тут просто неба продаються твори мистецтва та сувеніри.

Як доїхати: 15 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності» або «Золоті Ворота», 5 хвилин пішки від верхньої станції фунікулера, або ж знизу – 5 хвилин пішки від станції метро «Контрактова площа».

Пейзажна алея 

Це саме те місце, де неодмінно треба фотографуватися. Якщо ви хочете зробити яскраві, незвичайні кадри – вам сюди. 2009 року в межах боротьби з незаконною забудовою алеї тут було створено дитячий майданчик із дивовижними персонажами з «Аліси» й інших книжок. Серед них – викладені мозаїкою тридцятиметрова кішка-стоніжка, дитяча гірка, на якій можна вистромити голову з усмішки Чеширського кота, фонтани у вигляді слоника та зебр, лавки-кролики та багато іншого.

Як доїхати: тролейбусами №№ 16 і 18 від станції метро «Майдан Незалежності» до зупинки «Львівська площа», 15 хвилин пішки від станції метро «Золоті Ворота», 10 хвилин пішки від верхньої станції фунікулера.

Воздвиженка


Пустир на місці знесених ще у 1980-ті хаток урочищ Гончарі та Кожум’яки (згадайте фільм «За двома зайцями») на початку двохтисячних нашвидкуруч забудували стилізованими під старовину будинками. Вартість квадратних метрів зашкалювала. Проте ті, хто придбали тут житло, так в нього й не заселилися: через старі комунікації та дешеві будматеріали «елітні» будинки виявилися непридатними для життя. Проте після недавньої реконструкції з мертвого кварталу Воздвиженка стрімко перетворюється на модний район. Чи не щомісяця тут відкриваються нові бари, галереї, магазини актуальних брендів і спортклуби. А ще вона лишається знахідкою для тих, хто шукає нетипові місця для фотосесій.

Як доїхати: 10 хвилин пішки від станції метро «Контрактова площа».

Будинок з химерами

Будинок у стилі модерн спорудив для себе у 1901–1903 роках Владислав Городецький – тоді вже успішний київський архітектор. Оселя господаря займала бельетаж, квартири на інших поверхах здавалися в оренду. Палкий шанувальник полювання у далеких країнах,  він оздобив дах і фасад свого будинку скульптурами дівчат і різноманітних тварин – від жаб до носорогів. Мисливські трофеї та морські чудовиська – головна тема так само екзотичного інтер’єру споруди. Нині Будинок з химерами служить для президентських прийомів, і побачити його всередині можна лише заздалегідь записавшись на екскурсію, заповнивши форму. Термін очікування своєї черги може сягати 2–3 місяців, проте є бонус – квитки безкоштовні.

Квитки: безкоштовно, записуватися заздалегідь тут.

Як доїхати: 15 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності», 10 хвилин пішки від верхнього виходу станції метро «Хрещатик».

Миколаївський костел


Як і Будинок з химерами, будівля Національного художнього музею та караїмська кенаса, Миколаївський костел належить до витворів архітектора Владислава Городецького, який сміливо експериментував з історичними стилями. Для костелу він обрав готичний — і як нам здається, не прогадав. Костел діє як храм і водночас слугує Залом органної та камерної музики.

Розклад концертів: за посиланням.

Як доїхати: 10 хвилин пішки від станції метро «Олімпійська».

Русанівські фонтани 

Комплекс із 15 світломузичних фонтанів розташований в акваторії Русанівського каналу, штучно створеного наприкінці 1970-х, коли розбудовувалася Русанівка – новий, модерний на той час житловий масив на Лівому березі Дніпра. Для прогулянок і відпочинку було спроектовано набережну, яку прикрасили «гейзерами», струмені яких здіймаються прямо з водного плеса на висоту до 30 метрів.

Розклад роботи: з 1 травня до 30 вересня в усі дні, окрім понеділка, з 14:00 до 23:00. Від настання темряви до 23:00 діє світловий супровід, а у п’ятницю, суботу і святкові дні – ще й музичний.

Як доїхати: пішки від станцій метро «Лівобережна», «Гідропарк» або «Дарниця».

Оболонська набережна та парк «Наталка» 

Це місце справжньої дефіляди, де велелюдно цілий рік, а особливо, коли тепло. Низом тягнеться смуга піску – там засмагають, пікнікують і купаються. Верхом прогулюються пішки, їздять на велосипедах, роликах і взагалі всьому, що має коліщатка, пригощаються на літніх терасах. На набережній є кілька дитячих майданчиків, мотузковий парк, пункт прокату катамаранів, тренажери, майданчик воркауту, волейбольні майданчики, сад скульптур. Закінчується набережна сучасним парком «Наталка».

Як доїхати: до початку набережної – 10 хвилин пішки від станції метро «Мінська», до парку «Наталка» – маршруткою № 582 від станції метро «Оболонь».

Новий ботсад

Ботсад Гришка

Фото: Qypchak / CC BY-SA; Wikipedia

Величезний ботанічний сад імені Гришка розкинувся на пагорбах над Дніпром. Він створений за принципом географічних зон: тут є ділянки «Степи України», «Українські Карпати», «Крим», «Далекий Схід», «Кавказ», «Середня Азія» тощо, а також моносади – сад магнолій, буковий ліс, березовий гай, розарій та сирингарій – величезний сад з десятками сортів бузку. Саме з нього відкривається мальовничий краєвид Видубицького монастиря.

ВИДУБИЦЬКИЙ СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ ЧОЛОВІЧИЙ МОНАСТИР.Видубицький монастир засновано у другій половині ХІ сторіччя сином князя Ярослава Всеволодом. Сучасний ансамбль Видубицького монастиря сформувався наприкінці XVII — на початку XVIII ст.

Опубліковано Свято-Михайлівський Видубицький чоловічий монастир Четвер, 20 липня 2017 р.

Ботсад – місце, де можна фотографуватися на тлі квітучих дерев і кущів від весни і до осені.

Розклад роботи: травень – серпень: з 8:30 до 21:00, вересень – квітень: з 8:00 до настання сутінок; оранжерейний комплекс: з 10:00 до 16:00, в суботу і неділю: з 11:00 до 17:00, вихідні: понеділок та вівторок.
Вхід: дорослі – 50 грн, школярі – 20 грн, діти до 7 років, пенсіонери та пільгові категорії – безкоштовно; оранжерейний комплекс – 20 грн.

Як доїхати: від станції метро «Печерська» автобусом № 62 або тролейбусом № 14 до кінцевої зупинки «Ботанічний сад».

Астрономічна обсерваторія 

У Києві є дві обсерваторії: одна належить до Київського національного університету імені Т. Шевченка, інша – до Національної академії наук. Перша розташована у центрі міста, на вулиці Обсерваторній. За попереднім записом, що ведеться через сайт, сюди можна потрапити на вечірню екскурсію, щоб поспостерігати у телескоп за зоряним небом і відвідати Астрономічний музей. Головна астрономічна обсерваторія НАНУ розташована на околиці міста, у Голосієві. Сюди теж запрошують приходити на екскурсії і брати участь в аматорських астрономічних спостереженнях. Проблема щодо обох обсерваторій – усі ці заходи проводяться лише для груп, за попереднім узгодженням.

Записатися на екскурсію до університетської обсерваторії та переглянути графік можна тут.
Організувати екскурсію до обсерваторії НАНУ для групи не менше ніж 10 осіб – за телефоном (097) 236-28-80.

Як доїхати: до університетської обсерваторії – від станції метро «Майдан Незалежності» або «Лук’янівська» тролейбусами №№ 16 і 18 до зупинки «Обсерваторна»; до обсерваторії Академії наук – тролейбусом № 11 від ВДНГ до кінцевої зупинки або маршруткою № 496 від станції метро «Лук’янівська» або зупинок «Епіцентр», «Заболотного», «Метрологічна» до зупинки «Лікарня Феофанія, корпус 2».