Борис Єгiазарян: Засвідчую торжество життя
Коли мені було п’ять чи шість років, я уже відчував себе художником. Не дитиною, а саме художником. Я був таким щасливим, малюючи. Згадую, як мені подарували набір із дванадцяти кольорових олівців — це було справжнім дивом! Проте в школі з малювання отримував лише двійки, хоч і був відмінником із інших предметів. Я дуже дивно малював — усе надто дрібне, як у вірменських манускриптах.
Про дар і усвідомленість
А вміння приходить з навчанням і досвідом. Мені непросто творити: складно і розпочинати писати, і продовжувати, і закінчувати — одні страждання. Але є незбагненна творча радість, яку відчуваю і в процесі, й після закінчення роботи. Раніше ставився до себе занадто критично — здавалося, що все не те і не так, хоча інші запевняли у зворотному. Із роками невдоволення собою нікуди не поділося, але я навчився радіти завершеній картині. Адже коли я створюю роботу, що не тішить мене самого, як же я зможу запропонувати це іншим? Водночас іноді відчуваю, що не можу радіти, і згадую, що забув помолитися Богу, попросити допомогти написати щось сильне, добре, красиве — на радість людям. Коли ти усвідомлюєш, що тобі даровано творче натхнення у дещо більшій мірі, ніж іншим, відчуваєш і відповідальність за нього. Творчість — це висловлювання. І ти маєш відповідати за свої слова.
Про радість
Я пережив багато болю, бачив трагедії. Був на війні, втрачав друзів, розбирав завали після страшного землетрусу у Вірменії, коли загинули тисячі людей. Моя єдина донька відійшла на небо. Однак я не хочу розповідати про біль. Є художники, які говорять про біль заради майбутнього, а я вирішив, що хочу засвідчувати торжество життя, радість. Хоча про це неможливо розповідати, якщо не пропустиш крізь себе багато болю.
Кожна людина переживає якийсь апокаліпсис. А далі що? Життя.
Про рятівну творчість
Коли на початку 1990-х я повернувся з війни, довго не міг створювати картини — не було внутрішніх сил, лінія не мала наповнення і сенсу. Між мною і життям виникла прірва. Натомість став писати розповіді про своє дитинство. Мабуть, тому, що воно для мене було синонімом щастя. Коли писав, помітив, що радість і щастя завжди йдуть поруч із болем і стражданням. Проте життя дароване нам для того, щоб радіти.
Я дуже добре розумію психологічну травму тих, хто нині повертається із фронту. Коли я зустрічаюся з ними, завжди раджу почати творити, робити щось своїми руками. Будь-що: відремонтувати огорожу чи змайструвати стілець. Ти не маєш права на депресію, тому що в тебе є близькі, рідні — люди, яким ти потрібен. Не буває такого, що немає геть нікого, адже завжди є Бог. Я віруюча людина, тому повторю за Біблією: поклади турботи свої на Нього. І Він потурбується про тебе. Однак це не означає, що потрібно сидіти склавши руки. Треба повірити та зробити маленький крок.
Символ щастя
До творчості я повернувся завдячуючи гранатам. Став писати серію робіт, яка так і називалася — «Гранат». Якимось чином мене осяяло і я згадав студентські часи, коли ми бігали на єреванський центральний базар — старий, колоритний — за фруктами для натюрмортів. Гранати, айва, яблука, груші — усе таке красиве, яскраве. Продавці закликали кожний до себе, але ніколи не брали гроші. А коли вперше побачив гранатове дерево, був неймовірно вражений — адже я виріс у гірському селі, де навіть яблуні не росли. Гранат — це казковий плід, який тріскається від своєї повноти.
Я небайдужа людина, тому близько сприймаю фейки, маніпуляції, інформаційний простір наповнений ними. Вони мене засмучують і виснажують. Хвилююсь за майбутнє України, за її цивілізаційний вибір. Вважаю, що через труднощі та біль наша країна стає, нехай і повільно, справжньою державою, і не зашкодити цьому — відповідальність кожного. Тому нині, щоб не обізлитися, не спустошуватися, починаю нову серію «Гранат». У кожному написаному гранаті — своя щаслива історія. Так цей символ мене супроводжує протягом усієї творчості.
Записала Марина Гудзевата