Кіно

Серіал «Чорнобиль» від HBO: дивитися обов’язково

На американському каналі HBO, чия «Гра престолів» прогреміла на увесь світ, 6 травня відбулася прем'єра драматичного міні-серіалу про історію, причини й наслідки вибуху на Чорнобильський АЕС 26 квітня 1986 року. 5 епізодів тривалістю година кожний виходитимуть щотижня.

У НВО відзначили, що працювали над серіалом два роки, тому намагалися вдосконалити всі можливі деталі: наприклад, радянський одяг, побут, газети, локації тощо. Зйомки відбувалися в Литві, деякі епізоди фільмували в Києві. Творці серіалу вибрали Литву, тому що тамтешня атомна електростанція — Ігналінська (наразі не робоча), має реактори такого ж типу, що і ЧАЕС, а знімальна група отримала доступ до внутрішніх приміщень.

Серіал Чорнобиль
Призер Берлінського кінофестивалю і улюбленець режисера Ларса фон Трієра актор Стеллан Скарсгаард виконує роль Бориса Щербини, призначеного керівником комісії з ліквідації руйнівних наслідків катастрофи. Щербина відповідав за евакуацію жителів із зони.

серіал чорнобиль герої
В одній з головних ролей знявся британець Джаред Харріс, зірка серіалів «Божевільні» та «Корона», який втілив на екрані провідного радянського фізика-ядерника Валерія Легасова. У складі команди реагування він одним із перших зрозумів всі масштаби безпрецедентної катастрофи, яка сталася на АЕС, і винайшов склад суміші, щоб засипати вогненний реактор і хоч трохи зменшити насілідки. 1988 року Легасов повісився у себе в кабінеті.

Номінантка на «Оскар» Емілі Уотсон зіграла роль вигаданої вченої-фізика, яка хотіла оприлюднити правду про трагедію.

емілі вотсон серіал чорнобиль
Вілл Гомперц, редактор відділу культури BBC, переглянув усі 5 серій і написав рецензію.

Сказати, що новий міні-серіал від HBO «Чорнобиль» наводить на роздуми, все одно, що описати Усейна Болта як непоганого бігуна, а води Антарктики — як помірно холодні.
Ця стрічка не просто примушує думати — вона позбавляє сну. Під кінець третьої мені вже хотілося чогось легкого: наприклад, передивитися «Пекло в піднебессі» або «Лютер».
Щось далеке від такої жорстокої реальності.

Продюсери кажуть, що звичайний фільм-катастрофу знімати було б легше, але Чорнобиль — насамперед історія про людей. «Нам було би легше, якби ми знімали звичайний фільм-катастрофу. Тоді головним прийомом став би зелений екран і накладені спецефекти. Але це не фільм-катастрофа, це історія про людей, тому на зйомках все було справжнім», — відзначає продюсер серіалу Санні Волленберг.

Творець серіалу Крейг Мазін в інтерв’ю BBC News Україна розповів про джерела, які використовував у роботі над сценарієм.

Я провів надзвичайно ретельне дослідження, використовуючи всі можливі джерела, зокрема розповіді очевидців, документальні фільми, наукові звіти, книжки, написані радянськими та західними науковцями, інтерв’ю.
Як письменник я відчував величезну відповідальність не лише перед населенням колишнього Радянського Союзу, а й дуже конкретно перед народом України.

Де дивитися міні-серіал «Чорнобиль» в Україні

В Україні перша серія вже доступна на стримінгових платформах oll.tv,  divan.tv і megogo.net.