Виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» в Мистецькому арсеналі
Фотографії, книжки, малюнки, графічні твори, скульптури й витинанки на виставці «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» покажуть багатогранність творчої спадщини Параски, а медіа-інсталяції та засоби віртуальної реальності відтворять побут, в якому жила і творила мисткиня.
Виставка «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» триватиме з 17 жовтня до 19 січня 2020 року.
Параска Плитка-Горицвіт жила усамітнено в карпатському селі Криворівня і стала одним із культурних символів цього місця, та й всієї Гуцульщини. Однак широкому загалові мисткиня й досі мало відома. Параска створила власний мікрокосм, що існує на межі правди й вигадки, де реальне так тісно переплелося з містичним, що годі їх розділити. Її життя — тяжкий шлях випробувань, на якому Парасці вдалося не зрадити віри в людей, сповідувати філософію любові, і навчитися мандрувати, не виїжджаючи з села, завдяки творчості.
Життя Параски тривало на перетині ліній історії країни та її особистих переживань: примусові роботи в Німеччині, ув’язнення за антирадянську діяльність і допомогу УПА, майже десять років таборів, повернення до рідного села й адаптація до нових радянських реалій. Коли Параска повернулася з табору, багато хто з місцевих мешканців уникав контактів із нею, щоб не наражатись на реакцію радянської системи. Та попри те, що життя в селі диктувало власні правила й норми поведінки, мисткиня обрала шлях самореалізації, пізнання, віри та просвітництва. Набутий життєвий досвід вона втілювала у своїх рукотворних книжках та малюнках. А знання та контакти, отримані в таборі, сформували Парасчине сприйняття реальності та широке коло спілкування, що виходило далеко за межі села.
Юлія Ваганова, заступниця генеральної директорки Мистецького арсеналу з музейної та виставкової діяльності: «Ідея проекту «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання Гравітації» народилася зі світлини Параски. Стало зрозуміло, що зображена людина не вписується у звичні рамки і традиційне уявлення про художницю з Карпат. Переплетення реального та міфічного, живопису й текстів, графіки й фотографій у її творчості захопило команду, водночас викликавши багато дискусій – як описати «явище» Параски? Напевно, це можна назвати концептуальним примітивізмом, хоча це все одно не дасть вичерпного визначення».
Виставка «Подолання гравітації» в Мистецькому арсеналі — це подорож світом духовних образів, казкових текстів, етнографічних записів, вигаданих ландшафтів і документальних фотографій.
Відкриття виставки – 17 жовтня о 18:30
17 та 18 жовтня вхід на виставку вільний