12 музеїв Києва, які неодмінно варто відвідати
З кількох десятків музеїв, що діють у Києві, ми вибрали для вас дванадцять найважливіших і найцікавіших – тих, які просто не можна пропустити. Серед них – музеї художні, історичні й технічні, як традиційні, так і сучасні, з мультимедійними експозиціями.
Національний художній музей України
«Музей з левами», як його називають кияни, – найважливіший художній музей, адже тут зібрано шедеври саме нашого, українського мистецтва від часів Київської Русі до сьогодення. Він був заснований ще наприкінці ХІХ ст. за ініціативою української інтелігенції як перший публічний музей Києва. Унікальною є і сама будівля в стилі неокласицизму – один із витворів архітектора Владислава Городецького, автора і власника Будинку з химерами. Величезна збірка українського сакрального мистецтва, насамперед епохи бароко, містить ікони та іконостаси, поліхромну скульптуру, стародруки. Украй цікавою є збірка українських художників-новаторів ХХ століття, серед яких – Олександр Богомазов, Олександра Екстер, Адальберт Ерделі, Михайло Бойчук і його школа, Федір Кричевський, Тетяна Яблонська, Микола Глущенко.
Квитки: 40 грн – для дорослих, 20 грн – для студентів, 10 грн – для школярів і пенсіонерів; дорослий + школяр – 40 грн.
Розклад роботи: середа, четвер і неділя – 10:00–18:00, п’ятниця – 12:00–20:00, субота – 11:00–19:00, понеділок та вівторок – вихідні. Останньої неділі щомісяця – безкоштовний вхід для громадян України, а щосереди – безкоштовний вхід для школярів і студентів.
Як доїхати: 5 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності».
Церква-музей Спас на Берестові
Шедеври українського іконопису можна побачити не лише в музейних залах, а й у самих стародавніх церквах. Так, статус музею мають Софія Київська, Андріївська та Кирилівська церкви. А щойно після тривалої реставрації для відвідувачів відкрилася і церква Спаса на Берестові, що біля Києво-Печерської лаври. У храмі, збудованому за княжих часів, збереглися унікальні фрески XI–XII ст. та стінопис XVII ст., створений після відновлення занепалої церкви митрополитом Петром Могилою у 1640-х роках.
Квитки: щоб оглянути інтер’єр церкви Спаса на Берестові, треба придбати у касах Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника загальний квиток за 80 грн, що дає право відвідати ще декілька експозицій – інтер’єр Троїцької надбрамної церкви, Музей історії Києво-Печерської лаври та ін.
Розклад роботи: 10:00–17:00, обідня перерва – 12:30–13:00.
Як доїхати: автобусом №24 (24А), тролейбусом №38, маршрутним таксі №470.
Читайте також: 12 цікавих місць Києва, які варто відвідати
Музей історичних коштовностей України
Серед численних музеїв, що діють на території Києво-Печерської лаври, не можна проминути Музей історичних коштовностей – філію Національного музею історії України. Більшість експонатів – це коштовні ювелірні вироби, знайдені археологами під час розкопок курганів. Тут можна побачити знамените скіфське золото, античні ювелірні вироби з причорноморських грецьких міст-колоній, коштовні оздоби гунів, аварів, печенігів, половців, монголо-татарів, вироби майстрів Київської Русі. Також у музеї представлено ювелірні вироби XVI–XX ст. України та інших країн Європи та Азії, зокрема – унікальну колекцію єврейського культового срібла. Є в музеї і роботи сучасних українських ювелірів.
Квитки: дорослі – 30 грн для огляду музею і 10 грн – для огляду експозиції одного поверху; для школярів, студентів і пенсіонерів пільговий квиток для загального огляду музею – 20 грн, сімейний квиток для загального огляду музею (до 4-х осіб) – 60 грн.
Розклад роботи: щодня 10:00–16:45, понеділок – вихідний, остання п’ятниця щомісяця – санітарний день.
Як доїхати: автобусом №24 (24А), тролейбусом №38, маршрутним таксі №470.
Музей мікромініатюр Миколи Сядристого
На території Києво-Печерської лаври розташований і справді унікальний Музей мікромініатюр Миколи Сядристого, якого ще називають «майстром, що підкував блоху». Усі експонати цього музею легко поміщаються на кінчику голки чи на зрізі зернятка, а роздивитися їх можна лише за допомогою мікроскопа. Це портрети видатних діячів, найменша у світі книжка – «Кобзар», найменші у світі шахи, макети кораблів, різноманітні скульптурні композиції.
Квитки: 60 грн – дорослі, 30 грн – діти.
Розклад роботи: щоденно 9:00–19:00, вівторок – вихідний.
Як доїхати: автобусом №24 (24А), тролейбусом №38, маршрутним таксі №470.
Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків
Музей володіє найбагатшою в Україні колекцією творів західного та східного мистецтва, серед яких – полотна Рубенса, офорти Гойї. В її основу лягла збірка Богдана Ханенка та його дружини Варвари з родини меценатів Терещенків. Із наміром у майбутньому відкрити музей, наприкінці 1880-х Ханенко збудував будинок у дусі венеційського палаццо. Зали у кабінети оздоблені в стилях, притаманних різним країнам та епохам. Після смерті чоловіка Варвара довела до кінця родинну справу й 1921 року передала усю колекцію та будівлі Українській академії наук. У радянську епоху музей називали Київським музеєм західного та східного мистецтва, а в наш час його перейменували на честь засновників.
Відео: Nicole Katenkari
Опубліковано Музей Ханенків. The Khanenko Museum Вівторок, 27 листопада 2018 р.
Квитки: 90 грн – для дорослих, 50 грн – для студентів, 40 грн – для пенсіонерів і школярів. У першу середу місяця вхід безкоштовний для всіх відвідувачів, для студентів і школярів – щонеділі.
Розклад роботи: 10:30–17:30 в усі дні, крім понеділка та вівторка.
Як доїхати: 5 хвилин пішки від станції метро «Льва Толстого», 10 хвилин пішки від станції метро «Театральна».
PinchukArtCentre
Перший великий центр сучасного мистецтва в столиці був створений як відкрита платформа для митців та шанувальників мистецтва. Тут презентуються масштабні арт-проекти, відбуваються колективні та персональні виставки найактуальніших українських і світових митців, серед яких Ай Вейвей, Дем’єн Герст, Марина Абрамович, АнішКапур, Маріко Морі. Місце, де можна фотографуватися на тлі абсолютно неймовірних речей, особливо приваблює молодь.
Вхід безкоштовний.
Розклад роботи: 12:00–21:00 в усі дні, крім понеділка.
Як доїхати: 10 хвилин пішки від станції метро «Льва Толстого».
Музей історії України у Другій світовій війні
Зі зміною назви (а раніше музей звався музеєм Великої Вітчизняної війни) до основної експозиції (яка створювалася ще за радянських часів, але виглядає досить сучасною) додалася й експозиція про участь українських військових у воєнних конфліктах у світі. Також тут відбуваються виставки, присвячені визвольній боротьбі УПА та війні на Сході України. На території музею просто неба виставлено чимало зразків військової техніки. Найвідоміший об’єкт музею – це монумент «Батьківщина-Мати». Там облаштовано два оглядові майданчики: «Краєвид» на висоті 36,6 м, під ногами гігантської жінки, та «Екстрим» – на висоті 91 м (на руці, якою вона тримає щита). На цей майданчик пускають лише відвідувачів віком від 18 років. Підйом передбачає супровід інструктора та може здійснюватися виключно за умови гарної погоди (t °С від +5 до +30), без опадів та сильних поривів вітру.
Квитки: музей: 30 грн для дорослих, 10 грн – для студентів і школярів.
Майданчик «Краєвид»: 100 грн – для дорослих, 70 грн – для студентів і школярів.
Майданчик «Екстрим»: 300 грн з особи. Щоб зареєструватися, телефонуйте (044) 285-94-52 або звертайтеся до музейної каси.
Розклад роботи: З понеділка по п’ятницю – 10:00–18:00 (каса до 17:00), у суботу й неділю – 10:00–19:00 (каса до 18:00).
Як доїхати: автобусом №24 (24А), тролейбусом №38, маршрутним таксі №470.
Музей становлення української нації
Музей становлення української нації, що відкрився у серпні 2019 року, розташований «під ногами» монумента «Батьківщина-мати». Це інноваційний інтерактивний музей, де історію можна не лише побачити і почути, а й відчути на запах. А з деякими історичними діячами — навіть поговорити, натиснувши на потрібну кнопку. Усе в цьому музеї зроблено по-сучасному: щоб швидко оплатити вхід, достатньо піднести платіжну картку, смартфон чи браслет до термінала на турнікеті, а за допомогою QR-коду можна вибрати мову аудіогіда.
У музеї відвідувачів зустрічають реалістичні фігури видатних українців шести епох: політичні діячі, науковці, письменники, актори й співаки, а ще – герої нинішнього часу: ветерани, волонтери, військові медики.
Квитки: 220 грн – для дорослих, 160 грн – для школярів і студентів. Існують знижки та комбіновані квитки.
Розклад роботи: щодня з 9:00 до 20:00, без перерви та вихідних.
Як доїхати: автобусом №24 (24А), тролейбусом №38, маршрутним таксі №470.
Національний музей «Чорнобиль»
Багато киян ніколи не були в цьому музеї й навіть не уявляють, яким популярним він є всі ці роки в іноземних туристів, які нерідко прямують саме туди, ледве діставшись Києва. Що вже казати тепер, після того як на весь світ прогримів серіал «Чорнобиль». Цей музей чи не першим в Україні створив мультимедійну експозицію, і це не просто інновації заради інновацій: відео, звук і 3D-проекції покликані ще глибше занурити відвідувача у трагічну історію Чорнобильської катастрофи. Так само сильні емоції викликає художнє вирішення музею, що зачіпає за серце абсолютно кожного. Для повноти сприйняття радимо відвідати музей з «живим» екскурсоводом, хоча тут є й аудіогіди, записані як українською, так і багатьма іноземними мовами. Нерідко в музеї відбуваються українсько-японські виставки, адже саме Японії довелося пережити дві радіаційні катастрофи – Хіросіму й Нагасакі, а в наш час – Фукусіму.
Квитки: 24 грн – для дорослих, 12 грн – для школярів і студентів; для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій, військовослужбовців строкової служби, дітей дошкільного віку – безкоштовно. Прокат аудіогіда – 60 грн.
Розклад роботи: 10:00–18:00 (каса – до 17:00) щодня, крім неділі, останній понеділок місяця – санітарний день.
Як доїхати: 5 хвилин пішки від станції метро «Контрактова площа».
Музей води
Водно-інформаційний центр, який ще називають Музеєм води, розміщується у старовинній водонапірній вежі та підземних цистернах під нею і є першим інтерактивним музеєм в Україні. Минуло вже понад 15 років, як музей відкрився, а він і досі отримує захоплені відгуки в мережі й збирає черги під входом. Тут цікаво фотографуватися – наприклад, всередині мильної мегабульбашки або сидячи на гігантському унітазі.
Опубліковано КП "Водно-інформаційний центр" Вівторок, 29 січня 2019 р.
Квитки: 60 грн – для дорослих, 50 грн – для дітей, діти до 6 років – безкоштовно
Розклад роботи: Середа, четвер, п’ятниця – 10:00–16:00, субота і неділя – 10:00–17:00, понеділок і вівторок – вихідні.
Як доїхати: 10 хвилин пішки від станції метро «Майдан Незалежності».
Державний музей авіації
Державний музей авіації України імені Олега Антонова є найбільшим технічним музеєм країни й розташований неподалік від аеропорту «Київ» (Жуляни). Просто неба тут виставлено понад вісімдесят бортів – пасажирських і навчально-тренувальних літаків, літаків-винищувачів, ракетоносців, гвинтокрилів. До чотирьох літаків і двох гвинтокрилів можна зайти усередину й навіть посидіти в кабіні пілота.
Квитки: 100 грн – для дорослих, 80 грн – для школярів, студентів і пенсіонерів.
Розклад роботи: квітень – жовтень: 10:00–19:00, вівторок – без доступу в експонати, понеділок – вихідний.
Як доїхати:від станцій метро «Деміївська», «Славутич», «Осокорки», «Позняки», «Харківська» автобусом №220 до кінцевої зупинки «Державний музей авіації».
Музей просто неба у Пирогові
Національний музей народної архітектури та побуту України – це найбільший в країні музей просто неба, де зібрано понад 300 будівель. Його територія розділена на зони, що представляють етнографічні регіони України: Наддніпрянщину, Слобожанщину, Полісся, Полтавщину, Поділля, Карпати. У Пирогів їдуть гуляти на цілий день, адже територія – величезна, і біля кожної мальовничої хатки, церкви, вітряка хочеться сфотографуватися. У музеї часто відбуваються реконструкції народних обрядів, концерти та майстер-класи з традиційних ремесел.
Квитки: 40 грн – для дорослих.
Розклад роботи: щодня, крім середи, 10:00–17:00.
Як доїхати:
тролейбусом №11 від станції метро «Либідська»,
маршруткою №172 від станції метро «Дружби Народів»,
маршруткою №496 від станції метро «Лук’янівська»,
маршруткою №576 від станції метро «Академмістечко».
Отож наразі ви вже знаєте майже все про найцікавіші музеї Києва. І тепер справа їх вивчити та дізнатися для себе щось нове та цікаве в ваших руках і… ногах