Відчути спиною. Дмитро Огарко

За даними ВООЗ, від різноманітних захворювань опорно-рухового апарату наразі страждає майже 80 відсотків населення планети. До того ж переважна частина — це офісні працівники віком до 50 років. Як потрапити до щасливої меншості, Event Ukraine розповів Дмитро Огарко, лікар-ортопед, остеопат, засновник Клініки остеопатії доктора Огарко.

«У минулому — я ортопед та вертебральний хірург. Але, простоявши багато років за операційним столом, зрозумів, що класична медицина не надто ефективна, — розповідає Дмитро. — Розподілення лікарів за вузькими фахами, лікування симптомів (замість виявлення та корекції першопричини хвороби), засилля фармпрепаратів, на жаль, не робить людей здоровішими. Лікувати потрібно не хворобу, а організм загалом. Безумовно, коли йдеться про гострі стани — злам, запалення легенів або апендицит, —
без методів традиційної медицини не обійтися. Це своєрідна «важка артилерія», і у справді критичних ситуаціях вона потрібна. Однак у питаннях поліпшення якості життя та здорового довголіття принципи остеопатії працюють ефективніше.  Тому в розквіті кар’єри я пішов з класичної медицини і став працювати саме в цьому напрямі. Мене приваблює в остеопатії комплексний підхід. Вона не обмежується лише проблемами опорно-рухової системи, а розглядає організм як єдине ціле, де робота одного органа неодмінно впливає на стан іншого. Я в професії вже 30 років і щодня продовжую дивуватися, як складно й розумно влаштований наш організм. Він дуже міцний, запрограмований на довге й активне життя — не менше ніж 150 років. Наше завдання: дослухатися до свого тіла й не заважати йому бути здоровим».

Ознаки здоров’я за доктором Огарком
Здоровий організм:
1. Сильний, тобто ресурсний.
2. Збалансований — усі його органи та системи працюють скоординовано.
3. Розслаблений — немає зайвих осередків напруги.
Натомість ознаки хвороби — це слабкість, напруга (усі системи працюють в екстремальному режимі) та розбалансування (нездоровий колір обличчя тощо).

Аптека VS Спортзал

Існує думка, що сьогодні, в епоху синтетичної їжі, технічного прогресу та інших несприятливих чинників, люди стали хворіти більше. Це не зовсім так. Радше, змінився характер захворювань, і на перший план вийшли хвороби, про які 100 років тому ніхто навіть і не чув.

Одна з ключових ознак нашого часу: життя на надвисоких швидкостях. Ми дуже активні психічно і водночас пасивні фізично. Сидячи на одному місці, ми перелопачуємо величезні пласти інформації, ведемо бізнес-баталії, переживаємо життєві драми. Але якщо психічне напруження не знаходить виходу у вигляді фізичних дій, воно призводить до м’язових спазмів — а це ґрунт для розвитку захворювань. Водночас люди фізичної праці, зокрема в селах, страждають від передчасного зношення суглобів і хребта.

Зазвичай це викликано неправильним розподілом навантаження під час рухів. Здавалося б, наразі медицина досягла небачених раніше висот, щороку винаходять нові й нові ліки, аптек у місті більше, ніж спортзалів. Але люди за цього не стають здоровішими. Парадокс? Дмитро Огарко глибоко переконаний: здоров’я людини — її особиста відповідальність. Не лікарів чи аптек, а самої людини. А тому кожен з нас може зробити внесок у власне активне довголіття.

Навантаження, які роблять хребет вразливим

Ударні навантаження. Вони призводять до компресії хребців. Тому якщо ви займаєтеся бігом, важливо взувати спеціальні кросівки з амортизувальною підошвою і бажано бігати по ґрунту чи спеціальних доріжках. У повсякденному житті також важливо уникати різкого приземлення на п’яти.
Асиметричні навантаження. Науковий факт: хребет пересічної людини нормально витримує осьове навантаження в одну тонну! Але варто відхилитися від вертикальної осі навіть на кілька сантиметрів — і цей показник падає у геометричній прогресії. Тому, коли ви несете щось важке, варто уникати перекосів у корпусі. Якщо у вас в одній руці важка сумка — в другу візьміть таку саму. Хай буде у два рази важче, але так буде набагато здоровіше для спини.
Підйом важкого з похилого положення Краще трохи присісти, взяти в руку валізу й випрямитися з рівною спиною.
Різкі скручування корпусу — так зване навантаження тенісистів Травмувати спину під час такого руху дуже легко.
Тривале статичне навантаження, особливо в неправильному положенні Розслаблене сидіння на куприку (а не на сідничних кістках) посилює вигин хребта, і поперек потім може затікати й боліти.

Стрижень життя

Хребет у східній медицині називають стрижнем життя. Він поєднує дві функції: опорного стовбура та «футляра» для спинного мозку. Пошкодження цього «футляра» можуть вплинути на проведення нервових імпульсів, які йдуть через спинномозковий канал від головного мозку до кожної клітини тіла. І тоді, приміром, мозок дає печінці команду розщеплювати жири — але наказ до неї не доходить. Унаслідок цього запускаються патологічні процеси в печінці. Утім у нашого тіла неймовірні ресурси та системи захисту — тому, для того щоб розвилася хвороба, зазвичай необхідно поєднання кількох несприятливих чинників. Інакше кажучи, не варто звинувачувати в каменях у жовчному міхурі одні лише затиски в спині, якщо людина харчується абияк і зловживає алкоголем. Зазвичай наш організм здатний компенсувати порушення на якомусь одному рівні — симптоми та больовий синдром виникають, коли «поломок» стає надто багато. Тому й задля повернення здоров’я потрібно працювати комплексно.

Створюємо міцний каркас

Для здорової спини потрібні види спорту, які: а) пропрацьовують глибокі м’язи, б) охоплюють компоненти статики, в) навантажують тіло симетрично. Цим вимогам відповідає не так багато видів фізичної активності. Передусім це плавання. Аби пливти рівно, ми мусимо однаково працювати обома руками й ногами. А щоб тримати тіло на поверхні, ми автоматично активізуємо найглибші м’язи. Зрештою, вода — єдине місце на планеті, де на нас не діє сила гравітації. А тому тіло отримує повноцінне розслаблення. Також до списку корисних активностей належить йога. Вона системно й рівномірно зміцнює усі тканини тіла, забезпечує м’яке розтягнення м’язів. Але якщо в організмі є певні дисфункції, деякі асани можуть їх загострити. Тому з проблемами з опорно-руховим апаратом радять адаптовану йога-терапію. Зазвичай сюди не включаються перевернуті та скручені асани. Танці також працюють з усім м’язовим каркасом. Зрештою, доктор Огарко радить скелелазіння: «Я ще не зустрічав жодного скелелаза з хворим хребтом. Тіло вимушене правильно розподіляти навантаження — інакше високо не залізеш. Окрім того, коли ми висимо, відбувається декомпресія хребта, він плавно розтягується». Загалом, для спини корисно, якщо ми періодично висимо на турніку чи на брусах.

Щодо популярного нині бігу, то зо всієї своєї користі він може загострювати вже наявні проблеми зі суглобами. Тому, перш ніж приступати до тренувань, варто проконсультуватися з ортопедом/остеопатом і переконатися, що у вас немає протипоказань. Набагато корисніша за біг скандинавська ходьба. Вона, зокрема, забезпечує м’яке скручування корпусу. І завдяки цьому відбувається феномен під назвою «торсіонна помпа», коли через глибокі м’язи навколо хребта прокачується величезний об’єм свіжої крові.

Що любить наша спина?

Аби лишатися здоровим, наш хребет має бути водночас твердим і гнучким. Як це втілити в умовах сучасного офісного життя? Є три головних правила:

Правильний розподіл навантаження на окремі хребці

Третину життя ми проводимо на роботі, третину — уві сні й ще третина лишається на інші справи. Тому дуже важливо, як саме ми організовуємо свій життєвий простір. Скажімо, якщо наше робоче місце облаштоване неправильно, страждають комірцева зона, дільниця між лопатками та поперековий відділ. Окрім того, порушується кровопостачання в спині та ногах. Але сучасні прилади для сидіння уможливлюють розв’язати цю проблему. Найбільш фізіологічні варіанти такі:

  •  Ергономічне крісло з ортопедичною спинкою. Воно підтримує природний S-подібний прогин у спині, але однаково лишає перенапруженими тазову зону та судини ніг.
  •  Стілець-сідло фізіологічне і для хребта, і для таза, до того ж піклується про чоловіче здоров’я.
  • Колінний стілець може бути спершу дещо незвичним, але насправді на коліна тут припадає не більше ніж 15–20 % ваги тіла, решта лишається на сідничні кістки. Це дуже розвантажує таз
    і поперек.
  • Стілець-куля, або фітбол, також не перетискає тазові судини.

Окрім того, важливо, щоб стіл був на рівні сонячного сплетіння, лікті вільно й без напруги розташовані на столі, а світло падало зліва.

Щодо облаштування спального місця, то матрац і подушку ліпше підбирати в ортопедичному салоні. Це уможливлює зберегти природні прогини спини, тому вона вночі справді повноцінно відпочиває.

Здоровий кровообіг

Утривалому статичному положенні (стояння, сидіння) тіло припиняє нормально прокачувати кров. А саме кров постачає поживні речовини до кожної клітини організму. Якщо кровопостачання хороше, тіло старіє повільніше, і навпаки. За статистикою часів СРСР, на тих підприємствах, де задіювали виробничу гімнастику, кількість лікарняних бюлетенів скорочувалася на 40 %. Отак все просто: щогодини вставати й робити п’ятихвилинні вправи. Також для нормального кровообігу корисно періодично проводити розігрівальні процедури: масаж, сауну.

Міцні м’язи

Вони є каркасом, який допомагає хребту підтримувати правильне положення. Важливо розуміти: спина має чотири м’язових шари. І коли людина «качає спину» в тренажерному залі, вона робить рельєфним верхній шар м’язів —
це, безумовно, красиво. Але не більше. Для стабілізації хребта треба зміцнювати глибокі
м’язи — і для цього потрібні тонкі рухи. Їх забезпечує ЛФК і певні види фізичної активності. І ще одне. Хоч яким видом спорту ви займалися б, серйозні навантаження можна давати лише на попередньо розігріті м’язи. Річ у тім, що хрящі (зокрема й спинні хребці) не мають кровоносних судин. Вони живляться дифузним шляхом з навколишніх м’язів. Якщо ж м’язам і самим не вистачає крові, голодують суглоби. Відтак хрящі втрачають еластичність і легко травмуються. Навіть мінімальне навантаження на нерозігріту спину може її травмувати. І навпаки: якщо м’язи підготовлені, навіть велике навантаження не завдасть хребту шкоди.

Ольга Коваль