8 дивовижних пішохідних мостів світу
Міст High Trestle Trail Bridge у Мадриді, штат Айова, США
Архітектор: Девід Дальквіст
Якось у Мадриді, але не в Європі, збудували шахтарський тунель, але міст. Дивна виходить казочка, але насправді все досить просто. Один із найбільших велосипедно-пішохідних мостів світу було збудовано над річкою Де-Мойн на місці старої шахтарської залізничної гілки. Сполучає він міста Вудворд і Мадрид – тезку іспанської столиці, яка «проживає» в штаті Айова. У денному світлі він здається іржавим через колір квадратних арок по всьому периметру переходу. Однак увечері арки починають підсвічуватися блакитно-білим світлом, створюючи дивовижний ефект тунелю й стоп-кадрової анімації в ньому.
Золотий міст, Дананг, В’єтнам
Архітектор: компанія TA Landscape Architecture
Чортів міст, парк Кромлау, Німеччина
Архітектор: невідомий
Ракотцбрюке, тобто Чортів міст розташований всього за 6 км від кордону з Польщею. Збудували його ще у 1860 році, а ім’я архітектора не дійшло до наших часів. Проте про його майстерність і фантазію свідчить те, що витвір його й досі дивує, захоплює й приваблює людей. Збудований міст таким чином, що разом зі своїм відбиттям у воді утворює ідеальне коло, незалежно від того, під яким кутом ви на нього дивитися. Назву свою він отримав завдяки легенді, яка стверджує, що збудував його насправді чорт, із яким у відчаї уклав угоду безталанний архітектор. В обмін за послугу він пообіцяв нечистому душу першого, хто пройде мостом. Однак коли будівництво скінчилося, архітектор пустив на міст першим собаку. Розлючений чорт кинувся у воду й більше не з’являвся. Проте завважте, що ходити мостом суворо заборонено з метою збереження цієї досить тендітної пам’ятки архітектури, що виконує радше декоративну функцію.
Міст тисячоліття, Гейтсхед, Англія
Архітектор: архітектурне бюро «Вілкінсон-Ейр»
Міст тисячоліття, що з’єднує північну Англію з Ньюкаслом, вважається одним із найунікальніших мостів світу. Він нагадує повіку гігантського ока, що піднімається й опускається. Це єдиний на планеті «поворотний» міст. Його гідравлічний механізм уможливлює нахиляти міст, щоб під ним могли пропливти кораблі. Сам міст складається з двох сталевих арок: одна, опорна, піднята над водою на 50 метрів, а друга, горизонтальна, і є, власне, велосипедно-пішохідним мостом, навіть з лавками. У звичному положенні під мостом можуть проплисти невеличкі човни, але коли з’являється судно більшого розміру, міст обертається по своїй осі на 40 градусів, до того ж верхня арка опускається, а нижня – піднімається. Міст функціонує з 2001 року, «моргає» він у середньому 200 раз на рік, збираючи натовпи глядачів.
Міст «Хвилі Хендерсона», Сингапур
Архітектор: спільний проект лондонського архітектурного бюро IJP, сингапурського бюро RSP Architects Planners та інженерів компанії Ingenieros PTE Ltd
Міст «Хвилі Хендерсона» має довжину 274 метри й поєднує два унікальних парки − Телок-Бланга-Хіл-парк і Маунт-Фабер-парк. Всесвітньо відомим його зробив особливий дизайн: хвиляста металева конструкція утворює на мосту сім затишних ніш. У них були обладнані чудові зони відпочинку з лавочками й столиками, де можна помилуватися річкою та влаштувати фотосесію. Усередині ніші красиво оздоблені натуральним деревом, а зовні – системою ілюмінації, що милує око в темний час доби. Міст – улюбленець закоханих пар. Однак ті, хто хоче ним прогулятися, мають пам’ятати, що заходити на нього дозволяється лише пішоходам, заборонені навіть самокати.
Міст Мойсея, Хальстерен, Нідерланди
Архітектор: компанія RO&AD
А цей міст побудований не над водою, а в ній. Міст Мойсея розташований у містечку Хальстерен, в околицях форту Форт-де-Рувер. Він зведений під час реконструкції фортифікаційних споруд XVII століття. Перед архітекторами постало складне завдання: створити міст, який не псував би унікальний історичний ландшафт. Вони вирішили взяти ідею з Біблії, коли пророк Мойсей, рятуючи єврейський народ від єгипетського полону, змусив води Червоного моря розступитися, щоб люди пройшли його дном. Тому ця споруда отримала назву «Міст Мойсея». Щоб захистити міст від затоплення під час сильних дощів, по обидва боки рову створили додаткові вали, які відводять зайву воду й тримають її рівень незмінним.
Міст, що згортається, Лондон
Архітектор: Томас Хезервік
У згорнутому вигляді ця споруда у стилі хай-тек абсолютно не схожа на звичний міст, у розгорнутому – не надто ефектна. Найцікавіше ж у ній сам процес згортання «в клубочок» і розгортання. Довжина мосту всього 12 метрів, але це складна конструкція з металевих поручнів і дерев’яних брусів. У поручні вбудовані потужні гідравлічні насоси, які й дають змогу мосту за лічені секунди згортатися до компактних розмірів. Міст розташований на каналі Гранд-Юніон, а найкращий час для його відвідин − п’ятниця. Рівно опівдні міст починає згортатися й поступово перетворюється на великий восьмикутник з хитросплетенням металевих труб всередині. Однак є в нього й слабке місце: він нестійкий до сильних поривів вітру, тож під час негоди згорнути його неможливо.
Міст Айола-Айленд, Грац, Австрія
Архітектор: Віто Акончі
Це єдиний у світі міст-ресторан. Він з’єднує береги річки Мур у Граці. Міст збудували у 2003 році на честь оголошення міста культурною столицею Європи. У центрі споруди – фантастичний засклений павільйон, у якому розмістився популярний ресторан. Окрім того, на мосту обладнані оглядові й навіть спеціальні пляжні майданчики. Особливою популярністю міст користується серед молодят, а в ресторані проводять святкові бенкети. У вечірній час Айола-Айленд має особливий романтичний шарм завдяки художньому освітленню.