Вихідні в місті

День святого Миколая в Україні: історія та сьогодення

19 грудня відзначається день Святого Миколая Чудотворця. В Україні це свято відродилося на початку 90-х років разом із незалежністю і стало одним з найулюбленіших днів малечі.

Добрий, справедливий та мудрий Святий Миколай – чудова альтернатива радянському Діду Морозу. Йому так само можна писати листи, а натомість отримувати подарунки, щоправда, не під ялинку, а під подушку. Утім, особливо винахідливі діти (і деякі дорослі) пишуть листи відразу обом дідусям. Що ж, подарунків багато не буває. А ми хочемо розповісти вам, хто ж такий Миколай, як він став святим та як відзначають його день в Україні.

Історія свята

Святий Миколай вважається захисником простих людей, усіх несправедливо засуджених, покровителем мореплавства, торгівлі та землеробства, опікуном бідних і сиріт, покровителем і вихователем дітей. Вчені та релігійні діячі по дрібці збирали факти з історії його життя, і ось що вдалося встановити.

Народився Миколай у ІІІ ст. нашої ери у грецькій колонії Патар на Лікійському півострові у південно-західній частині Малої Азії в родині заможних батьків-християн. За легендою, його батьки довго не могли мати дітей, а тому пообіцяли, що віддадуть дитину у служіння Богові, коли та нарешті з’явиться на світ.

Хлопчик ріс дуже набожним, швидко став священником, а згодом і єпископом Міри. Отримавши від батька чималий спадок, роздав його бідним і нужденним. Цікава історія-легенда про трьох сестер, які не могли вийти заміж, адже у їхнього батька бракувало грошей на посаг. Перед ними відкривалася несимпатична перспектива заробляти своєю вродою, однак Миколай підкинув у їхній дім гроші, й кожна з дівчат отримала родину. За легендою, підкидав він мішки з грішми у комин. Так, до речі, й зародився прообраз Санта-Клауса, який приносить подарунки саме у такий спосіб. За переказами, ще за життя Миколай творив дива, рятував людей від бід і навіть воскрешав померлих. Продовжував він зцілювати і після смерті, адже тіло його почало мироточити і стало об’єктом паломництва. Цікава подальша історія тіла святого. У 1087 році італійці просто викрали мощі з гробниці у Мірі й перевезли їх до міста Барі, де й нині вони зберігаються у базиліці Святого Миколая. А що викрадали поспіхом, то частина решток тіла перепала й венеційцям, які під час першого хрестового походу підібрали їх і привезли додому. Тож тепер відразу два італійські храми приймають паломників до мощей Святого Миколая.

Святий Миколай має багато різних імен: Миколай Мирський, Миколай Барійський, Микола Угодник, Миколай Чудотворець, Святитель Миколай, Миколай Мирлікійський та ін.

На Київську Русь вшанування Святого Миколи поширилося ще у ХІ ст. з Візантії. В Україні на честь Святого Миколая збудовано багато храмів, одним із перших була церква Святого Миколи на Аскольдовій могилі у Києві.  Оскільки він вважається захисником простих людей, ікони з його зображенням були практично в кожній оселі. Надзвичайно шанували цього святого й запорізькі козаки, вважали його охоронцем від нападу ворогів.

Традиції святкування та розваги на День Святого Миколая

На українських землях віддавна вірили, що Святий Микола Чудотворець постійно й невидимо перебуває серед людей, відновлює справедливість і допомагає у біді. Він вгамовує бурю в морі, рятує хворих, опікується бідними й знедоленими, і не лише людьми, а й тваринами. Називали його «другим після Бога заступником на землі». 19 грудня відзначали Миколи Зимового. Цього дня влаштовувався один із чотирьох річних обрядів «полазників». Найкраще, коли полазником виступав сам господар дому. Рано-вранці він вставав, обходив свою господу, а потім ішов до хліва, де примовляв: «Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою, ще й зі своєю жоною і діточками!» Далі він ішов у дім як перший відвідувач.

З цим святом пов’язано чимало приказок і повір’їв:

Миколай бородою трусить, дорогу стеле.
Як на Миколи іній – буде овес.
Після Миколи пшениця вкриє поле.
Варвара постелить, Сава погладить, а Микола стукне.
Варвара показує дорогу, Сава мости мосте, а Микола пригвозде.
Якщо на Миколу йде дощ, то буде врожай на озимину.

Свято було заведено відзначати гучно, великою родиною. Ставили на стіл спеціально зварене пиво, скликали гостей, весело святкували, а по обіді запрягали коней у воза й, співаючи, їздили селом, щоб дізнатися, «чи слизький сніг випав цього року». Найулюбленішою з таких пісень була «А хто, хто Миколая любить».

Також цього дня показували повчальні вистави на релігійні теми, де були святі й чорти. Після вистави Святий Микола роздавав дітям подарунки.

А ще саме після 19 грудня починали щовечора влаштовувати вечорниці. Неодружені хлопці та дівчата винаймали хату у вдови чи бездітної пари. Там дівчата спочатку вишивали чи пряли, а з появою хлопців починалися розмови, пісні та танці. Так не лише приємно проводили час, а й надивлялися собі суджених. Припинялися вечорниці перед Великим Постом.

Де відсвяткувати День Святого Миколая Чудотворця у 2019 році

Коли святкується День Святого Миколая, знають усі. А от де його можна відзначити так, аби згадувати довго та приємно? Ми знаємо і з вами поділимося, тож обирайте на свій смак.

Головна українська резиденція Святого Миколая розташована у Національному природному парку «Гуцульщина» у Карпатах. Однак у самому лише Києві діятиме водночас кілька «філій»:

Резиденція Святого Миколая у Великій лаврській дзвіниці

facebook.com/kplavra

Уже відкрилася і працюватиме аж до 25 грудня. Тут можна замовити групове відвідування за 150 (святкова вистава і зустріч з Миколаєм) або 200 грн (+ один із майстер-класів на вибір) або ж індивідуальне відвідування у вихідні з 12:00 до 16:30 за 80 грн (у вартість квитка входить зустріч зі святим Миколаєм, виставка «Казки народів світу», анімаційні ігри, музейний квест і візит до альтанки бажань.

Офіс Святого Миколая у парку Тараса Шевченка

З 15 грудня до 20 січня всіх дітей запрошують до парку Шевченка у офіс Святого Миколая майструвати пряниковий будиночок, пройти квест містом чудес разом з ельфами й поспілкуватися зі Святим Миколаєм.

Вартість відвідування – 180 грн, попередній запис за тел. (097) 735-77-05.

Зустріч зі Святим Миколаєм у Пироговому

У Національному музеї народної архітектури та побуту України всіх тішать етнографічною розважальною програмою «Зустріч зі Святим Миколаєм». Відвідати її можна з 9 по 24 грудня. Тут усіх охочих познайомлять з новорічними та різдвяними традиціями, а після екскурсії дітей зустріне Святий Миколай з подарунками. Також тут можна вивчити автентичні колядки та щедрівки, опанувати народні танці й погратися в казку.

Святкове дійство для дітей «Ой, хто, хто Миколая любить» в Українському домі

19 грудня Миколай чекає на маленьких відвідувачів в Українському домі з медовими пряниками та виставою-казкою «Ой хто, хто Миколая любить».  У ній багато народних обрядів, пісень, забавлянок та ігор. Також за додаткову плату можна буде взяти участь у різноманітних різдвяних майстер-класах і навчитися виготовляти дідуха, плести янголів із соломи, розписувати різдвяні зірки, ялинкові прикраси і пряники, створювати витинанки і навіть малювати ікони на склі.

Вартість одного майстер-класу – 150 грн, вартість квитка на виставу – 250 грн.

Лапландія 360. Інтерактивна подорож до Санти на Софійській площі

З 14 грудня 2019 року до 12 січня 2020 року Софійська площа перетвориться на Лапландію. Санта-Клаус чекатиме на всіх в інтерактивному шоу, де ви опинитеся у засніженій країні з різними спецефектами, зустрінете дивовижних істот і поринете у справжню казку, але на новий лад.

Вартість квитка – 190 грн.

Свято Миколая від фольк-студії «Правиця» в Українському домі

21 грудня в Українському домі фольк-студія “Правиця” показуватиме казкову виставу, проводитиме етнічні майстер-класи, а також влаштовуватиме веселі ігрища та забави разом зі Святим Миколаєм і бешкетливим чортиком Антипком. Буде багато сміху й подарунків.

Придбати квиток для дітей можна за ціною 550 грн, для дорослих − 200 грн.

Розважально-пізнавальне шоу «Цікавенні історії Сашка Лірника. Від Миколая до Різдва»

18 грудня у Будинку кіно Київський театр пісочної анімації «Золотий Лев» та найвідоміший казкар України Сашко Лірник розповідатимуть добрі та магічні історії. Неперевершений талант оповідача та цікава візуалізація за допомогою малюнків поєднуються у справжню казкову атмосферу. Вартість квитків – від 150 грн.

Резиденція Діда Мороза на ВДНГ

Ще одна казкова видозміна образу Святого Миколая – Дід Мороз. Зустрітися з ним та його ельфами можна на ВДНГ.

Квиток на три головні локації – резиденція, льодовий каток і тюбінгові гірки – 250 грн.

Що подарувати на День Святого Миколая

Ви ж пам’ятаєте, що подарунки на Святого Миколая отримують лише чемні діти? Цікаво, що в західних областях України було заведено дарувати подарунки і дорослим, тому ніщо не заважає нам перебрати цю традицію. Опівночі Святий Миколай разом зі своїми помічниками – Ангелом і маленьким чортиком Антипком − ходив від хати до хати, обдаровуючи «по заслузі». Неслухнянці знаходили під подушкою різочку, однак і до подарунків, і до різочок додавалося спеціальне печиво – «Миколайчик». Ось вам рецепт такого смаколика.

unsplash.com/@spenas88

Рецепт печива «Миколайчик»

Інгредієнти:
Борошно – 200 г
Мед – 50 г
Цукор – 100 г
Маргарин – 50 г
Яйця – 2 шт
Сода – 0,5 ч. л.

Просійте борошно із содою, додайте маргарин, цукор, 1 ціле яйце і 1 жовток, а також розтоплений мед. Замісіть тісто: що довше, то краще. Розкачайте корж завтовшки 0,5-1 см, формочкою чи ножем виріжте фігурку «Миколайчика». Змастіть яйцем і запікайте до готовності. Гаряче тепле печиво можна розмалювати збитим із цукром білком.

Найчастіше як подарунки виступають солодощі, але за однією з нових чудових традицій незалежної України є класти під подушку книжки. Наприклад, наймолодшим можна подарувати «Лист до Миколая» Юлії Смаль, трошки старшим – збірку казок «Найкращі різдвяні історії», а «Велика книга різдвяних ігор» стане улюбленою розвагою для всієї родини.

Зрештою, що саме знайде під подушкою дорога вам людина, не так і важливо, адже головне – цей подарунок буде загорнений у справжню любов. Бо свято Миколая – найперше про піклування і добро, яке ми даруємо оточенню. Тож будьте щедрими!