Victoria Museum в Києві: портал у століття краси й стилю
Витончена машина часу називається Victoria Museum – приватний музей костюму й стилю вікторіанської епохи. Тут зібрано близько 1000 експонатів: одяг, аксесуари, прикраси, предмети побуту. Все це дозволяє побачити і зрозуміти, як виглядала та розвивалася європейська і вітчизняна мода середини 18-го – початку 20 століття.
Зрозуміло, що британці шанують свою королеву Вікторію, 63 роки правління якої вважаються золотим століттям Англії, коли бурхливо розвивалися промисловість, наука, освіта й мода. Але яким британським вітром занесло до нас ідею створення такого прекрасного і незвичайного музею в Києві?
Сукня як рушійна сила культури
Колекція почалася в 2017-му з придбання сукні вікторіанської епохи в стилі Балморал, яка датується 1865 роком. Таке вбрання ввела в моду королева Вікторія. Призначалося воно для прогулянок, зокрема околицями замку Балморал, що в Шотландії, куди королева любила приїжджати на відпочинок зі своїм обожнюваним чоловіком, принцом Альбертом.
Сукня виявилася магічною. Відпрасована й приведена «до тями», одягнена на манекен, вона змусила господиню музею Вікторію Лисенко зануритися в історію епохи, прочитати сотні книг і каталогів, поїхати вивчати музейну справу до Лондона, і нарешті, стати колекціонером і зібрати шедеври, які гідні прикрашати музеї світу. Зараз Вікторія впевнена, що вибрала правильний шлях, вікторіанська епоха – той культурний пласт, будь-який дотик до якого розвиває і надихає. Музей – її творіння, зроблене з великим смаком і трепетом.
Що подивитися?
У колекції музею близько сотні автентичних жіночих і чоловічих костюмів.
- Чоловічі смокінги, фраки, сюртуки, є навіть гусарський ментик, що дивом зберігся в ідеальному стані.
- Жіночі сукні – для прогулянок, візитів, домашні, бальні, вінчальні, траурні – етикет велів окремий туалет на різні випадки. Мереживо, вишивка, стрічки, аплікації, бісер – всі чудеса рукотворного століття, які можна розглядати годинами.
- Криноліни, корсети, турнюри – «винаходи» вікторіанського часу. Все те, що робило жінку тендітною, беззахисною і в той же час неприступною.
Тут особливо добре видно еволюцію жіночого вбрання протягом 19 століття – від багатошарових пишних спідниць і кринолінів різних видів до елегантних приталених суконь Belle Epoque. Спочатку в кринолінах використовували жорстке кінське волосся, потім їх почали виливати з металу. На пишні жіночі спідниці та «осині талії» працювало кілька сталеливарних заводів і тільки популярність автомобілів змогла зупинити європейську моду на криноліни, яка тривала аж до кінця 19 століття.
Є тут і шедеври. Наприклад, весільна сукня House of Worth з двома десятками букетиків з флердоранжа і довгим шлейфом. Чарльз Ворт вважається першим кутюр’є в світі. Саме він першим здогадався пришити лейбл до своїх виробів. Його сукні носили монарші особи і головні знаменитості 19 століття. До речі, королева Вікторія визнана «мамою» звичного нам весільного стилю: вона вперше одягла на весілля білу сукню і фату з квітами апельсинового дерева. Музей дуже пишається рідкісним експонатом, який придбали в нью-йоркському музеї сучасного мистецтва Museum of Modern Art (MoMA).
Що розглядати?
Як відомо, унікальність криється в деталях, а найліпший спосіб відчути і зрозуміти час – уважно вдивитися в предмети епохи.
Ось дівочий щоденник зі старанно намальованим котиком – так, без жодного інстаграму ділиться з нами епоха своїм побутом і звичаями. Ось масонські нагороди – за їхньою кількістю і різноманітністю розумієш, як багато було таємних закритих товариств.
Ось шатлен – замінник сумочки. Цей предмет зовсім зник з ужитку, а між тим це була дуже популярна річ. Витончений затискач кріпився до поясу, а до нього на ланцюжках підвішували в срібних флаконах і коробочках всілякі дрібнички: нюхальну сіль, портбукет – тримач для квітів (еквівалент дезодоранту минулого), гачок, щоб піднімати спідницю або віяло. Дами минулого були добре організовані.
Кому обов’язково потрібно завітати
- Тим, хто цікавиться модою: блогерам, експертам, мистецтвознавцям, дизайнерам. За смаком і обов’язковими відкриттями, вікторіанська епоха внесла стільки всього в історію моди, що мости від неї ми бачимо в колекціях сучасних дизайнерів.
- Сім’ям з дітьми: сукні принцес, маленькі штучки приведуть в захват будь-яку дитину, а дорослі з цікавістю дізнаються багато нового. Експозиція влаштована легко і цікаво. Ніщо так не розвиває уяву, як зіткнення з предметами минулого. Кажуть, що тотальне поглинання нас цифровими технологіями поступово вбиває здатність до уяви. Навіть якщо ваші діти годину проведуть без смартфона, натомість вдивляючись в реальні речі, історія, можливо, стане їм зрозумілішою і ближчою.
- Гостям, які приїжджають до Києва. У всьому світі зараз бум музеїв моди й історії костюму. Victoria Museum – той рідкісний випадок, коли ми можемо похвалитися високим рівнем і сучасним підходом до організації простору. Аудіогід музею записано чотирма мовами – українська, російська, англійська, китайська. Він входить у вартість квитка.
- Молодим напередодні весілля — за натхненням і на хорошу прикмету. Шлюб Вікторії з Альбертом вважався зразковим: вони прожили разом 20 щасливих років, а після смерті Альберта, королева зберігала йому вірність ще 40 років.
- Тим, хто хоче організувати тут захід. Victoria Museum – це ефективна робоча платформа для формального і неформального спілкування. Тут можна проводити квести, лекції, майстер-класи та бізнес-зустрічі. В музеї є фотозони, де можна приміряти на себе нові образи, надівши репліки суконь, елегантні капелюшки, віяла та інші аксесуари.
Зовсім нещодавно в музеї відкрилася художня виставка «Аркани жіночої долі». 15 картин із жіночими образами епохи доповнюють і пожвавлюють основну експозицію і розповідають свої історії про те, як мода і костюм притягують і ловлять нас, спокушаючи красою і новизною.
Де: Київ, Бутишев провулок, 23 (колишня вулиця А. Іванова), станція метро «Арсенальна»
Коли: Вт-Сб з 11:00 до 19:00
Тел.: +380 44 355-55-98
victoriamuseum.com.ua