Мотиваційні книжки, які варто прочитати: топ-20
Мотиваційні книжки українською
7 звичок надзвичайно ефективних людей.
Стівен Р. Кові
Уже тридцять років праця професора Кові перебуває у списках найдієвіших настанов щодо управління. Як найкращі мотиваційні книжки, вона дає не рибу, а вудку: основи, на які можна орієнтуватися, а вибудовувати самостійно. Кові надає сім таких послідовних базових принципів. Учить розставляти пріоритети, взаємодіяти з іншими, використовувати всі сторони своєї натури.
Для кого: для тих, хто усвідомлює потребу взяти життя у власні руки, але думає, з чого почати, й потребує цілісної стратегії.
Тепер! Лови мить – це твоє все
Ерік Бертран Ларссен
Один із найсильніших у Європі коучів (а в минулому – норвезький спецпризначенець, що служив у гарячих точках) розповідає, як під час подорожі до жаданої мети не загубитися у манівцях. І – що надважливо – отримувати максимальне задоволення від кожного кроку на своєму шляху. Тут і зараз.
Для кого: для тих, кому здається, що за виром повсякденної метушні життя стрімко проноситься повз і втрачається марно.
Дивовижна правда про те, що нас мотивує
Деніел Пінк. Драйв
Що змушує нас вставати за сигналом будильника і братися до роботи? «Потрібні гроші, щоби прогодуватися», – напрошується проста відповідь. Науковці ХХ століття були певні: люди, як інші тварини, керуються передусім прагненнями втамувати голод і задовольнити статевий потяг. Та чому тоді навіть мавпи розгадують головоломку без винагороди зі щирою цікавістю? Вони отримують чисту насолоду від процесу! Із загальнозаведеним уявленням про мотивацію очевидно щось не так. Один із кращих бізнес-аналітиків світу Деніел Пінк пропонує пошукати потужніші причини людської діяльності й творчості. І він пропонує конкретні інструменти для побудови ефективної мотиваційної системи.
Для кого: для керівників, які хочуть знайти ключ до класних результатів роботи. Та й для будь-якої людини, яка хоче зрозуміти, що нею рухає, щоби рухатися веселіше й плідніше.
Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі
Віктор Франкл
Австрійський психолог Віктор Франкл 1942 року потрапив у концтабір Терезієнштадт – страшний механізм, у якому загинули чи відправилися на подальші муки тисячі людей. Як йому в таких нелюдських умовах вдалося не лише вижити, а й зберегти розум, гідність – і почуття сенсу життя? Так, одне з ключових слів для нього – «сенс». Розуміючи й відчуваючи, для чого саме варто долати випробування, людина здатна віднаходити в собі ресурси, про які не знала раніше. «Той, хто знає, навіщо жити, може витримати будь-яке як»: Франкл надає багато прикладів того, як справджується цей вислів Ніцше.
Для кого: для тих, хто проходить складний період – і потребує підтримки.
Перегляд позитивного мислення. На основі нової науки про мотивацію
Ґебріел Еттінґен
Звичні книжки для мотивації твердять: давай собі оптимістичну установку на досягнення – і здійсниться. От тільки практика чомусь надто часто показує інше. А професорка Нью-Йоркського та Гамбурзького університетів певна: чи не краще за приємні очікування дійти до мрії нам можуть допомагати їхні «вороги». Тобто те, що нам нібито заважає на шляху.
Для кого: для тих, хто розчарувався у традиційних життєрадісних теоріях щастя й успіху.
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Марк Менсон
Автор – успішний підприємець, письменник, блогер… То він має навчати, як досягти найкрутіших результатів – щоби сусіди заздрили, а тисячі дописувачів захоплено шерили? Ні, Менсон певний, що установки на кшталт: «Мисли позитивно, прямуй до мети невпинно – і ти на обкладинці Forbes» – не лише не корисні, а й роблять нас нещаснішими. Ми починаємо гнатися за міражами. Він пропонує чесно подивитися у вічі проблемам, аби розібратися, що справді важить для нас, а не для красивої картинки.
Для кого: для тих, хто роздивляючись чужі інстаграми, має незручне відчуття, що «всі тямущі люди на Балі, а з моїм життям явно щось пішло не так».
Неочевидні книжки для мотивації в житті
Пройти крізь стіни
Марина Абрамович
Абрамович – одна з найвідоміших мисткинь сучасності, її перфоманси вимушують затамовувати подих уже понад сорока років. Її автобіографія схожа на таку само захопливу виставу: злети, провали, відчай і прозріння. Художниця певна, що знання оточує нас усюди, лишається лише досягнути розуміння.
Для кого: для тих, хто воліє читати життя мовою мистецтва, бо вона глибша і багатша за настанови коучів.
Сила інтровертів. Тихі люди у світі, що не може мовчати
Сьюзен Кейн
Письменниця Сьюзен Кейн сама являє чудовий приклад інтровертки, яка домоглася успіху. І вона наводить іще чимало прикладів вдумливих людей, чиї чесноти – не у бурхливій, упевненій та відкритій вдачі. До того ж авторка твердить, для щастя інтровертові не потрібно ламати себе й намагатися перетворитися на щось, чим він не є. Цей тип темпераменту має купу сильних сторін, які варто використовувати!
Для кого: для тих, кому здається, що фортуну ловлять активні, комунікативні й гучні, а такій спокійній людині зі споглядальним характером годі пробитися.
Шлях митця. Духовна дорога до примноження творчості
Джулія Кемерон
Письменниця, драматургиня, режисерка – Джулія Камерон має чимало талантів. Та як і багатьом творчим людям, їй було нелегко себе опановувати. Звільнившись від шкідливих залежностей, Кемерон створила посібник для розкриття кращих сторін креативної натури. Тут містяться конкретні методики пробудження нових і приспаних талантів. Зокрема, розкривається практика неодмінних «ранкових сторінок», що допоможуть вивільнити внутрішні резерви натхнення, віри в себе і нових ідей.
Для кого: для тих, хто має нахил до творчості, але постійно сумнівається в собі.
Наодинці з собою
Марк Аврелій
Марк Аврелій не бажав бути імператором, йому довелося. Часи були важкі: ззовні державу тіснили варвари, зсередини вона розкладалася морально – та час його правління згодом назвали золотим. Ці щоденники, що він вів переважно у військових наметах, повні роздумів: якщо навколо такий безлад, то як можна залишатися «благородним мужем» і зберігати душевний спокій?
Для кого: для тих, хто схильний більше до заглиблення у свій внутрішній світ, ніж до простих рецептів
Як писали класики
Ростислав Семків
На перший погляд може видатися, що йдеться більше про літературознавство, ніж про мотивацію. Проте якщо вчитатися (а написано цікаво і яскраво!), то наочно бачиш, скільки можливостей дає звичка перетворювати свій досвід на захопливі історії. Ніби до тебе в гості зазирнули Агата Крісті, Джордж Орвел, Рей Бредбері, Курт Вонеґут, Маріо Варґас Льйоса, Мілан Кундера й Умберто Еко – й оповіли власні історії та секрети успіху.
Для кого: для тих, хто прагне творчої реалізації.
Кращі мотиваційні книжки у російських перекладах
Продавец обуви. История компании Nike, рассказанная ее основателем
Фил Найт
Засновник знаменитого бренда Nike щиро розповідає, як він дійшов до такого життя. Це не збірка маркетингових порад, це історія власного життя від самого початку. Читається вона як захопливий пригодницький роман, змушуючи хвилюватися, сподіватися, смутитися і тішитися. Приклад людини, що подолала стільки пригод і перепон, неабияк окрилює на активні дії.
Для кого: для потенційних лідерів – тих, хто має велику мрію про велику справу і не лише сам надихається викликами, а й бажає надихати інших.
Лучше поздно, чем никогда. Как начать новую жизнь в любом возрасте
Барбара Шер
Цікавість до світу й відчуття океану можливостей перед собою не дивляться у паспорт. Це твердження могло видатися суто теоретичним, якби не підкріплювалося низкою переконливих спостережень і конкретних настанов. Що таке криза середнього віку? Як культурні упередження впливають на наше самопочуття? Чого ми дійсно боїмося і що таке справжня свобода? Крок за кроком розбираючи те, що криється за нашими почуттями щодо віку, авторка запрошує знову почути ту дитину, якою був кожен. Зрештою, вона нікуди не зникла.
Для кого: для тих, хто все частіше ловить себе на думці «кращі роки вже позаду, що ж я тепер можу?»
Творите!
Нил Гейман
Автор «Американських богів» та інших бестселерів навіть не гадав, що читатиме напутню промову перед випускниками університету. Він-бо не лише не намагався вступити до вишу, а й школу покинув за першої змоги. Письменник не мав кар’єрного плану і не знав, що робитиме за п’ять років. «Я знав: поки я йду до гори, все буде добре». Приставати на те, що до неї наближає, й відмовлятися від того, що від неї віддаляє, – ось лише один із рецептів Ґеймана.
Для кого: для тих, хто побоюється, що сміливим амбіціям не здійснитися через брак фахового навчання.
Ловушка счастья. Перестаем переживать – начинаем жить
Расс Хэррис
Як припинити тривожитися, заглушити всі ці неприємні внутрішні голоси і зробитися абсолютно щасливим? Та ніяк. Людині властиво тривожитися, ми всі такі. Мозок постійно підсовуватиме невтішні думки й емоції. Та парадоксальним чином прийняття цього бентежного факту відкриває свіжі можливості робити саме те, до чого вас закликають ваші основні цінності.
Для кого: для тих, хто часто чує внутрішній голос: «Ти просто невдаха, у тебе завжди все не як у людей!»
Искусство быть счастливым. Руководство для жизни
Далай-лама XIV, Говард Катлер
Далай-лама вважає всіх людей на Землі за своїх братів і сестер. Адже всі ми прагнемо одного й того самого. Щастя. Незалежно від релігії, соціального стану, виховання – кожен шукає кращого життя. Але так само ніхто не минає страждання. Що ми можемо робити? Усувати ті чинники, що ведуть до другого, – й розвивати ті, що ведуть до першого. Цю нібито просту формулу духовний лідер тібетців докладно розкриває у бесідах із психіатром Говардом Катлером.
Для кого: не лише для тих, хто цікавиться буддизмом і духовними практиками, а й для тих, хто хотів би зробити власне життя трошки щасливішим.
Книжки про мотивацію в оригіналі
Hack Your Habits: An Unusual Guide to Escape Motivational Traps, Bypass Willpower Problems and Accelerate Your Success («Зламай свої звички: незвичайний порадник, як уникнути мотиваційних тенет, хитрих пасток самоконтролю та прискорити успіх»).
Joanna Jast
На того, хто вирішив «почати нове життя», кожен день чатують старі патерни та нові спокуси. Щоби обрати дієві стратегії, треба ще й відкинути неефективні. У книжці є купа практичних прикладів і вправ, що допоможуть у різних ситуаціях – і через маленькі зміни допоможуть змінити спосіб життя на корисніший та гармонійніший.
Для кого: для тих, хто хоче змінити шкідливі звички на корисні; кому нібито бракує сили волі й самовладання, але звичайні поради «візьми себе в руки» не працюють.
Unusual People Do Things Differently («Незвичайні люди чинять інакше»)
T. G. C. Prasad
Хто такі незвичайні люди? Та такі само, як усі – тільки вони немало роблять задля того, аби досягти потрібного. Вони чутливі до нюансів, відшукують нестандартні рішення і в підсумку змінюють правила гри. 65 особистостей – від Матері Терези до масажистки – надихнули колишнього керівника крупної IT-компанії на розповіді про те, як можна змінити цей світ, хай ким би ти був.
Для кого: для тих, хто не задовольняється середнім і завжди прагне більшого.
Rules for the Unruly: Living an Unconventional Life («Правила для неслухняних: живемо неправильно»)
Marion Winik
Письменниця і радіоведуча Маріон Вінік «чого тільки не бачила» – і не проміняла б свої шалені досвіди та пригоди на всі принади звичного життя. Коли у тебе навіть помилки не очікувані, а просто карколомні – що маєш робити? Вінік сміється, видобуває досвід і дає парадоксальні поради. Аж до: «навчіться використовувати крапку з комою».
Для кого: для «вічних підлітків» – хто ще в дитинстві запідозрив, що «не такий, як усі», а далі впевнився, що «нормальні люди в таке не потрапляють».