Виставки

Відкриття постійної експозиції «Модернізм в Україні» в НАМУ

Після закінчення чергового етапу ремонтно-реставраційних робіт у Національному художньому музеї в Києві відкривається перша частина постійної експозиції 2-го поверху «Модернізм в Україні».

Це спроба переглянути усталений погляд на мистецтво першої третини ХХ століття, щоб вписати його в тогочасний світовий контекст і водночас виявити специфіку української ситуації. В цей час у мистецтві з’являються численні новаторські рухи й тенденції, які існували паралельно, доповнюючи одне одного, починає формуватися масова культура. Постійне оновлення пластичної мови, активна інтерпретація художніх форм, звернення до підсвідомості стають визначальними рисами культурно-мистецької епохи кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, яку сьогодні ми називаємо модернізмом.

Відкриття експозиції “Модернізм в Україні”

Тематично експозиція поділена на 4 зали: І – Пробудження, ІІ – Пошуки нових форм, ІІІ – Національна версія, ІV – У компромісі з ідеологією. NAMU показує повноцінну версію модернізму впродовж всього періоду його розвитку від межі ХІХ–ХХ століття і до середини 1930-х років. Науковці двох відділів – ХІХ і ХХ століття – об’єднали зусилля і побудували експозицію не за принципом монографічних репрезентацій, не за хронологією, а за логікою розвитку стилів і напрямів загального європейського модерністського руху першої половини ХХ століття.

Вперше в експозиції представлено сюжетні перетини творів образотворчого мистецтва і кінематографічних стрічок 1920-х років. Таким чином, куратори експозиції хотіли сформувати в глядача “сферичне” бачення модерністських тенденцій в українському мистецтві. За допомогою архівних відеоматеріалів показано соціокультурний контекст кінця 1920 – початку 1930-х років.

Відкриття експозиції “Модернізм в Україні”

Чимало творів вперше за роки незалежності представлені в постійній експозиції музею: фрески бойчукістів Оксани Павленко, Миколи Рокицького і Лева Крамаренка з колекції музею, підготовча прорисовка по левкасу Михайла Бойчука «Яблуня» (1913), твори Олександра Петренка, Івана Хворостецького, Сергія Колоса, ранні роботи Анатоля Петрицького, «Хвиля» Олександра Богомазова і його ж нещодавно відреставровані «Пилярі», «Збирання помідорів» Івана Падалки, твори французького періоду Олекси Грищенка. Вперше експонуватиметься скульптура Олександра Архипенка «Жіночий образ» (1925), подарована музею 5 років тому. Експозицію можна відвідати вже сьогодні.
Другу частину експозиції 2-го поверху музею планується відкрити навесні 2021 року.