Девід Аллен, автор методики звільнення мозку GTD: нам не потрібно більше часу, нам потрібно більше «простору»

Автор методики звільнення мозку Getting Things Done американець Девід Аллен — один з найвідоміших авторитетів у сфері особистої ефективності й управління часом. В ексклюзивному інтерв’ю Event Ukraine Девід переконав нас, що неодмінно потрібно позбавлятися зайвого у своїй голові, й розповів, як це правильно зробити.

З англійської GTD, тобто Getting Things Done, перекладається як «доведення справ до завершення». Головна мета методики — допомогти людині встигати робити необхідне, залишаючи щонайбільше часу на те, що приносить радість. Сам Девід користується своїм винаходом уже понад 30 років і стверджує, що методика GTD буде актуальною, доки живе людство. У своїй книзі-бестселері «Як упорядкувати справи: мистецтво продуктивності без стресу» автор вчить правильно розподіляти свої сили, фокусуватися на головному й максимально швидко розбиратися з другорядним — щоб невирішені завдання не «підвішували» наш мозок.

— Девіде, ви, мабуть, найвідоміша людина серед тих, хто навчає тайм-менеджменту. Хто був вашим найвідомішим студентом?

— Це Говард Стерн, «король радіо», як його називають в США. Він сказав, що GTD змінила його життя, дала змогу вдало розвивати кілька бізнесів одночасно та звільнила час для занять живописом, як він цього завжди хотів.

До того ж дві голлівудські зірки публічно заявили, що моя книжка відіграла важливу роль у їхньому житті — це Вілл Сміт і Роберт Дауні-молодший.

Курси GTD офіційно працюють у 70 країнах, зокрема в Україні. У листопаді 2019 року Девід вперше відвідає Київ і проведе тренінг.

— Чим ви займалися на той час, коли створили GTD? Гадаю, що цю систему ви створювали насамперед для себе.

— Так і було. Я змінював професії й не знав, чим хочу займатися. Якоїсь миті вирішив стати консультантом. Я шукав, які моделі тайм-менеджменту міг би інтегрувати та використовувати. Мене завжди приваблювала ідея збереження ясності думок, духовні практики та медитації. Це насправді дуже практична річ — мати вільний «простір». Так набагато легше бути креативним, жити на повну. Отож, моє життя ставало все більш насиченим різноманітними справами, але водночас я шукав способи, які допомогли б зберегти мій внутрішній спокій, ясність думок. Так поступово я склав систему, а потім виявив, що вона корисна і для моїх клієнтів.

Я використовував елементи методики під час консультацій, і одного разу хтось із великої корпорації сказав: «Вау, нам це потрібно! Чи можеш ти прийти і провести тренінг для наших працівників?». Це були 1983–1984 роки. І це спрацювало! Насамперед тому, що було створено протягом 20 чи 25 років, і це був мій власний досвід. Я ніколи не відвідував курси з психології бізнесу чи тайм-менеджменту.

Після того як я навчив тисячі людей, серед яких були топ-менеджери, я подумав, що мені потрібно написати книжку.

— У 2015 році світ побачив нове видання. Чому ви вирішили переписати успішний бестселер? 

— Кількість людей, яким потрібна GTD, дуже зросла. Коли я писав першу книжку, що вийшла у 2001-му, то орієнтувався на підприємців — ту частину суспільства, яку наприкінці 1990-х захопило цунамі електронних листів і нових технологій. Наразі з організаційними проблемами стикаються люди з різних сфер життя — від батьків, які займаються своїми дітьми чи працюють вдома, до урядовців і медиків.

Насправді моя методика анітрохи не змінилася, я просто використав більш сучасні явища для прикладів і пояснень. Я знав, що GTD працюватиме для всіх ще до того, як написав перший варіант книжки.

— Девід, а ви завжди були організованим і системним?

— Зовсім ні, я — такий собі розслаблений, спонтанний, лінивий. Хоча люди вважають мене дуже дисциплінованим. А я повна протилежність. Ось чому я і дійшов до створення GTD. Вона, до речі, дає мені змогу бути спонтанним і вільним, наскільки це взагалі можливо.

— Я теж лінива й не дуже організована. Як я, наприклад, можу бути певна, що GTD мені допоможе?

— Просто спробуйте. Запишіть 10 чи 15 речей, які вам потрібно зробити. Потім подумайте про перші наступні дії, які допоможуть розв’язати кожну з цих проблем. Проаналізуйте свої відчуття — чи відчули ви якесь полегшення, чи з’явилося більше визначеності. Тоді ви й вирішите, чи варто це ваших зусиль.

— І понад три десятки років ви щодня складаєте списки справ?

— Звісно. А перевіряю їх увечері, тому що хочу знати, скільки спатиму. Знаєте, я дуже люблю поспати. Наприклад, наше інтерв’ю (а було воно об одинадцятій за часом Девіда. — Прим. авт.) — це перша річ зі списку моїх сьогоднішніх справ. Хоча ні, я ще вигулював собаку.

GTD звільняє «простір». Вам не потрібно більше часу, вам потрібно більше вільного часу. GTD — це ефективна взаємодія з усіма щоденними справами.

— Ще один цікавий факт з вашої біографії — ваш чорний пояс з карате. Що вам дало захоплення східними бойовими мистецтвами?

— Карате — це про зосередження думок на тому, що має значення. І так, це співзвучно з життєвими ситуаціями: наприклад, люди хвилюються через сотні електронних листів. Проте я кажу їм: «Сome on, у вашій голові набагато більше думок, які відволікають вас, розпорошують увагу. І навчитися керувати своєю зосередженістю дуже важливо».

— Що ще, окрім GTD, допомагає вам бути ефективним?

— Я намагаюся робити все, що підтримує моє здоров’я і дає енергію. Здорова їжа, більше активних рухів. Ціную все, що дарує позитив, — приміром, наше цуценя.

— Ваша дружина Кетрін використовує GTD?

— Так, звичайно. Ми зустрілися 35 років тому, коли я проводив семінар у компанії, де вона працювала. Отож відтоді вона має справу з GTD. Навіть більше, вона працює зі мною.

— Ви з Кетрін щасливі разом уже 35 років. Тобто разом з GTD ви винайшли рецепт успішних стосунків?

— Вважаю, що дуже важливо знайти того, кого ви не просто покохаєте, а того, хто вам подобатиметься.

— Це як?

— Знаєте, ви можете кохати когось, але вам може не подобатися, чим займається ваш партнер чи якісь його вчинки, звички. Тому потрібен хтось, з ким би вам було цікаво, хотілося йти на компроміси, ділитися думками. Найголовніше — це дивитися в одному напрямку, а не просто один на одного. Ми з дружиною поділяємо однакові духовні й особистісні цінності. А ще ми досить незалежні, але любимо спілкуватися вдвох, бути разом, робити якісь класні речі — наприклад, готувати вечерю, вигулювати собаку, відвідувати музеї. А ще ми вчимося один в одного.

— Девіде, а чому ви взагалі займаєтеся тим, чим займаєтеся?

— Щоб зробити світ ліпшим. Я хочу, щоб у ньому було більше любові, щоб він був відкритішим, а люди — тими, ким вони є насправді. Що більше людей зрозуміють, що життя чудове, то вільнішими вони будуть.

А ще відкрию вам секрет: насправді Getting Things Done — це не про доведення справ до завершення. Це про бути справді залученим до всього, що ви робите, щоб постійно відчувати повноту життя.

Спілкувалася Марина Гудзевата