«Криза – це пошук нових можливостей», – гендиректор L’Оréal Україна Марк Савчук
Марк Савчук очолює український підрозділ світового косметичного гіганта ось уже понад п’ять років. Ми розпитали пана Марка, як вплинула на косметичну індустрію світова пандемія, наскільки змінилися настрої споживачів та які висновки варто зробити з ситуації, що склалася, бізнесу й людям загалом.
– Пане Марку, наскільки змінилася робота офісу L’Oréal Україна в умовах ізоляції? Чи плануєте ви продовжувати практику віддаленої роботи й надалі?
– Насамперед хочу подякувати нашим співробітникам і партнерам за неймовірну згуртованість, гнучкість і залученість протягом цього періоду. Насправді ми були готові до роботи у віддаленому режимі ще задовго до початку карантину. Спочатку один, а потім два рази на місяць кожен наш співробітник міг працювати з дому. Незадовго до початку карантину – вже до 4 разів на місяць. Звичайно, важливою була й підтримка IT-департаменту, працівники якого добре справлялися із технічними завданнями. В нас все вийшло!
Міцний командний дух і взаємна підтримка просто необхідні. Добре, що ці цінності є частиною корпоративної культури L’Oréal. За період карантину команди різних підрозділів брали участь у челенджах, ділилися своїми кулінарними чи спортивними досягненнями й отримували призи. Також ми весь час відчували підтримку головного офісу, який був поруч, підтримував, давав поради. Звісно, організація всіх зустрічей та тренінгів для співробітників перейшла в онлайн, і деякі з яких обов’язково залишаться вже в пост-COVID період.
Впевнений, що ті компанії, які змогли адаптуватися до іншого режиму роботи, проявити більшу гнучкість у налаштуванні робочих процесів, зможуть вийти із кризи гідно та, за необхідності, продовжувати працювати в такому режимі й надалі.
– Чи правильно буде припустити, що продажі продукції брендів L’Oréal в Україні за період карантину впали? Чи збігаються цифри реальні з цифрами прогнозованими?
– Якщо дивитися по всій Україні, то онлайн-ринок показав нижче зростання, ніж в інших країнах. Це наслідок проблем із доставкою, адже не всі партнерські магазини забезпечили безконтактну й швидку доставку. Проте продажі L’Oréal Україна в першому кварталі в онлайні показали стійке зростання проти аналогічного періоду минулого року. Під час карантину впав попит на парфумерію та декоративну косметику, але виріс на фарби для волосся. Категорія «догляд за шкірою» показала спад у перші тижні карантину, але буквально через два тижні теж почала зростати.
Якщо говорити глобально, в першому кварталі 2020 року темпи зростання ринку косметики склали -8%. Електронна комерція, ключовий драйвер зростання для Групи, демонструє зростання на рівні +52,6% у першому кварталі й зараз становить близько 20% продажів.
У цьому контексті принципи ведення бізнесу L’Oréal залишаються актуальними як ніколи. Наші сильні сторони – в збалансованій бізнес-моделі, присутності у всіх каналах дистрибуції та всіх категоріях. Окрім того, компанія впевнено ввійшла у цей період із надійним балансом, високим рівнем власного капіталу та наявністю дуже значних кредитних ліній.
– Як змінилися настрої українських покупців? Чи вважаєте ви, що ті, хто перейшов на купівлю онлайн, повернуться до офлайн-магазинів?
– Населення стало більше заощаджувати. Набувають популярності продукти типу «3 в 1», «5 в 1». Споживач шукає додаткові плюси та багатофункціональні продукти. В онлайн прийшло й покоління тих, кому 40-55, а більшість з них звикло купувати офлайн. В основному, жінки не проти повертатися в офлайн, але вони чекають додаткових знижок, нових преференцій тощо. Особливо важливими є емоційні плюси – той же «ефект радості».
Споживач готовий переключатися, шукає нові бренди, новий досвід. Тому після послаблення обмежень кардинального змішення фокусу на електронну комерцію не відбудеться, трафік в офлайн-ритейлі буде зростати, а косметичний ринок – відновлюватись. Звичайно, зростуть очікування та вимоги споживачів до безпечного та зручного офлайн-шопінгу.
– У березні Група L’Oréal запровадила План солідарності в умовах поширення COVID-19. Розкажіть про нього детальніше, будь ласка. Що вже вдалося реалізувати?
– Наш План солідарності спрямований на підтримку місцевих спільнот. В Україні ми передаємо майже 100 000 продуктів, у тому числі спиртові гелі для обробки рук лікарням, аптекам, продовольчим мережам, будинкам для літніх людей, дитячим будинкам, науковим установам і притулкам для жінок, що постраждали від домашнього насильства. Доставка в усі основні лікарні України здійснюється в партнерстві з «Новою поштою», яка була однією з українських компаній, що швидко і ефективно відреагували на ситуацію і підтримали країну в цей складний період.
За майже 2 місяці нам вдалося доставити майже всі продукти. Наразі ще тривають останні відвантаження, адже в цей процес залучена велика кількість команд. Завдяки їхнім зусиллям і підтримці партнерів ми плануємо повністю реалізувати План солідарності в Україні у найближчі тижні. Питання допомоги найбільш вразливим верствам населення досі актуальні, тому ми постійно оновлюємо запити від лікарів, дитячих будинків, притулків для жінок, постраждалих від домашнього насильства.
Загалом 28 заводів компанії адаптували своє виробництво до випуску спиртових гелів для санітарної обробки рук під брендами La Roche-Posay, Garnier і L’Oréal Paris. Уже вироблено 5,8 млн літрів і близько 40 млн штук продуктів.
– Які ще заходи з виходу із кризи здійснює компанія L’Oréal?
– Нещодавно група L’Oréal оголосила про безпрецедентну програму соціальної та екологічної солідарності «L’Oréal в інтересах майбутнього», спрямовану на подолання наслідків кризи. Вона передбачає надання 50 млн євро для створення цільового благодійного фонду підтримки організацій, що надають допомогу найбільш незахищеним у соціальному сенсі жінкам, які стали першими жертвами соціально-економічної кризи внаслідок пандемії. Ще одне завдання – інвестування 100 млн євро в заходи, пов’язані із захистом довкілля. Це передбачає відновлення постраждалих від впливу людини природних екосистем і заходи, що перешкоджають зміні клімату.
– Як думаєте, які уроки варто винести бізнесу з ситуації, що склалася? А людям загалом?
– Криза – це важливий час для переосмислення, пошуку нових можливостей та змін для бізнесу в тому числі. Ні для кого не секрет, що криза 2020 року торкнулась всіх так чи інакше. Головне – які висновки зробить людство!
Підприємцям варто переосмилити бізнес-модель, якщо вона стала неактуальною в пост-Covid період. Розвивати електронну комерцію, адаптуватись до макрозмін і враховувати поведінку споживачів. Наприклад, шкіра рук і тіла зараз вимагає ще більшого догляду, особливо після використання санітайзерів. Ось чому бренди, які випустили санітайзер в якості швидкої відповіді на пандемію, ухвалили рішення залишити цей продукт в постійному портфоліо.
А всім нам, людям, варто пам’ятати про такі важливі якості та навички людини у новому десятилітті, як критичне мислення, когнітивна гнучкість та звісно ж, емпатія.