Навчання

Як тренувати мозок: дієві вправи для розвитку мозку

На ясний розум, добру пам’ять, швидкість і оригінальність мислення наразі особливий попит. Хочеш бути в тренді — роби вправи для розвитку мозку, адже високий IQ, як і міцні м’язи, — результат регулярних навантажень. Що, як і коли варто тренувати, розповів наш експерт — професор, нейропсихіатр Анатолій Чуприков.

Фітнес для мозку

На відміну від занять у спортзалі, тренувати мозок можна в будь-якій невимушеній позі біля комп’ютера або зі смартфоном у руці. Варто лише завантажити програми з гімнастики для мозку (найпопулярніші www.neuronation.com, www.fitbrains.com, www.lumosity.com) і систематично розв’язувати запропоновані вправи. Як і у фітнесі, веб-тренування  та вправи для мозку ліпше не пропускати — під час курсу занять це дає змогу простежити динаміку прогресу. Для кожного критерію ефективності роботи мозку (швидкість мислення, увага, пам’ять, здатність до виконання завдань, гнучкість розуму) пропонується кілька ігор. «Тренажер» сам визначає гру для чергового заняття. Після нього програма видає докладну статистику: які показники та на скільки вдалося поліпшити. Можна проаналізувати свій прогрес за тиждень, місяць, 50 днів. Ефект помічаєш приблизно за пару місяців: ліпше запам’ятовуються імена, номери телефонів, час зустрічей, розум стає гострішим, креативнішим, зростає швидкість реакцій, зменшується відчуття втоми в кінці дня.

кольорове зображення мізків

Мистецтво гальмування

Для того щоб ефективно мислити, на диво — треба навчитися правильно «гальмувати». До прикладу: щоб зігнути один палець, потрібно зберігати прямими всі інші. Це і є процес гальмування. До речі, досить енерговитратний. Ефективність роботи мозку багато в чому визначається вмінням «загальмувати» сторонні думки, бажання, спогади, що атакують головний потік роздумів. Щоб зупинити навалу зайвих думок і досягнути стану ясного розуму, треба зупинитися, глибоко вдихнути, поміркувати, що конкретно відволікло вас і чи варто це уваги саме зараз. Це дуже прості але ефективні вправи для розвитку мозку. Якщо раптова думка не потребує негайної уваги, поверніться до свого завдання, сфокусуйтеся на ньому й працюйте доти, допоки закінчите процес.

Творчість

Недарма відома американська автомобільна корпорація General Motors своїм коштом відряджає найліпших менеджерів на піврічні курси з теорії мистецтва для покращення роботи мозку. Після повернення вони генерують блискучі ідеї і цілком окупають витрати. Тому творимо: малюємо, віршуємо, фотографуємо. Будь-яка творча робота допомагає мозку перекомпоновувати нейронні зв’язки та народжувати вдалі ідеї.

фарби

Приборкання негативу

Найбільше заважають тверезо мислити гнів, занепокоєння, сум, роздратування — усі ці негативні емоції руйнівно впливають на префронтальну кору головного мозку, яка відіграє важливу роль у логічному мисленні. Визначте, які засоби боротьби з внутрішнім негативом найліпше допомагають саме вам (універсальні помічники — повноцінний сон, заняття спортом). Іноді у хвилини гніву або суму достатньо лише згадати, що ці емоції заважають обирати правильні рішення.

Медитація

Ефективність роботи мозку залежить від здатності виплюнути «жуйку для розуму» та зосередитися на головному, тому освоюємо техніки — релаксацію і концентрацію. Медитації, молитви та мантри в різних культурних традиціях спрямовані саме на зупинку потоку думок і безконтрольної розумової активності.

дівчина займається йогою

Фізична праця

Якщо геніальна ідея не поспішає народжуватися, можливо, мозок просто перевтомився і потребує відпочинку. Найліпше розслаблюють обидві півкулі фізичні навантаження. Після чи під час занять у спортзалі або миття до блиску вікон правильні рішення відвідують частіше.

Рух

Багато сидиш — погано міркуєш. Так і є. Прогулянки в швидкому темпі 20–30 хвилин на день допомагають ефективніше тренувати мозок.

чоловік бігає

Ноотропи

Спершу підвищення рівня IQ не було стрижневим завданням творців нейрометаболічних стимуляторів. Біохіміки придумали їх для стимуляції мислення розумово відсталих дітей, лікування пошкоджень мозку та хвороби Альцгеймера. Проте, як це зазвичай буває, експериментуючи, вчені помітили «побічний ефект» — активізацію роботи мозку в здорових людей. Чудо можна пояснити з боку біохімії: ноотропи збільшують постачання мозку кров’ю, глюкозою та киснем, налагоджують зв’язки між різними відділами мозкових структур. Як наслідок — поліпшується пам’ять і концентрація уваги.

Відпочинок

Як ще можно тренувати мозок? Уявіть собі, робити це можно під час відпочинку. Гарний сон, здорове харчування, вітаміни та добрий відпочинок під спокійну музику – це те, що сприяє роботі мозку. Перенавантаження призводить до втоми та втрати концентрації. Подорожуйте, спілкуйтеся з друзями, шукайте нових вражень та насолоджуйтеся життям! 

Судоку, іноземні мови, секс

«Будь-які розумові практики допомагають якщо не посилити, то хоча б зберегти інтелект. Якщо між нейронами не проходить сигнал, зв’язки поступово послаблюються, руйнуються, а потім гинуть і самі нейрони: що не використовується, то руйнується, — стверджує нейропсихіатр Анатолій Чуприков. — Найпростіші тренування — кросворди та судоку, більш складні — вивчення іноземних мов і шахи. А ще — секс. Заняття любов’ю підвищують вміст гормону окситоцину в крові, який на гормональному рівні стимулює мозок до пошуку неординарних рішень. А серотонін, обов’язковий «партнер» відчуття задоволення, поліпшує креативне та логічне мислення».

Вікторія Куриленко