Навчання

Психологія грошей: навчіться мислити як багата людина

Наш рівень достатку великою мірою зумовлений нашим менталітетом. Від того, як ми мислимо, залежать наші шанси стати заможними. Яким же має бути мислення багатої людини?

У минулому, коли суспільство було чітко поділене на знать і простих людей, заможність переважно була зумовлена походженням. Потрапити з нижчого прошарку до привілейованого було майже неможливо. У сучасному світі таких обмежень не існує. У часи, коли мільйонером може стати дитина-блогер, скаржитися на брак можливостей просто смішно. Проте, як і в минулому, так і тепер бідні люди зазвичай залишаються бідними все життя, у той час як багаті – тільки багатіють. Проте нині не суспільний лад перешкоджає збагаченню, а те, що дослідники називають «мислення бідняка». Тому якщо ви спитаєте психологів і бізнес-тренерів, чому одні люди багаті, а інші бідні, більшість з них відповість, що причина саме в особливостях мислення.

Мислення багатих людей: дивлячись у майбутнє

Бідні люди звикли до того, що їм постійно доводиться розв’язувати сьогоденні проблеми, зокрема фінансові, їм просто бракує часу і ресурсів на те, щоб поміркувати над перспективними проектами, які не дадуть миттєвої вигоди, але можуть значно покращити їх становище у майбутньому. Бідняк радше піде до ломбарду, щоб виручити трохи грошей на їжу, аніж сам заснує ломбард чи почне якийсь інший бізнес. Пересічний робітник витрачатиме купу часу на нецікавій і низькооплачуваній роботі, аби забезпечити сім’ю, і не мати ані часу, ані сил, щоб почати працювати на майбутнє. І їх можна зрозуміти, адже гроші потрібні завжди тут і тепер, а будь-який бізнес треба певний час розвивати, вкладаючи гроші, перш ніж він почне приносити прибуток. Проте якщо не розірвати це хибне коло, ситуація не зміниться ніколи.

Психологія грошей: багатство любить сміливих

Обережність, брак упевненості у собі, боязнь змін – все це також риси, притаманні людям, які виросли у бідних сім’ях. Дослідники пояснюють це підвищеним рівнем гормону стресу: коли людині доводиться щодня переживати через негаразди, рівень цього гормону стає постійно високим, через що обережна поведінка стає нормою. Водночас, люди, які зросли у забезпечених сім’ях, не мають таких проблем, вони впевнені у собі, не бояться ризику, схильні шукати нові шляхи для самореалізації. Отже, щоб сформувати в собі менталітет багатія, треба будь-що боротися зі стресом і працювати над самовпевненістю: займатися спортом, духовними практиками, вміти абстрагуватися від проблем сьогодення і усвідомлювати, що ситуація не є остаточною – треба лише наважитися на зміни.

Психологія мислення невдахи: все й одразу

Одна з найбільш розповсюджених помилок людей, які все-таки наважилися на те, щоб ризикнути й відкрити свою справу, полягає у тому, що ця справа почне, якщо не відразу, то дуже скоро приносити прибуток. Однак таке трапляється рідко і є радше винятком із правила. Зазвичай, як уже зазначено, вам знадобиться інвестувати чимало часу, перш ніж ви отримаєте стартові прибутки. Отже, важливо навчити себе думати, що відсутність швидкого успіху не означає невдачу. За наполегливої праці ваша справа невідворотно принесе плоди. А щоб чекання на ці плоди не було таким неприємним, займатися треба лише улюбленою справою.

Читайте також: Як навчитися контролювати свої фінанси

Підвищуйте самооцінку

За систематичними невдачами, зокрема фінансовими, зазвичай стоїть занижена самооцінка. Це підсвідома (часом і свідома) впевненість у тому, що ти не вартий кращого, що ти отримуєш те, чого насправді заслуговуєш. Протистояти цій установці то складніше, що довше людина перебувала у злиднях. Унаслідок цього людина перестає навіть помічати можливості для поліпшення свого стану, претендувати на достойнішу роботу, на вищу оплату своєї праці або на те, щоб, зрештою, почати успішно працювати на себе. Гарні можливості просто оминають людину з такою установкою. Щоб її змінити, треба навчитися цінити себе. А щоб для цього був привід – потрібно постійно себе вдосконалювати.

Змінити мислення: звільняйтеся від мотлоху

Коли людину день у день оточують старі зношені речі, мотлох і бруд – це підсвідомо налаштовує на злидні. А трапляється так тому, що небагатій людині просто шкода викидати річ, якщо її ще можна підклеїти скотчем і користуватися. Не бійтеся викидати старі речі: вони заважають з’явитися новим. Практика показує: коли починаєш позбавлятися мотлоху, з’являються можливості на придбання нових речей. І це не магія, а особливості роботи підсвідомості: безжально викидаючи старе, ви привчаєте себе до нової установки: ви варті кращого. Підсвідоме ж має властивість впливати на наше сприйняття того, що трапляється з нами. А правильне сприйняття – ключ для правильних дій, які, зрештою, сприятимуть залученню грошей.

Психологія сприйняття грошей: годі їх боятися!

Так, ви можете боятися грошей, навіть не усвідомлюючи цього. Причому цей страх може мати глибоке історичне коріння. Річ у тому, що в часи становлення сучасної духовності (їх називають осьовим часом) відбулося своєрідне роздвоєння реальності на матеріальний та духовний світи. Причому вважалося, що принади земного світу заважають розумінню духовних реалій. До цих принад відносяться, звісно, й гроші. Потім з’явилися так звані недвоїсті духовні вчення, які стверджували: оскільки матеріальний світ є проявом світу божественного, він не може бути злим. Але ж початкова установка на зневагу до всього земного, зокрема, до грошей, глибоко вкоренилася у підсвідомості людства, як вкорінюється родова травма. Боротися з нею треба, як і з усіма підсвідомими установками: наполегливо змінювати їх, привчаючи себе до більш конструктивних. Наприклад, що гроші – важливий елемент матеріального світу, закономірна частина Божого творіння, яка гідна поваги. Звичайно, їх не можна ставити вище духовних цінностей, але ставитися до них зі зневагою – значить нехтувати Творцем.

Прокрастинація проти

Ще античний поет Гесіод вважав прокрастинацію однією з головних перешкод на шляху до заможності. «Порожні комори в тих, хто працювати лінується і вічно справи відкладати любить: багатство дається сумлінням», – писав він. Прокрастинація жахлива не тільки тим, що ми втрачаємо безцінний час, зриваємо строки, не встигаємо завершити – а інколи хоча б почати – вадливі справи. На відміну від відпочинку, коли ми набуваємо енергії для звершень, під час прокрастинації ми енергію, навпаки, втрачаємо – через докори сумління, нарікання і стрес, який розвивається через невиконану справу. Щоб боротися з цим явищем, варто усвідомлювати й постійно нагадувати собі, що життя не безкінечне. Ба більше, воно, хоча й довше, ніж у наших давніх предків, але все-таки прикро коротке. На жаль, ми згадуємо про це здебільшого лише перед лицем смерті. Якщо ж це робити постійно, життя стане більш усвідомленим і ефективним. Недарма ж містики усіх часів стверджували, що смерть – найкращий вчитель.

 

Практика багатьох психологів і бізнес-тренерів показує, що фінансового успіху можливо досягти, якщо зрозуміти, як правильно думати, привчити себе до нового мислення, притаманного заможним людям і сформувати в себе правильні ментальні установки, які сприятимуть збагаченню. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам у цьому.