Як навчитися контролювати свої фінанси
Управління фінансами — це не забаганка, а потреба, яку диктує сучасне життя. Усе частіше люди стикаються із ситуацією, яка здається парадоксальною. Отримуючи гарну оплату праці, дехто вже за пару тижнів залишається практично без коштів. Отож, як цьому зарадити й навчитися ефективно керувати фінансами?
Чому важливо керувати своїми грошима
Спонтанні та безсистемні витрати неодмінно призводять до фінансової нестабільності. Люди, які вміють заробляти гроші, зазвичай вміють і правильно ними розпоряджатися. Ба більше, часто саме завдяки вмінню дати грошам раду вони і стають заможними. Хто-хто, а володарі мільйонних бізнесів і великі інвестори точно знають, що таке раціональне використання грошей – інакше вони б не стали тими, ким вони стали, й не змогли б ефективно примножувати свої статки. Чому б не взяти їх за взірець і не почати системно ставитися до власних фінансів?
Що заважає контролювати свої гроші
Головною проблемою багатьох людей є нерозуміння того, що у використанні грошей може бути якась систематичність. Зазвичай вони міркують так: є гроші – купую що хочу, нема – економлю чи беру в борг. А між тим, за раціонального підходу до витрат ситуація, коли у вас не вистачає грошей, майже неможлива. Хіба що ви справді заробляєте вкрай мало або ж у вас стався несподіваний форс-мажор. Та й то, на випадок форс-мажорів у фінансово грамотної людини завжди є певний запас коштів. Щоб почати правильно розпоряджатись власним бюджетом, просто усвідомте, що тільки так ви вбережете себе від фінансових складнощів.
Як правильно керувати фінансами
Пам’ятайте про переваги планування
Планування – дуже цінний інструмент, без якого неможливий ані успішний бізнес, ані розумне користування грошима. Спланувати витрати досить легко – складніше дотримуватися плану. Спершу треба підрахувати, скільки грошей буде у вашому розпорядженні протягом місяця. Далі запишіть по пунктах, які статті витрат очікуються. Наприклад, це можуть бути їжа, одяг, транспорт, культурна програма, комунальні платежі тощо. Тут важливо нічого не забути. Можливо, вам треба буде віддати борг або купити нове взуття чи відвідати стоматолога. Розподіліть бюджет так, щоб вистачило на все і – в ідеалі – залишилася певна сума, аби відкласти. Якщо якась стаття потребує регулярних витрат, скажімо, їжа, то поділіть місячну суму на кількість днів, щоб знати, скільки приблизно коштів ви можете витрачати на провізію за одну добу.
Почніть вести фінансовий звіт: пишіть, аби «зрозуміти» гроші
Важливо – особливо на початку – рахувати не лише всі свої видатки, а й прибутки. Це потрібно, щоб зрозуміти, наскільки гармонічно ви витрачаєте гроші. Може виявитись, що забагато йде на розваги та замало – на здоров’я. Можливо, ви виявите трати, яких зовсім можна було уникнути. Так чи інак, щоденник допоможе вам скоректувати вашу споживчу поведінку, зробити її більш осмисленою. Щоб спростити собі завдання, зберігайте чеки від покупок. Можливо з часом, коли ви призвичаїтесь дотримуватися фінансового плану, потреба вести такий щоденник відпаде. Проте на перших порах він допоможе вам навчитися контролювати свої фінанси.
Інвестувати в майбутнє
Одна з ключових рис, яка вирізняє фінансово успішних людей – це те, що забезпечені люди обов’язково інвестують у майбутнє. Що значить інвестувати у майбутнє? Це вкладати час і гроші у проєкти, які не принесуть моментальної вигоди, проте сприятимуть вашому зростанню як особистості та спеціаліста. Це може бути навчання, проєкт зі створення додаткового джерела доходу, зрештою здоров’я. Адже від вашого самопочуття напряму залежить ваша ефективність і працездатність, причому не тільки у фізичному плані, а й у ментальному.
Не варто залазити в боргову яму: обережно з кредитами
Користування споживчими кредитами – це приклад вкрай необачної споживчої поведінки. Кредити допомагають розв’язувати поточні проблеми, проте в цілому призводять до небажаних витрат, причому інколи чималих. Звичайно, бувають ситуації, коли без них просто не обійтися. Проте якщо є спосіб розв’язати питання без кредиту, зробіть це. Краще вже візьміть у людей, на яких можете покластися. Їм принаймні не доведеться віддавати ще й відсоток, який у деяких популярних зараз кредитних організаціях буває абсурдно зависоким. Також будьте обережними з кредитними картками з великим кредитним лімітом. Це фінансова пастка, в яку дуже легко потрапити і з якої непросто вибратися. Намагайтеся користуватися кредитами лише у критичних ситуаціях або за умови справді великої покупки, приміром квартири.
Навчіться поважати гроші
Часто ми ставимося до покупок не раціонально, а емоційно: купуємо те, що сподобалося, не усвідомлюючи, чи справді ця річ потрібна. Особливо такі імпульсивні вчинки ми робимо під впливом знижок і акцій. І дешеві непотрібні речі обходяться нам надто дорого, адже ми витрачаємо гроші даремно. Якщо вам притаманний емоційний шопінг, візьміть за правило щоразу питати себе: чи насправді мені потрібна ця річ? Купуючи одяг, одразу поставте перед собою конкретне завдання. Наприклад, якщо вам потрібний теплий светр на зиму, шукайте і купуйте саме його, а не легкий трикотаж чи сонцезахисні окуляри.
Виробіть звичку заощаджувати заздалегідь
Це дуже простий спосіб убезпечити себе від фінансових ризиків. Відкладайте гроші, навіть якщо не збираєте їх на якусь велику покупку. У будь-який момент можуть виникнути незаплановані витрати або несподівані фінансові втрати. Запас завжди має бути, щоб ви були спокійними і вам не доводилося позичати. До того ж потреба відкладати може стати ще одним чинником, який утримає вас від необдуманих і непотрібних покупок. Загалом, експерти рекомендують відкладати 10 % від своєї зарплати.
3 зручні мобільні додатки для ведення бюджету
Money Manager
Мобільний додаток збирає інформацію про доходи й видатки, ділить її за категоріями, показує фінансову статистику та створює інфографіки.
Основні переваги: можливість переглядати інформацію за допомогою комп’ютера, планувати видатки за окремими категоріями, наприклад, на їжу. Дані можна копіювати та відправляти на e-mail. Є калькулятор і швидкий пошук по видатках і прибутках.
Завантажити для Android, iOS
Вартість: основна версія безкоштовна
Spendee
Один із найпопулярніших додатків для планування сімейного бюджету: понад 1 млн завантажень із PlayMarket. Основна перевага — Spendee рекомендує, за рахунок чого можна економити і збирає інформацію з банківського рахунку. Для цього картку потрібно підключити до додатку. Для аналізу статистики додаток формує інфографіки. На особливий період — наприклад, подорожей, можна створити окремий гаманець і вести окремий бюджет.
Завантажити для Android, iOS
Вартість: основна версія безкоштовна
Monefy
Один із найпростіших додатків для ефективного керування сімейним бюджетом. На головному екрані всього дві кнопки — доходи і витрати. Інформація формується в інфографіки, синхронізується з Google Drive або Dropbox. Переваги — вбудований калькулятор, відсутність реклами, доступ до додатка захищений паролем.
Завантажити для Android, iOS
Вартість: основна версія безкоштовна
Почати правильно розпоряджатися грошима просто. Для цього треба, по-перше, твердо вирішити для себе з цього моменту ставитися до коштів раціонально і системно, по-друге – слідувати наведеним вище порадам.