Гід

В гості до сусіда: підкарпатська Польща

Лише сім годин потягом з Києва чи півтори зі Львова – і ви вже в польському Підкарпатті. Вибирайте, чому присвятити час: історичним екскурсіям, прогулянкам мальовничими містами, активному відпочинку, екотуризму чи спа. Або всьому відразу!

Перемишлем у гарному товаристві

Перемишль несправедливо обділений увагою туристів. Тож не спішіть пересідати до іншого потягу, затримайтесь у місті принаймні на день-два.

місто Перемишль

А почніть з… вокзалу. Помилувавшись фресками часів Австро-Угорської імперії, прямуйте до центру. Орієнтир – башти численних храмів, що неначе стріли дивляться у небо. Хто ж поцілить точніше: католики, греко-католики, православні… Заходьте в усі, що трапляться вам на око, – у Перемишлі не сперечаються, яка з конфесій правильніша. До речі, кінець одній з останніх суперечок, кому має належати колишній барочний костел Серця Ісуса XVII століття, поклав Папа Римський Іван Павло II – своєю волею віддав його українським греко-католикам. А римокатолики натомість отримали чудовий костел Святої Терези. Не полінуйтеся піднятися по крутій вуличці й заглянути всередину – неймовірний інтер’єр. Особисто мене причарував амвон, виконаний у формі корабля.

З майданчика перед костелом відкривається неймовірний вид на місто, але ще ліпший – з часової вежі. Поки долатимете підйом, оглянете експозицію розташованого тут Музею люльок і дзвонів. Чому таке поєднання? А от там і дізнаєтеся.

Поляк у формі

А тепер – на Ринкову площу, де на вас чекає зустріч з бравим вояком Швейком! До чого тут герой роману чеського письменника? Бо саме в Перемишлі Швейк сидів у в’язниці, коли потрапив у полон. Сьогодні солдат сидить вже не за ґратами, а просто неба. Його бронзовий ніс виблискує на сонці, бо той, хто його торкнеться, буде щасливий. Проте Швейк пропонує й інші опції: візьмешся за кашкета – станеш мудріший, потреш черевики – не виженуть з роботи, а погони – отримаєш нову вищу посаду. Тільки не чіпайте вухо, бо не минути вам звинувачення у шпигунстві. Як і герою Гашека.

А хочете прогулятися у супроводі Йозефа Швейка? Як це можливо? Вже багато років існує ціле товариство послідовників персонажа – в Польщі наразі є майже 200 Швейків, 50 з них мешкають у Перемишлі, а троє щоденно проводять екскурсії містом.

Як доїхати: поїздом Київ – Перемишль.

Де поїсти:
• 
Ресторація Melduję posusznie (“Дозвольте доповісти”), де можна зануритися в атмосферу роману Гашека й спробувати “швейківське меню”.
• Ресторан C. K. Monarchia в старовинній садибі в стилі сецесії.

Бещадами з шиком, або У стилі еко

Не високі, але дуже мальовничі гори Бещади прекрасні завжди. У теплу пору року можна гуляти чи їздити велосипедами, сплавлятися річкою Сан на байдарках чи плотах, засмагати на пляжах Солинського водосховища, а взимку ще й на лижах кататися. Траси не дуже довгі, проте цікаві – тож порадують не лише новачків.
Зелена долина та хмари
А хочете все це спробувати в атмосфері справжнього європейського шику? Тоді вам у готель «Арламув». За часів соціалізму тут була закрита зона з військовими частинами і… секретний будинок відпочинку для високопосадовців. У 1982 році в ньому навіть перебував під домашнім арештом тодішній лідер руху «Солідарнісь» і майбутній перший президент нової Польщі Лех Валенса. Цей номер приймає гостей, адже стара резиденція працює й сьогодні. Там є не лише номери, а й дивний природничий музей.

А поруч виріс красень-готель на 213 номерів, рівного якому ще пошукати. Уявіть собі, що, крім усього, що повинно бути в люксовому готелі, він ще має свою стайню, трикілометрову гірськолижну трасу, кілька майданчиків для гелікоптерів і навіть власний аеропорт. Сумнівно, що ви захочете покидати територію готелю, але раджу погуляти гірськими стежками чи поїхати на екскурсію, яких тут не бракує. Приміром, в Ухерці-Мінеральні. Кілька років тому місцевий мешканець Януш Демковіч підгледів ідею у Франції й утілив її в своєму містечку – на відтинку старої залізничної колії запровадив рух чудернацькими гібридами залізничної платформи і… велосипеда.

Долина та хати

Пригода починається вже на станції, де власники відтворили атмосферу 30-60-х років ХХ століття. Крутячи педалі велодрезини, туристи мають змогу побачити бойківську церкву, внесену до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО, заповідник зубрів, музей видобутку вугілля, іконописну майстерню, старовинний єврейський цвинтар і, звісно, чудову природу краю. Такий собі екологічно-етнографічний фітнес. До речі, про екологію та етнографію. У Польщі надто популярні «зелені» екосадиби у фольклорному стилі, тож і в Бещадах їх досхочу.

Де зупинитися і поїсти:
• Готель Arlamow
• Комплекс Zagroda Magija в Ухерцях
• Комплекс Siedlisko Janczarу Пстронговій
• Готель Hotel Rzeszów у Жешуві
• Корчма Karczma Solina на Солинському водосховищі

Замки: за цікавинками та насолодою

Коли поляк каже «замок», невідомо, чи буде це щось загадкове з вежами й бійницями, розкішний палац чи комплекс, який у нас назвали б садибою. У Підкарпатському воєводстві можна побачити будь-які. Ось, скажімо, Ланцут. Закладений ще в XIII столітті, він багато разів переходив з рук в руки і перебудовувався. А пік розквіту переживав з XIX століття до часів Другої світової війни при Потоцьких. Тут гостювали особи королівської крові, відомі політики й діячі мистецтва. Останній граф Потоцький ще в двадцяті роки частину споруди віддав під музей (напевно, таким чином намагався зменшити податки). В часи Другої світової приміщення не зазнало руйнувань, і після війни тут досить хутко організували музей.
Замок Потоцьких
Наразі стан замку та його колекція неймовірно вражають, тож не обмежуйтесь оглядом ззовні. А ще тут є Каретний двір із зібранням кінних екіпажів і ретроавтомобілів. Усе у відмінному стані й на ходу.

Проте моїм улюбленцем є замок в Красичині. Білосніжний франт в стилі пізнього Ренесансу зі стінами, вкритими сграфіто, – творіння флорентійських архітекторів кінця XVI століття. Тут так просто відчути себе Ромео чи Джульєтою… Бажаєте продовжити задоволення? Оселяйтеся прямо в замку!
Інтерьєр будинку
Утім, замків і палаців, що пропонують туристам стіл і дах, вистачає. Кожен зі своєю родзинкою та історією. Приміром, у Дубецько в замковому парку росте 300-річний дуб, що приносить успіх усім, хто хоча б трохи під ним посидить, а обіди готує шеф, який входить в сотню ліпших кухарів країни. У «Двір Камборня» можна продегустувати вина карпатського регіону, скуштувати унікальний шоколад, зроблений тут найкращим кондитером країни, і поніжитися в спа. Звісно, більшість процедур – винно-шоколадні. На Підкарпатті багато приємних несподіванок.
пушки біля будинку
Де зупинитися і поїсти в історичних готелях Підкарпаття:

• Zamek Dubiecko
Zamek Krasiczyn
Dwór Kombornia

Як провести час на Підкарпатті

Відвідати Перемишльську фортецю, скансен у Саноку (www.skansen.sanok.pl) і дендрологічний парк у Болестрашицах (www.bolestraszyce.com).
Побувати в столиці воєводства Жешуві й пройтися підземною трасою.
Здійснити прогулянку катером по Солінському водосховищу.
Проїхати веломаршрутом GreenVelo (www.greenvelo.pl).

мандрівники на велосипедах

міст через річку