Рекомендації

Інгредієнти в косметиці, що працюють: радить експерт Наталія Деркач

Новий тренд у догляді за обличчям — science-based skincare, тобто продукти, що продають себе самі завдяки активним інгредієнтам у високих концентраціях. Разом з Наталією Деркач, засновницею швейцарського бренда Instytutum, з’ясовуємо, що таке результативна косметика, які компоненти нині в тренді на Заході та на що звернути увагу під час вибору засобів для догляду за шкірою.

Чи бувало таке, що ви купили якийсь дорогий крем від відомого фешн-бренда, сподіваючись на разючі результати, а позитивного ефекту й не помітили? Це тому, що в Україні так звана «маркетингова» косметика охоплює основну частку ринку. Зазвичай ці продукти виглядають суперстильно, мають дуже приємний запах і текстуру, але не містять дійсно активних компонентів.

Натомість американський ринок пішов уперед від нашого на років 10 і вже насичений результативною косметикою. Ба більше — він задає вектор розвитку всій галузі.

Тренд останніх років — засоби для догляду за обличчям, які продають себе самі завдяки активним компонентам у складі та доведеним результатам. Це спричинило появу цілої субкультури «скінтелектуалів» — освічених споживачів, які орієнтуються в компонентах, їхньому впливі на шкіру, читають склад засобу на етикетці й розуміють, яку дію має кожен з них.

Проте якщо ви ще не знавець корисних складників, допоможе в них розібратися Наталія Деркач. Лікар за освітою і засновник косметичного бренда радить, які компоненти варто шукати в складі косметичних засобів.

Гліколева кислота

Цей компонент належить до сім’ї альфа-гідрокислот (AHA). Молекули гліколевої кислоти глибоко проникають у шкіру, стимулюють синтез колагену, прискорюють регенерацію та зменшують ознаки фотостаріння. Засоби, що містять гліколеву кислоту, м’яко відлущують відмерлі клітини, покращують текстуру шкіри та поліпшують колір обличчя. Цей компонент є найкращим ексфоліантом для використання вдома, адже однаково ефективний і для сухої, і для жирної шкіри.

Варто лише пам’ятати, що засоби з кислотами посилюють чутливість до сонячного світла, тому після використання обов’язково потрібно користуватися сонцезахисним кремом з SPF 50.

Вітамін С

Цей потужний антиоксидант, який розгладжує шкіру, вирівнює тон обличчя й має протизапальну дію, у косметичних засобах застосовують давно. Однак із 100 компаній, які додають вітамін С у продукти, тільки 3–5 використовують формули, які справді працюють. Чому так?⠀

Вітамін С дуже швидко окислюється та розпадається. Коли інгредієнт нестабільний — він не ефективний, до того ж може спричинити подразнення. Дуже важливим є опаковання — тільки спеціальні непрозорі флакончики з помпою перешкоджають окисленню цього інгредієнта в косметичних засобах.

Ще вітамін С буває водо- й жиророзчинним. Шкіра має водно-ліпідну мембрану, тому водорозчинний вітамін С просто не зможе проникнути досить глибоко, щоб мати ефект. Окрім того, жиророзчинний вітамін С приблизно у 50 разів сильніший за водорозчинний. Важлива й концентрація: у малих дозах цей компонент не ефективний. Оптимальна концентрація для вітаміну С — 15 %.

Гранактивний ретиноїд

У косметології вже давно відомий ретинол — одна із форм вітаміну А, чия ефективність у лікуванні постакне, зменшення зморщок й ознак фотостаріння доведена численними дослідженнями. Проте він часто викликає подразнення й не підходить для чутливої шкіри.

Порівняно нова форма вітаміну А — гранактивний ретиноїд — має таку саму клінічно підтверджену результативність, проте діє м’якше, не викликаючи подразнень, тому безпечно бореться з ознаками передчасного старіння. Ретинол стимулює оновлення епітелію та синтез природного колагену й гіалуронової кислоти. Засоби з гранактивним ретиноїдом варто використовувати впродовж тривалого часу, і ви помітите, як шкіра стає здоровішою, пружнішою, а зморшки зменшуються.

Бакучіол

Екстракт із насіння і листя псоралеї ліщинолистої, що росте в Індії та Китаї, вже встигли наректи «фіторетинолом» і «рослинним ботоксом» за ефективність, яку прирівнюють до ретинолу. Він стимулює регенерацію шкіри, впливаючи на рецептори, чутливі до ретинолу, але при цьому його не містить. До того ж бакучіол стимулює вироблення колагену I, III і IV типу. Клінічно доведено, що після 12 днів використання засобів із цим інгредієнтом зморшки та сліди гіперпігментації зменшуються, та й загалом шкіра стає еластичнішою.

Головна перевага бакучіолу в тому, що, на відміну від ретинолу, він не викликає подразнень, тому ідеально підходить для чутливої шкіри. А ще він фотостабільний, тож використовувати косметику з бакучіолом можна навіть при яскравому сонці.

Мультимолекулярна гіалуронова кислота

Цей інгредієнт сприяє зволоженню шкіри, розгладжуючи зморшки, завдяки своїй здатності притягувати та утримувати воду, маса молекули якої в тисячі разів більша за власну. Проте не всі різновиди гіалуронової кислоти ідентичні. Розмір молекул має значення.

Традиційна гіалуронова кислота складається з довгих молекулярних ланцюжків з великою масою й здатна лише відновлювати рівень зволоженості та зменшувати зморшки на поверхні шкіри.

Однак завдяки прогресивним технологіям, гіалуронова кислота з низькою і середньою молекулярною масою (до 1000 кілодальтонів) отримала змогу проникати глибше й забезпечувати абсолютно новий рівень ефективності. Вона взаємодіє з клітинами шкіри й компонентами позаклітинного матриксу, зволожує волокна колагену й еластину, створюючи насичену вологою «губку», яка зберігає шкіру в тонусі та запобігає появі зморщок.

У мультимолекулярної гіалуронки є чудовий бонус: стимулювання внутрішніх механізмів синтезу гіалуронової кислоти, що сприяє поліпшенню стану шкіри, збільшуючи її еластичність.