Рекомендації

Про новинки у cфері сонцезахисних засобів

Думка про те, що захищати шкіру від сонця варто лише на пляжі — міф. Улітку шкіра отримує порцію руйнівного ультрафіолету, навіть коли ви йдете на роботу чи їдете в авто. Про новинки у cфері сонцезахисних засобів журналу Event Ukraine розповіла Тетяна Кобець, дерматолог-косметолог і керівник косметологічного центру KeyMed.

— Пригадуєте світлину, яка довго «гуляла» інтернетом, — на ній зображений літній шофер далекобійник? — запитує Тетяна Кобець. — Його ліва половина обличчя — та, яка весь час перебувала ближче до вікна, вкрита зморшками значно більше, ніж права, яка лишалася в тіні. Асиметричне старіння, яке ми бачимо на цьому фото, — наочний приклад того, як впливає ультрафіолет на незахищену шкіру. Власне, засмага — це не ознака здоров’я, а захисна реакція шкіри на пошкодження, спричинені сонцем. З усіх чинників старіння саме ультрафіолетове випромінювання призводить до найбільш руйнівних наслідків. Тому, якщо хочете, аби шкіра лишалася молодою й здоровою, навчіться правильно її захищати.

Універсальний солдат

У нашому кліматі креми з SPF варто застосовувати з кінця березня і до кінця вересня — усю половину року, коли сонячна активність підвищена. До того ж не лише якщо ви зібралися на пікнік чи тривалу прогулянку — шкіра має бути захищена навіть тоді, коли ви виходите на пробіжку чи пересуваєтеся містом у справах. Зазвичай в умовах міста для щоденного догляду достатньо SPF 15, хоча для людей із дуже світлою шкірою може знадобитися рівень захисту не менше ніж 50.

Сучасні сонцезахисні креми — це фактично засоби 2-в-1, а то й 3-в-1. Вони поєднують функції захисту й догляду в одному флаконі. Тому можна підібрати крем залежно від типу шкіри та специфічних завдань — антивіковий догляд, вирівнювання тону тощо. У такому разі додаткові креми чи сироватки не потрібні: зранку достатньо нанести один лише мультифункціональний засіб з SPF. Важливо, щоб на упакові було вказано, що він захищає від променів як альфа-, так і бета-спектра. Такі креми справді тимчасово зупиняють руйнування колагену й еластину, дегідратацію.

Stop, пігмент!

Пігментні плями — ще один неприємний наслідок перебування на сонці. І крем з SPF дає лише частковий захист проти цього. Річ у тім, що нашому організму, образно кажучи, байдуже, куди саме потрапляє сонце. Скажімо, обличчя може бути захищене кремом, а от ноги — ні. Внаслідок цього незахищена шкіра ніг «зловила» пігмент засмаги, а проявитися він може на обличчі, в зоні декольте, на руках — будь-де. Тому, якщо маєте схильність до гіперпігментації, косметологи радять додатково використовувати вночі креми з освітлювальним ефектом. Важливо, щоб у такому кремі не було гідрохінону та ретинолу — ці активні компоненти підходять для осінньо-зимового, а не для літнього догляду. Влітку до крему проти пігментації мають входити більш м’які компоненти: арбутин, екстракти білої шовковиці та бурої водорості, вітамін С.

захищаємось від сонячних променів

З родимками ситуація схожа: нанесення крему з високим рівнем SPF безпосередньо на родимку, на жаль, не гарантує ідеального захисту. Злоякісні утворення в родимках спричиняються не локальною, а загальною інсоляцією організму. Тому, якщо на тілі багато родимок, перебувати безпосередньо під сонцем взагалі небажано.

Варто також зауважити, що деякі фарм- препарати можуть посилювати фотосенсибілізацію — чутливість шкіри до сонця, а тому — і ризик появи пігментних плям. Це гормональні контрацептиви (зокрема й спіралі), антибіотики, деякі види антикоагулянтів, а також захворювання жовчного міхура.

Їдемо на море!

Якщо ви збираєтеся на відпочинок у теплу країну, варто підготувати шкіру до посилених доз ультрафіолету. Задля цього за 2–3 тижні до поїздки можна пропити БАДи, до складу яких входять астраксантин (потужний антиоксидант), лікопін, куркума, гранат, морква, мідь, селен, вітаміни А, В2 та В8. Вони знизять ризик опіку й сприятимуть появі легкої рівномірної засмаги. На самому курорті та після повернення можна пропити БАДи із SOD (супероксид десмутаза) — він захищає шкіру від вільних радикалів. Також після відпочинку на морі варто застосовувати тканинні маски для обличчя з гіалуроновою кислотою — щодня протягом тижня. Це забезпечить швидке відновлення шкіри.

защита от солнца

На самому курорті не забувайте про сонцезахисні креми. Їх варто наносити після кожного купання в морі чи басейні: навіть засоби з поміткою water resistance швидко змиваються водою. Якщо у вас дуже світла шкіра, можна взагалі купатися у світлій футболці — це забезпечить механічний захист спини й плечей.

Не забувайте про такі вразливі ділянки, як вуха, задню поверхню шиї, ніс — вони обгоряють найчастіше. Носіть капелюх з широкими крисами, теніски з комірцем (і піднімайте його, аби захистити шию), футболки, що прикривають зону декольте. Якщо ви все ж таки не вбереглися й згоріли — шкіра порожевіла чи навіть почервоніла — за два тижні вона відлущуватиметься, й завадити цьому неможливо. Утім можна зменшити масштаби катастрофи. Підійдуть спеціальні засоби проти опіків — ліпше аптечні, адже концентрація активних речовин у їхньому складі вища. Коли шкіра почне злущуватися, не допомагайте їй. Дочекайтеся, поки цей неприємний процес пройде сам, — і нова шкіра буде сильною та здоровою. На 3–4 день відлущування можна застосувати м’який скраб на жирній основі. Проте в жодному разі не з великими механічними частками чи з ефірними оліями — так можна травмувати шкіру ще сильніше.

Тетяна Кобець

Тетяна Кобець

Дерматолог
Про новинки у cфері сонцезахисних засобів