Концерти

Посли естонської музики. Сollegium Musicale

Уперше в Україні один з найкращих естонських камерних хорів Сollegium Musicale виступив з єдиним концертом у святая святих українців і всього культурного світу – Соборі Святої Софії у Києві.

Музичний колектив Сollegium Musicale був заснований знаним естонським диригентом Ендріком Юксвєравом у жовтні 2010 року. Репертуар хору варіюється від ренесансної до сучасної музики, зокрема естонської. Хор презентує в середньому 40 концертів на рік у різних куточках Європи та світу.

«Естонія – дуже маленька країна, – ділиться Ендрік Юксвєрав під час нашої зустрічі після концерту в Посольстві Естонії в Україні. – Однак ми можемо умовно збільшити нашу Естонію через культуру».

Склад хору Сollegium Musicale унікальний. «Серед хористів є й професійні співаки, які працюють в опері чи співають в інших хорах, – розповідає диригент. – Проте з нами співають юристи, айтішники, дипломати, як, наприклад, заступник голови дипломатичної місії Естонії в Україні Маргус Серглепп.  І всі вони мають музичну освіту». (Усміхається.)

Естонія пишається потужною традицією фольклорних пісенних фестивалів, на які споконвіку збирався практично весь народ Естонії. Вони були своєрідним акумулятором життєдайності нації, її сили. «У політичному сенсі пісенні фестивалі за радянських часів мали особливе значення, – розповідав мені в одному з відряджень до Естонії  професор Естонської музичної академії Куно Аренг. – Це було протистояння радянській владі. І вона була безсилою! Пісенні фольклорні фестивалі показували справжнє ставлення естонського народу до «червоної» політики. Свята, на які іноді збиралося близько 20–30 тисяч осіб, завжди закінчувалися забороненими піснями – неофіційними гімнами Естонії. Ніхто не міг закрити рот цілому народу!»

Сьогодні Естонія відома й своїми потужними композиторами, такими як Вельо Торміс, Кюріллюс Крее, Пярт Уусберг… Але окреме місце належить композитору Арве Пярту. Цей геніальний естонець має надзвичайний вплив на сучасну музику, зокрема хорову. Композитор багато років за часів існування СРСР прожив в еміграції у Німеччині та Австрії. Нині Арво Пярт є найбільш виконуваним сучасним естонським композитором світового рівня.

Диригент Ендрік Юксвєрав, який представив музику Пярта у Києві, переконаний: «Музика Арво Пярта підносить нас до небес. Це сакральна музика. Коли її виконуєш, маєш вкласти душу, мусиш стати співтворцем композитора, відчути й буквально прожити його музику. Коли виконуємо музику Пярта на концертах у Франції та Ізраїлі, Польщі та Японії, ми завжди відчуваємо потужний фідбек від аудиторії. Завжди.».

Естонський камерний хор Сollegium Musicale вважає своєю місією робити світ кращим. «Ми всі маємо докладати максимум зусиль, щоб робити все на найвищому рівні, –  каже на закінчення нашої розмови Ендрік Юксвєрав. – Таким чином ми зможемо зробити прекрасним наше майбутнє. Використати свій талант, надихнути інших, а ті, своєю чергою, надихатимуть інших… І так  –  безкінечно!»