Чи можливий вигідний шопінг у «чорну п’ятницю»
У нас «чорна п’ятниця» проводиться вже не перший рік, але поки що далеко не всі користуються можливістю придбати товар за солідними знижками. По-перше, побоюються шаленого натовпу, а по-друге – не надто вірять у те, що ці знижки – принаймні солідні – існують. Чи дійсно ціни в українських магазинах цього дня варті того, щоби витримувати неймовірне скупчення людей?
Історія «чорної п’ятниці»
Ви, мабуть, знаєте, що батьківщиною «чорної п’ятниці» є Сполучені Штати Америки. Це там вигадали певного дня суттєво знижувати ціни, аби масово привабити клієнтів – а заодно й прорекламувати свій магазин на перспективу. Грандіозний розпродаж в Америці приурочений до Дня подяки (Thanksgiving Day). Традиційно після цього свята чимало працівників брали коротку, на 3-4 дні, відпустку – аби пошукати подарунки на Різдво, доки ціни на них не підскочили. Вештання по магазинах замість сидіння в офісах стало причиною заторів. Для поліцейських із Філадельфії це справді стало «чорною п’ятницею» – власне, саме їм і належить авторство вислову. А ось підприємці, помітивши тенденцію, вирішили цим скористатися й почали влаштовувати після Дня подяки акції розпродажу. До речі, чорний колір, за однією з версій, міг з’явитися і з американського бухгалтерського обліку, де прибутки відзначались чорним кольором, водночас збитки – червоним. Чи варто говорити, що після Дня подяки чорний колір суттєво переважав?
«Чорна п’ятниця» в США та Європі
У цей день можна піти до магазину одягу, аксесуарів, техніки чи електроніки тощо й придбати товар за знижками, що сягають від 30% до 90%. В США люди займають чергу за добу – цього року, певно, теж покажуть у новинах колективне божевілля всіх охочих вихопити ласий шматочок за безцінь. Подейкують, що американці навіть не надто дбають про якість товару і купують усе поспіль. Для них це щось на кшталт національного свята, продовження Дня подяки – а може, й вид спорту.
Для підприємців це чудова нагода не лише заробити грошей – за рахунок потоку покупців знижки повністю виправдовуються, – а й напрацювати нових клієнтів. Люди, які побували в магазині в «чорну п’ятницю», знатимуть його асортимент і за потреби прийдуть купити необхідний товар за звичайною ціною.
До того ж, за американською традицією, повертати товар, придбаний у «чорну п’ятницю», вважається поганим тоном. Тому такі інциденти поодинокі.
«Чорна п’ятниця» в Україні та в Європі
У Європі, а також в Україні, хайпу американського рівня поки що не спостерігається. Традиція влаштовувати день шалених знижок існує на наших теренах відносно недавно. В Україні – лиш останні кілька років. Цього року «чорна п’ятниця» розпочнеться 29 листопада опівночі й завершиться того ж дня – за хвилину до дванадцятої. У цей день знижки й справді діятимуть – але до американських їм буде далеко. Втім, купити товар за півціни таки буде можливо. Але це максимум, на який готові підприємці в українську «чорну п’ятницю». В основному знижки не перевищуватимуть 20-30%.
Минулорічна «чорна п’ятниця» була найуспішнішою для продавців гаджетів і побутової техніки. Продажі смартфонів, наприклад, виросли за один день на 108% порівняно з попереднім тижнем.
Читайте також: 10 українських брендів, які шиють рюкзаки
Зазвичай усі думають, що знижки діють лише один день, але це не так. Більшість компаній починає впроваджувати акційні ціни за кілька днів, а то й за тиждень. І після «чорної п’ятниці» знижки можуть триматися ще впродовж кількох днів чи навіть тиждень.
«Чорна п’ятниця» в інтернеті
Знижками можна скористатися й онлайн. Відомі інтернет-ресурси типу Alibaba впроваджують період знижок тривалістю на два тижні. До речі, в Україні цього року знижки запропонують, окрім іншого, на авіаквитки, тури за кордон, проживання в готелі. Поза тим, анонсується, що навіть товари з секс-шопу можна придбати за півціни.
Чи така вже «чорна»?
В Україні кількість людей, які довіряють «чорній п’ятниці» не така й велика – всього 9%. А цілих 60% вважає, що «чорна п’ятниця» – це фейк. Усі інші або не мають коштів, або просто не бажають витрачати їх або свій час – мовляв, воно того не варто.
Дехто з маркетинг-експертів вважає, що в Україні «чорної п’ятниці» й справді немає. Мовляв, за кілька тижнів продавці штучно збільшують ціни, а потім «знижують» їх. А справжній розпродаж насправді починається після Нового року й Різдва. Ціни на зимовий одяг й інші товари дивним чином знижуються з космічних до цілком прийнятних для пересічного українського гаманця.
Як винести максимум користі для себе?
Комусь таки вдається придбати щось чудове за смішну ціну. Але до всього потрібно підходити з розумом і здоровим глуздом. Якщо ми підемо в день шалених знижок до торгового центру без підготовки, то просто розгубимось серед натовпу й доступних товарів. Тому варто робити похід за знижками свідомо й готуватися до нього заздалегідь.
- Передусім, думаємо, що нам треба, а краще – пишемо список.
- За кілька днів, а ліпше за тиждень, ідемо до магазинів і шукаємо те, чого потребуємо. Міряємо, дивимося, як на нас сидить одяг, консультуємося. Все це робимо спокійно, бо 29 листопада будуть черги на кілька десятків метрів до примірочних і фахівців-консультантів.
- У день безпосередніх знижок краще, якщо є можливість, прийти одразу – бо потім може не виявитися потрібного фасону чи розміру. Варто говорити, що вечір п’ятниці – не ліпший період для шопінгу, звісно, якщо у вас немає хворобливого потягу до надмірного скупчення людей в одному місці.
- Важливо також визначитися, скільки грошей ви готові витратити на «чорну п’ятницю» – аби не перевищити межу, піддавшись захвату від цін. Бо так можна залишитися без грошей, проте з купою непотребу.
- Не втрачаймо голови – уважно роздивляймось товар і нікуди не поспішаємо. Нехай нас не бентежать купи людей, що хочуть ту саму річ. У момент такого ажіотажу можна випадково схопити товар із дефектом або не зважити на важливу деталь.
- Найкраще – взяти когось із собою. Так і веселіше, і небайдужі люди поряд втримають від необміркованих рішень під впливом розпродажного гармидеру.
- Якщо товар купуємо через інтернет – краще робимо замовлення накладною платіжкою, аби не отримати річ із дефектом.
Шопінг багато кому покращує настрій, особливо в похмурий осінньо-зимовий період, а придбана чудова річ за невелику ціну – поготів. Чи можливий досконалий шопінг у «чорну п’ятницю»? Варто прийти й випробувати вдачу, аби знати про це. Зичимо вдалих покупок!