Інтерв'ю

Марко Савчук: Ніколи не припиняйте вчитися — й ви ніколи не припините зростати!

Марко Савчук, генеральний директор L’Оréal в Україні, очолює український підрозділ світового косметичного лідера ось уже чотири роки, а працює в ньому з дня відкриття. А ще пан Савчук читає лекції в Київській школі економіки й зізнається в любові до української столиці.

Рід Марка Савчука походить із Західної України, а сам він народився в Канаді, куди два покоління тому іммігрували його прабатьки. Тож пропозиція переїхати до Києва застала його у 2005 році, коли він працював у монреальському офісі L’Oréal. Пан Савчук знає про косметичний бізнес все і навіть трохи більше, адже він з компанією вже 22 роки, а починав як практикант із маркетингу в офісі компанії у Франції.

— Марко, ви — виходець з української діаспори в Канаді. Як сприйняли пропозицію очолити представництво L’Оréal саме в Україні?

— Мені запропонували очолити український підрозділ салонного бізнесу* 15 років тому, коли L’Oréal вирішила відкрити тут свій офіс, оскільки Україна була важливим ринком із великим потенціалом розвитку. Це мені здалося дуже цікавим, тож я з радістю погодився. Звісно, знання української мови було певною перевагою.

Спершу, коли приїхав, гадав, що тут надовго не затримаюся. Проте незабаром зрозумів, що отримую задоволення від роботи з українцями, від Києва. Тут ніколи не буває нудно. Наш бізнес останні декілька років динамічно зростає, що також є частиною мого задоволення від роботи в компанії L’Oréal в Україні.

— L’Oréal — глобальна компанія, яка працює на понад сотні світових ринках. Чим Україна особлива?

— Нині L’Oréal здійснює більше продажів на нових ринках, аніж на розвинених, таких як Північна Америка чи Європа. Ці країни також є ключовим чинником зростання компанії за останні роки. Україна відіграє свою роль у зростанні Групи, адже це великий ринок, якщо говорити про розмір країни та чисельність її населення. Ми бачимо, що українські споживачі стають багатшими, вони готові платити за якісні косметичні продукти. Також спостерігаємо, що існує величезний потенціал для збільшення кількості продуктів, які використовуються окремими споживачами: українці щорічно купують 1/3 продукції від тієї, що реалізовується на Заході. Тож нам буде над чим попрацювати протягом наступних років, що не може не захоплювати.

— L’Oréal має кілька глобальних програм корпоративної соціальної відповідальності. Які з них реалізуються у нас?

— Насамперед хочу відзначити премію «Для жінок у науці», яку ми реалізовуємо спільно з UNESCO. Це по-справжньому глобальна ініціатива з 20-річною історією. Торік ми вперше провели конкурс в Україні й надзвичайно раділи його успіху, адже розраховували на 50–60 заявок, а надійшло аж 255. Три переможниці отримали грошові премії від L’Oréal. Чи знали ви, що нині співвідношення жінок і чоловіків у наукових колах — десь 30 до 70 — звісно, не на користь жінок. Тому ми хочемо долучитися до виправлення такої ситуації. Минулого року оголосили про ще одну ініціативу, яка отримала назву «Чоловіки для жінок у науці». Ми залучаємо визнаних науковців чоловіків виступати на підтримку їхніх колег жінок.

Ще одна важлива програма — «Краса для всіх» — покликана допомогти жінкам, які опинилися у непростій життєвій ситуації. За допомогою спеціального піврічного безкоштовного курсу ми надаємо учасницям можливість навчитися основ перукарського мистецтва, дати їм нову професію, впевненість у своїх силах і допомогти збудувати власний шлях до кращого життя.

Ще ми щорічно проводимо День соціальної відповідальності Citizen Day. Протягом цього дня наші співробітники долучаються до важливих громадських справ — стають донорами крові, допомагають у притулках для тварин чи висаджують дерева.

Марко Савчук, генеральний директор L’Oréal Україна, Юлія Романенко, Директор з Корпоративних комунікацій L’Oréal Україна,
Сандрін Мішар, Директор з Корпоративних Комунікацій L’Oréal Східна Європа, Жорж Шишманов, L’Oréal.

— В одному з інтерв’ю ви сказали, що рекомендуєте співробітникам офісу кілька разів на місяць працювати з дому. Що це, слідування світовим трендам? Адаптація до реалій сучасності?

— Я завжди казав, що люди — наш найбільший ресурс, отож ми хочемо бути певні, що ті, хто в нас працює, мають комфортні робочі місця. Так, одна з наших політик, яку ми впроваджували протягом останніх років, стосується можливості віддаленої роботи. Оскільки наші команди оснащені відповідними інструментами для віддаленого підключення прямо з дому, ми рекомендуємо їм обирати два дні на місяць, коли їм не доведеться приходити в офіс.

Ключовим моментом тут є довіра: не важливо, скільки годин ви працюєте або чи працюєте саме в офісі. Важливими є результати, яких ви досягаєте. Віддалена робота дає змогу людям зосереджуватися, розмірковувати й робити речі, виконання яких може бути обмежене в офісі.

Зменшення загального часу, проведеного у транспорті для регулярних поїздок на роботу та додому означає ще й зменшення викидів СО2. Тобто така собі побічна перевага від того, що наша команда має змогу працювати вдома декілька разів на місяць.

— L’Oréal відома своїми потужними дослідними центрами та впровадженням інновацій. А що означають новітні технології для вас? Чи ви слідкуєте за ними?

— Межа між красою і технологіями все більше стирається, і L’Oréal перетворюється із суто косметичної компанії на технологічно-косметичну. Ми прагнемо бути новаторами, виводячи на ринок унікальні розробки, зокрема ті, які поліпшують зручність і якість використання косметики. Наприклад, Modiface за допомогою доповненої реальності стає «приміряльною» макіяжу від провідних брендів з нашого портфоліо. Є також пристрої, орієнтовані на здоров’я шкіри — це My Skin Track UV від La Roche Posay, до речі, вподобаного мною бренда щодо вибору сонцезахисних засобів. Розробляємо й технології персоналізованого макіяжу для отримання ідеального відтінку тону.

Загалом, 3,4 % від продажів Групи спрямовуються на інвестиції у науково-дослідні роботи, що проводяться у 20 відповідних центрах у всьому світі.

— Зараз скрізь чути про мілленіалів як про споживачів, які змінюють гру на ринку, формуючи вектор розвитку всього людства. Як їхні запити щодо продуктів впливають на косметичну сферу й на L’Oréal зокрема?

— Сьогоднішній молодий споживач шукає продукцію, якій можна довіряти, — тобто високоякісні формули, прозорість інгредієнтів, чесні твердження. Очевидно, молодь переймається, щоб продукція була екологічно безпечною, розрахованою на довгострокову перспективу раціонального використання природних ресурсів. Вони цікавляться, як і де виробляється продукція, що відбувається з упаковою після використання. Я вважаю, що увага до таких речей є життєво важливою, щоб косметичні бренди змогли досягти успіху в залученні нового покоління споживачів.

L’Oréal — новаторська компанія у своїй прихильності до дбайливого ставлення до довкілля. Наприклад, наші заводи скорочують використання водних ресурсів і викидів СО2, зменшують відходи матеріалів із торгових точок тощо.

— Марко, ви є запрошеним професором у Київській школі економіки. Чого навчаєте студентів і чого вчитеся у них? І взагалі, чого потрібно вчитися сучасній людині, щоб бути успішною у своїй справі?

— Для мене викладання — це прекрасний спосіб передати студентам ті знання, які я хотів би мати, коли вперше увійшов до світу бізнесу. Я використовую метод аналізу конкретних кейсів, щоб мої студенти мали змогу застосувати свої знання в роботі, в ситуаціях із реального життя.

Також я заохочую студентів працювати у групах задля розв’язання питань, які виникають у сучасному діловому світі, де взаємодія та співпраця є запорукою успіху. Особливо цікаво, коли студенти пропонують винести на обговорення свої бізнес-ідеї або проблеми під час заняття, адже так кожен з них може дізнатися щось нове про бізнес, який не був частиною інформаційного матеріалу звичайного уроку.

Для мене успіх йде разом із процесом постійного навчання, що означає не тільки проявляти велику допитливість стосовно речей, вміти добре слухати, а й, серед іншого, зустрічати зміни із радістю. Ніколи не припиняйте вчитися — й ви ніколи не припините зростати!

Cпілкувалася Марина Гудзевата

* L’Oréal має 4 підрозділи — Підрозділ Продукції Масового Попиту, Підрозділ Активної Косметики, Підрозділ Продукції Люкс та Салонного Бізнесу (або Професійниїх Продуктів)