Українська премія L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці» 2019
Премія реалізується в Україні вже другий рік поспіль і є частиною глобальної Програми ЛОРЕАЛЬ-ЮНЕСКО «Для жінок у науці». Мета Премії – підтримати та відзначити талановитих жінок-науковців, заохотити молодих жінок обирати наукові професії та допомагати їм у їхній кар’єрі.
Для участі у Премії жінки повинні мати науковий ступінь, наявність публікацій у журналах, що індексуються в міжнародних наукометричних базах Scopusта/або Web of Science та бути соціально активними задля популяризації науки. З 24 квітня до 3 липня 2019 року тривав збір заявок через онлайн платформу forwomeninscience.in.ua. За майже три місяці було отримано 203 заявки від науковиць з 32 міст України, 151 вищого навчального закладу України та 44 інститутів НАН. Учасницями є 163 кандидатки наук та 40 докторок наук. Серед трьох найпопулярніших напрямів, якими займаються аплікантки, – «хімія» (57 заявок), біологія (37 заявок) і фізико-технічні проблеми матеріалознавства і енергетики (23 заявки).
Наступним етапом Премії був відбір поважними членами Журі десяти фіналісток для участі у другому турі у жовтні 2019 та оголошення трійки переможниць у грудні цього року. Членами Журі Премії є провідні науковці України, які є визнаними фахівцями у STEM галузях, та мають бездоганну наукову та етичну репутацію. Кожна з трьох переможниць отримала грошову премію у розмірі 150 000 (сто п’ятдесят тисяч) гривень після відрахування обов’язкових платежів та зборів, яка може бути використана переможницями на власний розсуд.
Переможницями другого сезону Української Премії L’Oréal-ЮНЕСКО «Для жінок у науці» стали: C1 – Internal use Валерія Трусова, д-рка фіз.-мат. наук, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна Оксана Крупка, канд. хім. наук, Київський національний університет ім.Тараса Шевченка Катерина Терлецька, д-рка фіз.-мат. наук, Інститут проблем математичних машин і систем НАН України.
«Вже другий рік поспіль Українська премія «Для жінок у науці», заснована ЛОРЕАЛЬ, за участі партнерів, збирає понад 200 заявок від науковиць з усієї України. Це свідчить про високий інтерес та необхідність Премії, а вимогливість членів журі щодо якості наукових досягнень учасниць є стимулом для покращення показників їхніх наукових робіт.» – зазаначає Сергій Комісаренко, співголова Журі Премії, Академік-секретар Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України; Директор Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України.
З 1998 року Фонд L’Oréal та Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО) докладали зусиль, щоб підтримати та відзначити талановитих жінок-науковців та заохотити молодих жінок обирати наукові професії та допомагати їм у їхній кар’єрі. Важливість більшого залучення жінок до науки є очевидною. Жінки становлять лише 28% науковців у світі. Все ще існують значні бар’єри, які утримують жінок від обрання цієї професії, та й ті, хто вже працює в цій царині, стикаються з перепонами. Дівчаткам потрібно прищеплювати впевненість у своїх силах з раннього віку, допомагаючи відкривати їхній потенціал; а науковці-жінки повинні мати змогу обіймати відповідальні посади, так само як і їхні колеги чоловічої статі.