Необмежені обмеження: як організувати офлайн-захід у сучасних умовах
Отже, з 10 червня в більшості областей України почався черговий етап послаблення карантину. Після довгої перерви (з березня) влада нарешті дозволила культурні масові заходи офлайн. Також дозволена повноцінна робота готелів, ресторанів і кафе. Проте є певні обмеження, адже повністю карантин не відмінено. Проаналізуймо норми та правила, щоб виконувати їх і створити дійсно безпечні умови – ми ж не хочемо наражати себе та клієнтів на ризик адміністративної відповідальності.
Дистанція, скринінг і маски: якими влада бачить масові заходи зараз
За словами головного санітарного лікаря України і замміністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, культурні івенти справді дозволені. Але є умови для організаторів, і їх досить багато. Отож, щоб законно провести захід, організатор має забезпечити:
- достатню площу локації: щоб не допустити скупчення людей, і гості могли дотримуватись соціальної дистанції. Розрахунок — 5 кв. м на одну людину у закритому приміщенні чи на відкритій території;
- обов’язковий «масковий режим» для гостей і працівників на локації;
- вхідний температурний скринінг для всіх (тобто і персоналу, і гостей);
- наявність на вході зони для обробки рук антисептиком;
- безконтактний квитковий контроль за допомогою сканування штрих-кодів (рекомендована опція);
- для івентів з сидячими глядацькими місцями — 1,5 дистанції між кріслами та по обидві сторони від них (а також спереду та ззаду);
- в загальнодоступних місцях — інформаційні матеріали з правилами захисту від поширення вірусних інфекцій.
Фан-зони на заходах поки що під забороною: представники держоргану сумніваються, що організатори можуть контролювати поведінку глядачів під час шоу, і змусять їх дотримуватися дистанції.
Майже кожен захід пов’язаний з організацією проживання учасників. Робота готелів дозволена, але й тут є декілька обмежень. Зокрема, рекомендована онлайн-реєстрація замість традиційної. Щодо харчування у готелях і кейтерингу взагалі: в МОЗ наполягають, що краще гостям їсти у номерах або ж на відкритих терасах. Якщо це неможливо, треба забезпечити 1,5 м дистанції між столами та до 4 гостей за одним столом.
Захист персоналу івент-компанії та підрядників
В Мінпраці теж озвучили свої вимоги щодо створення робочих умов під час карантину. Зокрема, варто одразу ж направляти до лікаря кожного, хто має або скаржиться на симптоми вірусного захворювання. Також треба організувати позмінну роботу, не допускаючи перевищення норм робочого часу.
Навіть під час підготовки локації до івенту працівники мають надягати маски та користуватися засобами колективного захисту. Чиновники наголошують, що цими засобами найманих працівників має безкоштовно забезпечувати роботодавець. Це стосується масок, рукавичок, антисептиків та дезінфекційних розчинів для миття поверхонь.
А як за кордоном? Досвід посткарантинних івентів в Італії, Австрії і США
Україна однією з перших ввела карантинні обмеження: майже одночасно з європейськими країнами. В «штатах» карантин ввели трохи пізніше. Досвід показує, що вихід з нього у кожній країні оцінюють по-своєму.
Так, в Італії заборонені всі заходи у закритих приміщеннях, але на вулиці можна проводити івенти до 1000 гостей (звичайно ж, з дотриманням дистанції). У Австрії дозволені будь-які івенти до 1000 гостей, за умови дотримання правил захисту. У США поки що діють заборони на масові заходи, за винятком кількох штатів. Найбільші послаблення для івент-сфери — у Китаї: там вже проводять виставки та готують конференції.
Безпечні офлайн-івенти: думка експерта
Епідеміолог Брайан Лебус із США навів декілька рекомендацій з організації масових заходів в сучасних умовах.
- Найбільш безпечні зараз — локальні заходи: ті, де в якості гостей будуть жителі одного міста чи регіону з контрольованою статистикою захворюваності.
- Насправді не існує поняття «безпечної кількості людей». Але якщо вірусна загроза потенційно висока, розумним рішенням буде зібрати не більше 50 гостей на локації.
- Варто уникати черг на вході. Інакше, очікуючи на температурний контроль, гості можуть заразитися, стоячи поряд з супер-розповсюджувачем.
- Масковий режим у приміщенні — це незручно, але обов’язково.
- Про багатоденні івенти поки що можна не мріяти: це надто ризиковано.
Замість післямови
Потенційним учасникам і гостям заходів варто налаштуватися на певні обмеження та набратися терпіння. Ми радимо приходити заздалегідь, щоб не стояти в черзі на скринінг. Рекомендуємо купувати квитки онлайн, а на захід брати з собою зручну маску. Впевнені, що більшість організаторів потурбуються про створення максимально комфортних умов, наскільки це дозволяють правила. І сподіваємося, що у найближчому майбутньому ми будемо зустрічатися і весело проводити час без будь-яких обмежень.