Карпати взимку: поради для активного відпочинку
Тому навіть якщо ви не лижник, сміливо беріть квиток на потяг до Ужгорода, Воловця, Мукачева, Рахова, Яремче, Сколе чи Славська (ціни – від 160 грн у плацкарті й від 300 грн у купе), вибирайте житло до смаку, а що робити у Карпатах взимку, ми розповімо у цій статті.
Катання на лижах і сноуборді
Найвідоміший і найдорожчий український лижний курорт – це, звичайно, Буковель. Тут є лижні траси різних рівнів складності загальною довжиною 55 км, траси для швидкісних спусків, для нічного катання. Цей курорт обирають поціновувачі якісного сервісу, яким не розходиться у грошах, а також досвідчені лижники, яким потрібні різноманітні траси. До послуг новачків – лижні школи. Щоб зекономити, можна обрати комбінований варіант – зупинитися на 30 км далі, у селищі Яремче, де поселення значно дешевше, – і щодня їздити в Буковель кататися.

unsplash.com/@jsarafajr
Інші курорти, куди варто їхати лижникам і сноубордистам: Драгобрат, Пилипець, Яблуниця, Славське, Мигово, Красія, Плав’є.
Ціни: скі-пас – від 400 грн /день
Термальні джерела й купання в чанах
Що може бути приємнішим, ніж зануритися у теплу водичку після цілоденних зимових розваг? Якщо йдеться про природні термальні джерела, то ми, звичайно, не Угорщина і не Словаччина, але кілька купалень є і в нас — у Берегівському районі Закарпаття. Найдорожчий термальний комплекс – «Косино», дещо дешевший і теж популярний – «Жайворонок» у Берегові.
Альтернативою термам може послужити «відмокання» в чанах з підігрітою мінеральною водою або водою з выдварами лікарських трав – ця традиція зародилася в Лумшорах на Закарпатті й активно поширюється.
Ціни:
• купання в термальних басейнах: від 200 грн /2 год
• купання в чані – від 300 грн /1 год
Катання на снігоходах і сноубайках
Сніжне сафарі поєднує екстрим і можливість помилуватися гірськими ландшафтами. Треба пам’ятати, що для катання на снігоходах і сноубайках потрібен зручний зимовий костюм з вітро- і водонепроникної тканини, інакше вам буде не до краєвидів. Навчитися керувати снігоходом може будь-хто, вистачить професійного інструктажу та кількох тренувань: усі необхідні функції розташовані на рульових ручках, для екстреної зупинки снігохода передбачені гальмівні важелі. Звичайно, слід дотримуватися правил безпеки, про які розповість інструктор.
Ціни: від 700 грн /1 год
Катання на санях і на конях
Якщо зимовий відпочинок – це для вас насамперед єднання з природою, то вам підійдуть прогулянки на санях, запряжених кіньми. Чимало садиб і готелів пропонують і катання на конях, хоча далекі маршрути взимку малодоступні.
Ціни:
• катання на санях з кіньми – від 50 грн з людини/1 год
• верхові прогулянки на конях – від 200 грн з людини/1 год
Прогулянки в гори
Цей різновид активного відпочинку хоч і може бути безкоштовним, але на перше місце тут слід ставити безпеку. Одна справа – вирушити на одноденну прогулянку в гори правильно вбраним і спорядженим, у складі групи з інструктором, і зовсім інша – йти без підготовки, без спорядження і засобів навігації, на власний розсуд. У такому випадку є всі шанси поповнити щорічні новини на кшталт: «У Карпатах третій день шукають горе-туриста». Отже, наполегливо радимо – без самодіяльності!
Фотографування зимових водоспадів
Більшість водоспадів Українських Карпат – віддалені й важкодоступні, але є і такі, до яких нескладно дістатися навіть узимку, прогулявшись тихим зимовим лісом. Наприклад, це водоспад Шипіт, розташований безпосередньо біля лижного курорту Пилипець на Закарпатті; водоспад Кам’янка на Львівщині, неподалік від лижних курортів Сколе й Славського; водоспад Пробій у каньйоні річки Прут у межах селища Яремче; водоспад Скакало за 500 м від санаторію «Водограй» поблизу Чинадієва на Закарпатті. Водоспади мальовничі завжди, а у мороз вони вкриваються кригою і набувають справді химерних форм.
Шопінг на гуцульських базарах
Сувенірні ятки та базарчики діють у багатьох селах, біля яких розташовані лижні курорти, та уздовж трас. Проте є «легендарні» ринки. Це Яремче (тут є навіть два, що діють постійно) і Косів (по суботах до обіду), де можна придбати не лише звичайні карпатські сувеніри, а й справді вартісні вироби гуцульських народних майстрів – кераміку, речі з дерева, шкіри, бісеру, вишитий одяг, ліжники тощо.
Що взяти з собою
Термобілизну, що є незамінною і для прогулянок, і для активного відпочинку та розваг, декілька пар термошкарпеток, теплу куртку, лижні штани, рукавиці, шапку, надійне взуття – у джинсах і міських черевиках по снігу далеко не зайдеш. Стане в нагоді термос і термохімічні подушечки для обігріву рук у кишенях.
Де зупинитися в Карпатах
Повсюди у Карпатах є багато готелів, зелених садиб, котеджів, які можна орендувати. Найбільш бюджетні варіанти поселення – це старі турбази та кімнати у сільських садибах, що у сезон здаються неофіційно, і їх можна знайти прямо на місці. Велика база різноманітного житла — на сайті karpaty.info.