Два дні в Зальцбургу: куди піти й що робити
День 1
9:00-11:00 — фортеця Хоензальцбург
Могутня фортеця Хоензальцбург є символом міста.
Це найбільша в Центральній Європі повністю збережена фортеця, яка скоріше нагадує маленьке містечко з вулицями. Стометровий перепад висот між вулицею Фестунгсгассе (Festungsgasse) і фортецею можна подолати лише за одну хвилину за допомогою фунікулера. З висоти відкриваються чудові краєвиди на місто. Внутрішнє оздоблення фортеці, яка служила то оборонною спорудою, то в’язницею, також варте уваги любителів історії, особливо військової. Варто оглянути середньовічні князівські покої, музей фортеці, музей полку Райнера і музей маріонеток.
11:00-13:00 – Прогулянка центром Зальцбурга
Центр міста — об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тут можна побачити архітектуру практично всіх епох і стилів: Середньовіччя, романтизм, ренесанс, бароко, класицизм.
Почніть з відвідин Абатства Святого Петра (Stift Sankt Peter). Один із найстаріших монастирів, що належить бенедиктинцям, був зведений в 690 році. До цього в стрімкій скельній стіні гори Менхсберг в печерах жили ранньохристиянські відлюдники. Катакомби, які служили їм житлом, збереглися дотепер. Між скелею і стіною собору знаходиться старовинний цвинтар. На його території можна побачити потемнілі від часу готичні й романські каплиці, пам’ятники, родинні склепи. Найдавніші з могил датовані 803 роком. У монастирі є хлібопекарня, де виготовляють житній хліб. Вона й досі працює за допомогою водяного млина.
На площі Домплатц розташований Кафедральний собор Зальцбурга, один з найвідоміших храмів світу. Взимку перед собором розгортається головний різдвяний базар міста. Тут можна не тільки придбати сувеніри і ялинкові прикраси ручної роботи, а й самостійно розписати пряники або прошепотіти бажання на вухо Святому Миколаю.
13:00-14:00 – Обід в кав’ярні Tomaselli на площі Альтен Маркт
Пориньте в витончену атмосферу типової австрійської кав’ярні. Tomaselli — не тільки найстаріша кав’ярня міста, але найстаріша діюча кав’ярня Австрії.
Обов’язково спробуйте фірмовий зальцбурзький делікатес – зальцбургер нокерльн (Salzburger Nockerln). У перекладі назва цього десерту, приготованого зі збитих яєць з ваніллю, означає «зальцбурзькі пагорби». І дійсно, три повітряні гірки, присипані цукровою пудрою, нагадують засніжені вершини.
14:00-17:00 – Дім природи чи Музей сучасного мистецтва
В унікальному інтерактивному музеї «Дім природи» на п’яти поверхах зібрані скам’янілості і динозаври, є гігантський акваріум, діорами, що демонструють життя кочових народів, астрономічний і фізичний зали. Допитливі відвідувачі зможуть провести дослідження свого організму на навчальних медичних апаратах і навряд чи відмовляться від участі в «лапароскопічній операції» в музейній біолабораторії. Окрема експозиція присвячена музичній акустиці, що природно для міста, де народився і жив великий Моцарт.
Музей сучасного мистецтва підноситься над дахами Старого міста, бо розташований на вершині гори Менхсберг. На чотирьох поверхах – експозиції творів мистецтва XX і XXI століть. Сама будівля теж варта уваги. Зведена у 2004 році, вона дивує оригінальними архітектурними рішеннями — заскленими сходовими майданчиками з краєвидом на водонапірну вежу XIX століття, а також облицюванням фасаду мармуром із місцевої гори Унтерсберг.
17:00-19:00 – Хода Крампусів і покупки на вулиці Гетрайдегассе (Getreidegasse)
Якщо ви опинилися в Зальцбурзі на початку грудня, ви точно вже знайомі з дуже незвичною і навіть лячною австрійської традицією. Захід, що незмінно викликає захват публіки, – хода Крампусів (чорт, що за легендою карає неслухняних дітей), в якій беруть участь кілька сотен волохатих персонажів у масках чортів.
Вулиця, де народився Моцарт, вражає своєю самобутністю. Поряд із вишуканими бутиками відомих марок тут можна зустріти безліч традиційних зальцбурзьких сімейних підприємств – мануфактуру з виробництва парасольок (парасольки ручної роботи на всі випадки життя), винні погреби, що пропонують виключно домашні лікери, гіркі настоянки на травах і шнапси і безліч інших цікавих магазинчиків.
Поблизу знаходиться кондитерська Fürst, де можна купити справжні цукерки моцарткугель в синьо-сріблястій фользі. Легендарні кульки давно стали символом Зальцбурга. Їх придумав в 1890 році кондитер Пауль Фюрст, і відтоді вони робляться тільки вручну. Є ще цукерки в червоній обгортці, але їх виробляють на фабриках.
19:00 – Вечеря в ресторані St. Peter Stiftskeller
Якщо цукерок вам мало, прямуйте вечеряти в ресторан, який претендує на звання найстарішого в Європі. Тут проходять вечері при свічках під музику Моцарта у виконанні струнного квінтету й двох солістів – сопрано та тенора. Арії з «Фігаро», «Чарівної флейти» і «Дон Жуана» чергуються зі стравами за мотивами традиційних рецептів і хорошим вином. Ресторан працює з 803 року, і власники запевняють, що в нього частенько заходив Моцарт.
День 2
09:00-11:00 – Слідами Моцарта
У Зальцбурзі всюди незримо витає дух великого Вольфганга Амадея Моцарта.
Дім, де народився композитор, розташовано на вулиці Гетрайдегассе. Це одна з найпопулярніших туристичних атракцій всієї Австрії. Музей розкриває феномен Моцарта. Тут ви пройдетеся кімнатами, де він жив, побачите предмети, якими він користувався. У музеї представлені дитяча й концертна скрипки Моцарта, а також листи, ноти, особисті речі та єдиний прижиттєвий портрет композитора. Ще один будинок, де Моцарт мешкав пізніше, знаходиться в новій частині міста, на Макартплатц (Makartplatz). Саме тут він створив понад 150 творів останніх років. З історією Моцарта тісно пов’язаний і Зальцбурзький собор, де вінчалися його батьки і знаходиться купіль, в якій його хрестили.
11:00 – 14:00 – Палац Хелльбрунн і різдвяний базар
Сім’ям із дітьми особливо подобається чарівний різдвяний базар перед палацом Хелльбрунн, адже тут можна покататися на поні, засмажити сосиски на вогнищі й відвідати зоопарк (c понеділка по четвер вхід безкоштовний).
Розкішний палац Хелльбрунн – яскравий зразок архітектури епохи Ренесансу. Палац не тільки надзвичайно гарний, але і цікавий своїм чудовим парком, єдиними в світі Потішними фонтанами і Кам’яним театром. Кам’яний театр – найстаріша сцена просто неба в Європі, створена з природного кам’яного кар’єру.
14:00-16:00 – Парк Мірабель
Назва парку – Мрабель – звучить романтично й трохи загадково. Білосніжний палац і прогулянкова зона повністю відповідають своєму імені. На алеях розташувалися скульптури, знайомі по міфології, а в Саду гномів – незвичайні статуетки карликів. У Мармуровій залі палацу пари з усього світу проводять церемонії одруження. Взимку площу перед палацом прикрашають різнокольоровими вогниками й влаштовують традиційний ярмарок виробів ручної роботи та кулінарних ласощів.
17:00 – 19:00 – Різдвяні співи
Ще одна гарна традиція – зальцбурзькі різдвяні співи. Уже 70 років у Зальцбурзі щогрудня влаштовують музичні концерти й занурюють гостей міста в казкову атмосферу Різдва. Великий фестивальний театр щорічно відвідують понад 36 000 глядачів, щоб послухати фольклорну музику, альпійські народні наспіви й релігійні співи.
19:00 – Вечеря в пивоварні Augustinerbräu или Stiegl
Тільки тут можна спробувати неповторні австрійські сорти пива, наприклад «лісове» (з екстрактом хвої ялиці) або «чорне» (з альпійськими травами). В найстаріших пивоварнях міста Stiegl (1492) і Augustiner-Bräu (1621) шанують традиції і дбайливо зберігають рецепти й секрети виготовлення пінного, адже пиво в Австрії – більше, ніж просто напій. При них працюють музеї, де можна докладніше дізнатися про становлення місцевого пивоваріння та розібратися в технології виробництва. В дегустаційних залах вам дадуть скуштувати різноманітні сорти австрійського пива. Не забудьте підкріпитися: в меню величезний вибір смачних традиційних страв.
Із Salzburg Card вигідніше
Щоб не витратити надто багато на вхідні квитки до палаців і музеїв, придбайте картку Salzburg Card. Картка на 48 годин обійдеться вам в 33 євро. При цьому з нею ви безкоштовно зможете відвідувати всі музеї Зальцбурга і користуватися громадським транспортом, включаючи фунікулер на фортецю Хоензальцбург і фунікулер на гору Унтерсберг.