Країна та місто

Що робити в Грузії восени: 7 ідей для відпустки

Може здатися, що з жовтня по грудень в Грузії сіро, нецікаво, холодно й робити нічого. Насправді, все не так. У жовтні все ще досить тепло, і їздити на екскурсії – одне задоволення. Бонус — туристів меншає, прилавки ломляться від дарів грузинської землі: винограду, хурми, інжиру, а вже в листопаді дозріють ранні мандарини. Отож, чи варто їхати до Грузії восени? Наша відповідь — однозначно так!

До Грузії приїжджають за багатьма речами: помилуватися запаморочливими горами, подивуватися тисячолітній історії, відвідати виноградники, які обробляють уже 8000 років, побачити своїми очима квеврі (конусні глиняні бочки для вина, заховані в землі), купити прикраси з розписної емалі й просто побути в компанії одних із найгостинніших у світі людей. А ще тут скрізь подають чудові хачапурі, хінкалі, пхалі, лобіо, шашлик і… краєвиди. Отож, запасайтеся мезимом, фесталом, деревієм та іншими засобами боротьби з наслідками нескінченного грузинського застілля, на всяк випадок кладіть у валізку дощовик і вирушайте досліджувати Грузію.


Насолодитися теплом у Батумі

У негірських районах Аджарії денна температура в жовтні 20–25 градусів, у листопаді — 14–18. Чом не привід втекти від першого «дощоснігу» й насолодитися сонцем?

https://unsplash.com/@orkhanfarmanli

Батумі — це багатокілометрова набережна, вільна від усіляких МАФів, зате з велодоріжкою з автоматизованими пунктами прокату. Це площа П’яцца, збудована й названа на італійський манер, улюблене місце відпочинку місцевих і туристів, із готелями, ресторанами й магазинчиками. Це фонтани — вони і танцюють, і співають, і світяться. Це сучасні мистецькі об’єкти, безліч готелів і казино — так, в Батумі гральний бізнес офіційний.

unsplash.com/@manuel_pirateЗа краєвидами міста вирушайте на гору Ферія на канатній дорозі (7.5 ларі – дорослі, 2.5 ларі – діти) або до ботанічного саду, що розкинувся на прибережній горі поза містом (9 км від Батумі). Ботсад такий великий, що розділений на 20 секторів: цитрусовий сад, розарій,  гімалайська ділянка, бамбукова плантація. Серед найбільш незвичних рослин – цукеркове дерево з їстівними, смачненькими, солоденькими плодами. Орієнтуватися просто: всі сектори пронумеровані, доріжки доглянуті, встановлені навігаційні стенди, працює Wi-Fi.

Щодо наїдків, то окрім славнозвісного хачапурі-човника з сиром і жовтком варто скуштувати бору (щось на зразок омлету з кукурудзяним борошном і молодим сиром) і синор («лазанья» з тіста та солоного сиру на гарячій сковороді).

Вхід до ботсаду: 15 ларі
Режим роботи: 09:00–19:00


Вивчити назви тбіліських вуличок  

Гаразд, вивчати назви не треба, але обходити їх вздовж і поперек точно варто. Головне тут — ходити пішки та звернути з туристичних маршрутів.

А обов’язкову туристичну програму, без якої ніяк, якнайкраще розпочати з фортеці Нарікала, куди з парку Рике на набережній Кури охочих піднімає канатка. (2,5 ларі в один бік).  Краєвиди фантастичні, шкода, що дорога пролітає як мить. Спускатися назад у місто ліпше пішки — знову ж таки, намилуєтеся пейзажами, а ще можна зайти до монумента Мати Грузія, який видно чи не звідусіль у місті. Спустившись донизу, звертайте до тисячолітніх сірчаних бань, які працюють і донині. І саме звідси починається, мабуть, найцікавіше — Старе місто з його автентичними вуличками.

Не випити вина в трендовому барі чи традиційному ресторанчику – гріху подібно. Одне з найпопулярніших винних місць — Wine Factory №1: на території колишнього винного заводу відкрили бари та ресторанчики, де активно тусуються і місцеві, і туристи. Із закладів, які пропонують традиційні страви, точно можна порекомендувати винний ресторан Sirajkhana Wine Restaurant, заклад Gorgasali відомого ресторатора Шалви Каджаія, традиційно-сучасний Gala Restaurant, Центр грузинського застілля та ремесел Gamarjoba в парку Рике (там можна не тільки поїсти, а й продегустувати вина, придбати традиційні вироби й подивитися на танцювальні номери).


Стати знавцем вина у Кахетії

Жовтень у Кахетії проходить під знаком свята збору врожаю Ртвелі. Конкретної дати немає –різні сорти винограду дозрівають один за одним. Деякі винороби запрошують гостей взяти участь у зборі винограду й створенні вина – тиснути виноград, закладати його у квеврі — традиційний глиняний глечик для виробництва вина. Деякі господарства пропонують майстер-класи з приготування чурчхели, для якої теж потрібен виноградний сік. А після роботи на вас чекають застілля з кахетинським шашликом, лавашем, вином, зеленню…

Читайте також: Що подивитися у Будапешті: 10 легендарних місць

У Кахетії точно варто побувати в Сигнахи — милому містечку з ошатними будинками, кумедними пам’ятниками й чудовим краєвидом на Алазанську долину.

А зупинитися можна в готелі Lopota Lake Resort & Spa неподалік Телаві, столиці регіону. Це цілий комплекс на кілька десятків гектарів, у центрі якого – мальовниче озеро Лопота. На території є виноградники і справжнісінький замок – шато Буера, де виробляють вино за найкращими  грузинськими традиціями.

Опубліковано Lopota Lake Resort & Spa – ლოპოტა სპა რეზორტი Вівторок, 18 червня 2019 р.

 

Надихнутися у Мцхеті

Неподалік від Тбілісі (20 км) лежить давня столиця Грузії, місто Мцхета, якому близько 2500 років. Вона вважається священним містом і серцем країни. Светіцховелі — головний храм не тільки Мцхети, а й Грузії загалом, який зберігся незмінним із XV століття. Велика територія обгороджена фортечною стіною.

Ще одне місце, яке не пропускає жоден турист, – це храм Джварі на вершині гори неподалік Мцхети, під якою зливаються Кура й Арагві. Зведений у VII столітті храм живе своїм життям: тут панує запах бджолиного воску і вишукана простота в усьому.

Вхід до храмів — безкоштовно.


Відновитися у Боржомі

Перша асоціація з природою Боржомі — та це ж Яремче! Тут так само легко дихається, так само зелено і все ще не «по-європейському». Археологічні знахідки говорять, що майже дві тисячі років люди пили місцеву мінералку та приймали термальні ванни.

Якщо ви вирішили приїхати у Боржомі на курортне лікування, знайте, що більшість великих готелів і пансіонатів мають свій бювет. А от якщо ви зупинитеся у мініготелях чи апартаментах, пити воду доведеться в бюветі в Центральному парку, вхід до якого 2 ларі.

У боржомській воді ще можна купатися. Далі вглиб Центрального парку облаштовано три термальні басейни з водою різної температури. Йти до них доведеться хвилин 40.

Щоб насолодитися боржомськими краєвидами, піднімайтеся на гору стареньким радянським підйомником (5 ларі в один бік). Спуститися можна пішки (хвилин 20–30), і ви потрапите в той самий Центральний парк.

Якщо тіло прагне релаксу, зупинитися варто в спа-готелі Borjomi Likani, що розташований у величезному парку, а всі його номери мають шикарні панорамні вікна від підлоги до скелі на навколишні гори.


Пізнати таємниці Вардзії

Вардзія — це грандіозний висічений в скелі монастир, що заворожує фресками дванадцятого століття, печерами, переходами та краєвидами. Тут є церква, таємні тунелі, келії, приміщення, що використовувалися як магазини та бібліотеки й навіть функціонував водогін. На тринадцяти рівнях — близько шести тисяч приміщень! І тут досі живуть монахи.

Готель Vardzia Resort — єдиний готель у цій місцині, і неабиякий! Тут варто зупинитися хоча б на одну ніч. Стоїть він через ущелину навпроти монастиря. Панорамні вікна в номерах, продуманий до дрібниць інтер’єр, старі грузинські книжки у шафі, традиційні музичні інструменти — все це створює атмосферу, в якій хочеться жити. А ще є ресторан, панорамний басейн і шовковичні дерева на галявинці.

Вхід: 7 ларі, діти до 12 років – 1 ларі
Мініавтобус до входу в комплекс —  1 ларі (мінімум 5 пасажирів)
Аудіогід — 10 ларі (+ застава), є українська мова
Режим роботи: узимку 10:00–17:00, улітку – 10:00–19:00


Дослідити
фортецю Рабат в Ахалцихе

Фортеця Рабат — останній проєкт Саакашвілі, який розпорядився перетворити вбиті століттями руїни на популярний туристичний об’єкт. Роботи тривали рік, з 2011-го до 2012-го.

hf,fn

За свою багатовікову історію цитаделі довелося побачити розруху, запустіння, перебудову церков на мечеті та назад, зміни влади та принаймні дві великих війни, російсько-турецьку та кримську (обидві були у ХІХ столітті). Нині фортеця розділена на дві частини, умовно-історичну – Верхню та готельно-ресторанну – Нижню.

Вхід: 7 ларі, діти до 12 років – 1 ларі
Режим роботи: 10:00–20:00, пн – вихідний

 

Дістатися до Тбілісі

Авіакомпанія МАУ виконує два прямі регулярні рейси до Тбілісі з аеропорту «Бориспіль» щодня о 12:00 та 21:10. Подробиці — на офіційному сайті авіаперевізника.

Грузія прекрасна у будь-яку пору року та за будь-якої погоди. Адже чудова кухня, смачнюче вино та гостинні місцеві мешканці здатні додати сонячних вражень навіть у хмарну погоду. Щоб дізнатися більше про туристичні принади Сакартвело, відвідайте сайт Національної туристичної організації Грузії, де ви знайдете купу корисної інформації та безліч ідей ля цікавої відпустки.