Країна та місто

Що подивитися у Будапешті: 10 легендарних місць

Угорська столиця здатна вразити всіх, кому небайдужа холоднувата шляхетна європейська естетика. Наводимо список цікавих місць Будапешта, які неодмінно варто відвідати.

Будапешт заслужено вважається однією з найкрасивіших європейських столиць. Мальовничі пагорби на берегах Дунаю, прикрашені дивовижною архітектурою, особлива атмосфера і дух історії, колоритна кухня і численні культурні артефакти – все це приваблює туристів з усього світу. Отже, Будапешт: куди піти й що подивитися.

Угорський парламент 

unsplash.com/@liam_arning

Угорський парламент – найбільша будівля в усій країні. У ній розташовано майже 700 приміщень, включаючи центральний баневий зал і два зали для засідань (раніше угорський парламент був двопалатним). Звісно, споруда цікава не тільки розмірами, а й цікавим стилем – його звів відомий прихильник неоготики Імре Штеіндль. Серед найцікавіших об’єктів, які можна побачити у парламенті, – корона, скіпетр і держава святого Стефана, першого короля угорського королівства, а також фрески та картини, що прикрашають Мисливський зал і Зал депутатів. Біля будівлі також розташовані кілька пам’ятників визначним історичним діячам країни.

Неподалік від будівлі парламенту, на набережній Дунаю є незвичний і щемливий меморіал. 60 бронзових пар взуття — чоловічого, жіночого, дитячого — нагадують про жахливу недавню історію. Тут під час Другої світової війни розстрілювали єврейські сім’ї. 

Екскурсії проводяться:
1 квітня – 31 жовтня: пн – нд 8.00–18.00
1 листопада – 31 березня: пн – нд 8.00–16.00

Під час сесій парламенту доступ обмежено. Розклад екскурсій різними мовами тут. Можна організувати екскурсію українською для групи не менше ніж 10 осіб за попередньою домовленістю
Вартість квитків: Громадяни ЄС: дорослі – 3500 HUF, з 6 до 24 років – 1900 HUF Громадяни інших країн: дорослі – 6700 HUF, з 6 до 24 років – 3500 HUF

Будайська фортеця, або Замок Буда 

Будайський палац колись слугував резиденцією угорських королів. Цей масштабний архітектурний комплекс у стилі бароко було збудовано на початку XVIII століття на місці зруйнованого середньовічного замку, а тепер тут діють Музей історії Будапешта, Угорська національна галерея, Національна бібліотека. 

Взагалі архітектурний ансамбль колишньої Будайської фортеці, звідки практично розпочалося місто і до якого відноситься й Королівський палац, з плином років так розрісся, що став практично містом у місті. Це цілий район з храмами, площами, вузькими вуличками. Особливо цікаві об’єкти — як церква святого Матяша, дім угорських вин на площі Святої Трійці, храм Марії Магдалини (до наших днів збереглася лиш дзвіниця), відновлений у 2002 році палац Шандора, Рибальський бастіон. Дістатися до всіх цих пам’яток можна фунікулером «Шиклі».

Вартість квитків: Національна галерея (постійна виставка) – 1800 HUF, пільговий – 900 HUF
Музей історії – 2400 HUF, пільговий – 1200 HUF
Фестиваль ремесел – 2500 HUF

Читайте також: По Швейцарії на панорамному потязі: маршрут

 

Рибальський бастіон 

unsplash.com/@grogger

Його видно майже з будь-якої точки Будапешта. Це місце варте відвідування хоча б з тієї причини, що з нього відкривається приголомшливо мальовничий вид на угорську столицю. Як на долоні перед вами постануть знамениті мости, перекинуті через річку Дунай, базиліка Святого Іштвана, історичний район Пешт, а також вже згадана будівля парламенту Угорщини. Саме місце вражає красою: воно ніби створене для того, аби забути про плин часу. 

Відвідання безкоштовне. Квиток потрібний для відвідання деяких веж.
Вартість: 1000 HUF, діти – 500 HUF, до 6 років – безкоштовно

Церква святого Маттіаса (Матьяша)

https://unsplash.com/@flovayn

Приголомшливо гарний храм Святого Матьяша розташований поряд із Рибальським бастіоном і збудований в не досить звичному для Угорщини готичному стилі. Оскільки цьому стилю притаманна домінанта вертикалі, будівля, а точніше, її дзвіниця, вийшла найвищою з усіх споруд на території Будайського замку. Інтер’єр храму вабить дивовижними вітражами та настінним розписом, виконаним відомими угорськими митцями. Також зверніть увагу на скульптури, які увінчують колони, – вони зображають ченців, заглиблених у читання книжок, а також демонічних істот, що б’ються одне з одним. У галереї, яка веде від капели Святого Іштвана в підземну крипту, розташований музей релігійного мистецтва.

Вартість квитків: дорослий квиток – 1500 HUF; студентам і пенсіонерам 60+ – 1000 HUF; дітям від 6 років – 200 HUF; дітям до 6 років – безкоштовно

Вартість входу на дзвіницю: дорослий квиток – 1800 HUF; студентам і пенсіонерам 60+ – 1200 HUF; дітям від 6 років – 200 HUF
Доступні для відвідування храму туристами години перевіряйте за календарем на офіційному сайті.

Ланцюговий міст у Будапешті

 

Цей міст, який також має назву «міст Сечені» – один із символів Будапешта. Перекинутий через Дунай, він з’єднує дві частини угорської столиці – Буду і Пешт. Свого часу він відіграв дуже важливу роль в економічному й суспільному житті країни, а також став одним із ключових чинників об’єднання двох районів у єдине місто. Зведений у 1849 році, він став першим постійним мостом через Дунай. Свою другу назву міст отримав на честь Іштвана Сечені, угорського суспільного діяча, який доклав чимало зусиль (і коштів) на його зведення. На момент відкриття, цей міст, завдяки своїм розмірам, вважався чудом світу. До речі, пізніше він був перевершений київським мостом над Дніпром, який мав подібну конструкцію, але майже удвічі більшу довжину. 

Вартість відвідування: безкоштовно

Базиліка Святого Стефана

unsplash.com/@florincorbu

Цей католицький собор, який ще називають базилікою Святого Іштвана, – найбільший храм угорської столиці. Крім того, разом із будівлею парламенту, ця церква – найвища історична споруда Будапешта (висота обох – 96 метрів). Якщо вже казати про рекорди, то тут же, в правій дзвіниці, розташований найбільший дзвін у країні, його вага – близько 9 тонн. У оздобленні храму використаний мармур різних відтінків і порід, стіни прикрашені мозаїкою авторства найкращих майстрів Угорщини того часу. Центральним об’єктом храму є статуя Святого Стефана, яка розташована у вівтарному просторі й оточена барельєфами, що зображають важливі сцени з життя цього визначного історичного діяча. Поруч з вівтарем – головна реліквія міста: рака із мощами святого.

Радимо відвідати тутешній оглядовий майданчик, з якого відкривається краєвид на ліву частину міста та парламент.

Вартість відвідування базиліки: безкоштовно
Вартість квитка на дзвіницю — 1 000 Ft, студенти – 800 Ft

Лазні «Геллерт»

Якщо вас цікавлять незвичні місця Будапешта, відвідайте термальні купальні «Геллерт». Утім незвичні вони лише для приїжджих: угорці сприймають лазні у вигляді розкішного палацу як щось саме собою зрозуміле. Так, місцеві купальні виглядають по-королівськи. А «Геллерт», мабуть, найрозкішніші з них. Вони розташовані у старовинній будівлі, отже ви будете оточені не тільки увагою персоналу, а й чарівними фресками і мозаїкою. Ці лазні не такі великі за розміром, як «Сечені», проте і відвідувачів тут зазвичай менше. На території є сауни і великі басейни: і закриті, і просто неба. Із собою варто мати шапочки (без них не пустять у критий басейн), капці, а також рушник. Проте все це можна взяти на місці напрокат.

Вартість відвідування: 5600 HUF 

Купальні Сечені

unsplash.com/@pburke210

Загалом під Будапештом розвідано 118 джерел із термальною водою температурою 21–76 градусів.
Купальні Сечені, найбільший термальний комплекс Європи, розташовані в найбільшому парку Будапешта Варошлігет поруч з площею Героїв (тут, до речі, розмістилися відразу дві культурних інституції: Музей образотворчих мистецтв і художня галерея «Мючарнок»). 21 відкритий і закритий басейни, сауни, кімнати для спа-процедур плюс приголомшлива архітектура — тут із задоволенням можна провести й не один день. Лікувальна термальна вода потрапляє до комплексу з глибини 1250 метрів і має температуру 76 °C на поверхні. Квитки варто купити заздалегідь онлайн — це звільнить від потреби стояти в черзі на касу.

Вартість: денний квиток у вихідні — 5 400 форинтів (приблизно 17 євро), у робочі дні — 5 200. У вартість не включено оренду капців, рушника чи халата

Замок Вайдахуньяд

Ще одна перлина парку Варошлігет. Замок було зведено у 1896 році з дерева і картону як один з павільйонів виставки національних досягнень, відкритої на честь тисячолітнього ювілею Угорщини. Будівля так полюбилася городянам, що згодом на їхнє прохання її спорудили з каменю і цегли. Урочисте відкриття відбулося у 1908 році, на церемонії був присутній сам австрійський імператор Франц Йосиф I.

Архітектор Альпарі створив свій замок як пазл, зібраний з архітектурних елементів інших 20 знаменитих споруд Угорщини, тому його проєкт поєднує всі відомі стилі: готику, бароко, ренесанс, романський. 

У приміщеннях замку Вайдахуньяд розташований сільськогосподарський музей Millenium. Тут можна ознайомитися з колекцією мисливських трофеїв, виноробною експозицією і продегустувати угорські вина. У замку часто проходять різні фестивалі, концерти й виставки. Замок Вайдахуняд оточений штучним озером, улітку тут катаються на човнах і катамаранах, а взимку на ковзанах. А ще на території парку Варошлігет є зоопарк, цирк, атракціони. 

Час роботи: сільськогосподарський музей Millenium працює: вт – пт 10:00–16:00 (1 листопада – 31 березня до 17:00), сб – нд 10:00–17:00
Вартість: вхід у Millenium для дорослих – 1100HUF, для дітей – 550HUF. Відвідування інших пам’яток – безкоштовно

Центральний ринок 

unsplash.com/@juliusjansson

Будівля тутешнього ринку — з найкрасивіших в Європі. Однозначно варто зазирнути і в середину: на першому поверсі продають ковбаси, свіжу випічку, сири, овочі, прянощі (куди ж без паприки!). На другому поверсі, тобто на балконі, — кафешка. Місцеві жителі люблять тут посидіти за чашкою кави або келихом вина. 

Окрім гастрономічних, на Центральному ринку варто купувати й інші традиційні сувеніри з Будапешта, адже ціни тут відчутно нижчі. 

Режим роботи: 06:00–18:00, в суботу до 14:00, вихідний – неділя.

Будапешт — одне з тих місць, яке не залишає байдужим нікого. Ба більше, він закохує в себе все більше й більше з кожним візитом. Якщо ви хочете дослідити кожен куточок міста й отримати більше цікавої інформації про Будапешт, варто придбати туристичну карту Budapest Card. Вона дає право безкоштовного проїзду міським транспортом і відвідини 19 музеїв та понад 30 інших туристичних атракцій, а також різноманітні знижки на інші послуги.