Дайджест

Istanbul New Airport: факти і цифри

29 жовтня 2018 президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган урочисто відкрив нове летовище, яке отримало просту назву — Аеропорт Стамбула.

Перший його термінал запрацює на повну з початку 2019 року, а після завершення будівництва він стане найбільшим у світі: територія аеропорту дорівнюватиме нашому Чернігову. З відкриттям новенького аеропорту поспішали, адже подію приурочили до відзначення 95-ї річниці з дня заснування Туреччини. Проте до кінця поточного року летовище обслуговуватиме тільки кілька рейсів Turkish Airlines — до Анкари, Анталії, Ізміра, а також Баку та Ерджана (Північний Кіпр).

Протягом перших років експлуатації аеропорт-гігант зможе обслуговувати до 90 млн пасажирів на рік, а із завершенням другої черги будівництва його пропускна здатність зросте до 150 млн. Датою завершення всіх робіт намічено 2030-й, і тоді летовище буде здатне обслуговувати 200 млн пасажирів. Для порівняння: найбільш завантажений аеропорт у світі, Гартсфілд-Джексон в Атланті (США), протягом 2017 року обслужив 103,9 млн пасажирів.

Аеропорт Стамбул-Ататюрк, через який минулого року пройшло 63,8 млн людей, буде повністю виведений з експлуатації. Першою до нового летовища переїде авіакомпанія Turkish Airlines. Вона ще може похвалитися найбільшою сіткою маршрутів у світі, виконуючи рейси за 104 напрямками. Дизайн внутрішнього простору Аеропорту Стамбула включає елементи  традиційної культури, а проект вежі спостереження за польотами став переможцем премії International Architecture Award у 2016 році. Але не без ложки дьогтю в діжці меду: за час спорудження аеропорту загинуло, за різними даними, 27 (офіційна статистика) або навіть 37 (дані профспілок) працівників.

Пропускна здатність: 150 млн пасажирів на рік

Злітні смуги: 6

Виходи на посадку: 114

Площа: 76,5 кв км (майже Чернігів)

Відстань від центра міста: 50 км

Стійки паспортного контролю: 228

Крісел у зонах очікування: 20 000

Камери відеонагляду: 9 000

Очікувана вартість проекту: 10,5 млрд євро

Як доїхати?

До Аеропорту Стамбула планують провести і метро, і залізницю. Погана новина в тому, що за останньою інформацією, на відкриття відповідної гілки метро не очікують раніше 2020 року. Отже, єдиний спосіб дістатися міста, окрім таксі, — це автобуси. Час у дорозі — біля години, якщо прямуєте в європейську частину, і півтори до азіатської. Після повноцінного запуску аеропорту планують ввести 16 автобусних маршрутів, інтервал руху яких складатиме від 10 хвилин. Наразі та до кінця року працюють 5: з аеропорту Стамбул-Ататюрк, районів Taksim, Beşiktaş, Yenikapı, Bakırköy, Yenibosna а також від станції метро Kozyatağı та з району Bahçeşehir. На ці маршрути до 31 грудня діятиме знижка на проїзд 50%. До того ж, до 30 грудня аеропортовий паркінг для приватних автомобілів буде безкоштовним.

Фото з сайту IGA

İGA