Цікаві факти про Велику китайську стіну
Що таке Великий китайський мур
«Стіна завдовжки 10 000 лі», як називають її самі китайці, простягається Північним Китаєм уздовж гірського хребта Іньшань, піднімаючись високо в гори та спускаючись у глибокі ущелини. «Технічні характеристики» найдовшої у світі споруди вражають. Протяжність основної стіни — 8 851 км. Однак, якщо врахувати всі її відгалуження, а також той факт, що на деяких ділянках паралельно збудовано до 5 мурів, то ця і без того неймовірна цифра зростає до 21 196 км. Ширина її задумувалася такою, щоб там могли спокійно розминутися два кінні візки, тобто від 5 і аж до 9 метрів у найширшому місці. Середня висота – 6–8 метрів, у найвищій точці вона сягає 10 м, а найнижчій – 2 м, хоча остання цифра умовна, адже місцями мур переходить у руїни. По всьому периметру стіни розміщено до 25 000 сторожових веж.
Коли та для чого була збудована Велика китайська стіна
Хоча деякі історики стверджують, що перші стіни з’явилися у цій місцевості ще у VII ст. до н.е., більшість вчених сходяться на думці, що їх було закладено у III ст. до н.е. у період Чжаньґо, тобто «країн, що воюють» (475–221 рр. до н.е.). У той час кочовики полюбляли нападати з-за гір на розвинені торгові центри роздрібнених китайських царств і грабувати їх. Тому держави Цінь, Вей, Янь і Чжао почали зводити відокремлені ділянки стіни. Будували їх переважно з глини, тому застати наші часи їм, звісно, не вдалося.
Однак коли заходить мова про те, хто і для чого наказав побудувати Велику китайську стіну, то найчастіше «батьком» цього дива світу називають імператора Цінь Шихуанді (259–210 рр. до н.е.). Саме за його правління відокремлені царства об’єднуються у велику імперію, яка конче потребує надійного захисту від кочовиків. Імператор наказує звести уздовж північних кордонів надійний оборонний мур. За його основу було взято уже наявні ділянки стіни, які укріпили, добудували й подовжили. Одночасно у нелюдських умовах на будівництві, яке тривало 10 років, гарували сотні тисяч працівників, зокрема раби, засуджені, солдати та селяни. До речі, щоб стати злочинцем, у ті
часи достатньо було, щоб у тебе вдома знайшли книжку. Після цього нещасний отримував 4 роки каторжних робіт на будівництві муру. Через холод, голод, відсутність доріг і належних умов, будівельники гинули десятками тисяч, а загальна кількість загиблих оцінюється від 400 000 до мільйона осіб. Замість хоронити їх просто замуровували у стіну. Через це Велику китайську стіну справедливо вважають найбільшим у світі цвинтарем. Не дивно, що виникали численні народні бунти, які, зрештою, стали однією з причин падіння династії Цінь.
Проте наступна династія Хань (206 р. до н.е. – 220 р. н.е.) будівництво стіни не припинила, а лише продовжила далі на захід ще на 100 км. Окрім того, з’явилася ціла лінія сторожових веж. Надалі в історії розбудови Великої китайської стіни настає довга пауза.
Аж до епохи правління династії Мін (1368–1644 рр. н.е.). Власне, саме у цей період на карті з’явилася Велика китайська стіна, яку ми бачимо й сьогодні. Надійною та витривалою стіна стала завдяки тому, що основними будівельними матеріалами було обрано цеглу та кам’яні блоки. Для з’єднання блоків використовували суміш рисової каші з вапном. Реконструкція та добудова стіни із заходу на схід тривала двісті років, з’явилося чимало нових веж, деякі з них оснастили гарматами.
Однак правителі наступної династії Цін (1644–1911) не бачили жодної доцільності ані добудовувати, ані утримувати в бойовому стані це велетенське кам’яне громаддя. Час брав своє, стіна руйнувалася. Реставрували й утримували в належному стані лише невелику ділянку стіни — Бадалін біля Пекіна, яка слугувала воротами у столицю.
Пік байдужості до стіни настав у 70-ті роки ХХ ст., коли її оголосили спадком і символом деспотизму. Тоді близько трьох кілометрів споруди китайці розібрали для зведення власних будинків.
Однак у 1984 році ситуація кардинально змінилася. Було розпочато кампанію з реставрації Великої китайської стіни, кошти на яку збирали й компанії, й окремі меценати у Китаї та за кордоном. У 1987 році Великий китайський мур було занесено до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а в 2007 році визнано Новим чудом світу.
Легенди про Велику китайську стіну
Існує легенда про те, як імператору Цінь Шихуанді спало на думку збудувати Велику китайську стіну. Буцімто коли він спав, душа його долетіла аж до Місяця, щоб подивитися звідти на свою імперію. І такою крихітною і беззахисною виглядала ця земля, що серце правителя стислося від жалю. Тому, прокинувшись, він вирішив захистити Китай від нападників надійною стіною.
Інша ж легенда стверджує, що відомий мудрець прорік Цінь Шихуанді, що будівництво буде завершено, коли під стіною поховають чоловіка на ім’я Ван або ж 10 000 людей. Імператор довго не вагався, а тому дуже скоро під могутньою спорудою пролилася кров Вана. А загинули, як ми вже знаємо, не десятки, а сотні тисяч людей. Такий собі мудрець виявився, одне слово.
Про страждання, яких мусив зазнати через амбітне будівництво простий люд, розповідає інша легенда. Закохана Мен Цзянуй провела свого молодого чоловіка на будівництво. Чекала-тужила три роки, а потім вирушила до милого, щоб побачити його та передати йому тепле вбрання. Та вона не застала коханого: він помер від голоду й тяжких умов праці. Гірко заридала дівчина, та так побивалася, що стіна не витримала і осипалася, віддаючи тіло чоловіка невтішній дружині.
Читайте також: Топ-5 речей, які необхідно зробити на Кіпрі
Сторожові вежі Великої Стіни
25 тисяч сторожових веж – ця цифра шокує. Вони різняться за типами та часом зведення. Деякі з них будувалися раніше за стіну, а потім були вбудовані в неї. Тому вони часто вужчі за мур та розміщені дещо хаотично. Ті ж вежі, що зводили водночас зі стіною, розміщені на відстані до 200 метрів одна від одної, щоб охоронці на них могли спілкуватися між собою. Найпоширеніший тип веж – прямокутні двоповерхові з верхньою площадкою з бійницями. У них могли зупинятися не лише гарнізони, а й мандрівні купці, що шукали прихистку.
Нинішній технічний стан Китайської стіни
Попри те, що щорічно Стіна обходиться Китаю у мільярди доларів, місцями її стан далекий від задовільного. Руйнувань завдають люди, природа, час. Наприклад, через інтенсивне ведення сільського господарства, результатом чого стали потужні піщані бурі, зникло вже понад 40 км стіни у провінції Ганьсу. У 2012 році зливи практично змили з лиця землі 36 метрів стіни у провінції Хебей. Вандали розтягують каміння та замальовують стіну графіті.
Велика китайська стіна: цікаві факти
- Сучасна назва Велика китайська стіна встановилася лише наприкінці ХІХ ст. До цього мур мав безліч інших імен, серед яких «Бар’єр», «Земляний дракон», «Стіна плачу», «Розгул», «Довга стіна», «Фортеця» та інші.
- Щорічно стіну відвідують майже 40 мільйонів туристів з усього світу.
- Великий китайський мур – найдовша штучна споруда у світі.
- Під час будівництва стіни було винайдено будівельну тачку.
- Мур не врятував китайців від кочівників-маньчжурів, які просто обійшли перепону. Окрім того, вороги часто проникали крізь ворота у стіні, підкупляючи чи залякуючи охорону.
- Приблизно п’ята частина населення Китаю працювала на будівництві Стіни за всю історію зведення.
- Частина Великого китайського муру розташована на території Монголії.
Вигляд стіни з космосу
Попри твердження деяких космонавтів, з космосу Велику китайську стіну не видно. В оману дослідників вводили смужки річок. Однак зробити фото споруди з орбіти таки можливо, з чим успішно впоруються супутники.
Інформація для туристів
- Отримати візу до Китаю досить складно: до заявника висувають чимало вимог, зокрема й фінансових.
- Планувати екскурсію на Велику китайську стіну варто заздалегідь, краще обрати екскурсію з гідом.
- На деякі ділянки стіни вхід туристам заборонено.
Читайте також: Найромантичніший маршрут Німеччиною
Найпопулярніші ділянки муру
- Бадалін — впевнене перше місце за відвідуваністю. Розташований за 75 км на північний захід від Пекіна, протяжність 50 км. Зі столиці сюди можна дістатися самостійно потягом, таксі чи автобусом. Останнім потрібно доїхати на метро до станції Jishuitan і вийти до воріт Deshengmen, де й розміщена зупинка. Якщо замовляєте екскурсію, вам покажуть гробниці династії Мін.
- Мутяньюй (70 км на північний схід від Пекіна). Ця ділянка розташована у дуже мальовничому місці на пагорбі, на який потрібно підніматися фунікулером. Тут багато веж, а також сходів різних форм і розмірів, є подекуди складно прохідні місця. Довжина стіни – 2250 м. В екскурсію входить також відвідування Забороненого міста – палацового комплексу династії Мін.
- Сіматай (120 км на північний схід від Пекіна). Ділянка довжиною 4,5 км, що круто піднімається в гори та різко спускається в урвища. Вона зазнала мінімум реконструкції. Найвідоміші частини − Небесний міст і Небесні сходи, на які можна дивитися, але заборонено підніматися туристам.
- Цзіньшаньлін (125 км на північний схід від Пекіна). На 10,5 км розміщено 67 веж. Тут досить мало туристів, а місцевість гориста й мальовнича.
- Найкрасивіші й найміцніші три ділянки зведені з фіолетового мармуру. Дві з них розташовані у місті Цзяньань (провінція Хенань), а ще одна − в горах Янишань. На жаль, доступ до них відкритий не кожному туристу.
І наостанок
Окрім джерела страждань, китайці вбачали у Великій китайській стіні символ великих досягнень завдяки старанності та наполегливості. Ось цитата з вірша Мао Цзедуна:
Там, за хмарами блідими,
Гуси на південь летять із криками.
Двадцять тисяч лі пройшли ми,
Та лиш тих наречуть сміливими,
Хто дійде до Стіни Великої!
Можливо, вирушити у подорож до Великої стіни варто хоча б заради того, щоб знайти щось велике в собі.