Гід

Сходження на Говерлу: як, де і коли саме

Гори. Достатньо чотирьох літер, щоб вимовити, та недостатньо слів, щоб описати. Вони ваблять своєю величчю й недоступністю, красою й таємничістю. Завжди дивують: ніколи не знаєш, що на тебе чекає, навіть якщо ти там не вперше. Інколи насторожують: небезпечними стежками та непередбачуваною погодою. Проте завжди, у будь-яку пору року, закохують в себе: знову й знову.
Хтось шукає в них відпочинок, хтось пригоду, а для когось це спосіб випробувати себе на витривалість. А серед усіх гір українці найбільше люблять сходити на Говерлу.

Кажуть, гори кличуть тих, чия душа їм по зросту. То може, ви вже давно доросли до Говерли, але ніяк не наважитесь? Тоді ми готові стати для вас особистим провідником, який покаже найзручніші маршрути; цікавим попутником, який розповість всі нюанси подорожі; вірним другом, який дасть цінні поради й разом з вами вирушить у незабутню пригоду.

Цього разу ми розкажемо, як підкорити Говерлу – найпопулярнішу та найвищу точку України висотою у 2061 м.

гора говерла

 

Як доїхати до Говерли?

Якщо ви віддаєте перевагу організованим підйомам, то потрапити на Говерлу ви зможете, придбавши екскурсійний тур, які часто організовують львівські й івано-франківські компанії. Лінки на них — наприкінці статті.

Якщо ж ви хочете мандрувати самостійно і йдете на Говерлу вперше, вам найліпше підійдуть маршрути з турбази «Заросляк». Отож беріть квиток на потяг прямо до Ворохти (якщо мандруєте зі столиці, тоді це Київ – Рахів). Звідти найзручніше – на таксі до турбази «Заросляк» (вартість 200–300 гривень). Також можна доїхати потягом до Івано-Франківська. Звідти 1,5–2 год маршруткою до повороту на турбазу «Заросляк», а потім ще з годину пройтися пішки.

Якщо ви плануєте піднятися на Говерлу й спуститися з неї в один і той самий день, без ночівлі в наметах десь посеред маршруту, тоді заселитися можна на самій турбазі, яка пропонує номери від «економ» до «люкс».

Піші маршрути для сходження на Говерлу

Підйом на Говерлу починається з прогулянки лісом, потім стежка веде через хащі ялівцю. Остання частина, найзначніша, проходить по відкритій місцевості. Стежка кам’яниста, схили вкриті травою. Коли зупинятиметеся, щоб перепочити, не забувайте дивитися назад – краєвиди захоплюють.

люди відпочівають на горі

1. Маршрути північним схилом Говерли

Два маршрути північним схилом стартують від бази «Заросляк». Сходження на Говерлу з північного боку — це найпопулярніший варіант.

З цього боку на Говерлу ведуть синій і зелений маршрути, вони позначені на карті. Карту можна взяти біля старту маршрутів. Також вони промарковані на місцевості.

  • Синій маршрут проходить по крутішому схилу. У підготовленої людини, в якої хороша фізична форма і яка не має проблем зі здоров’ям, сходження займе 2 години. Цей маршрут найпопулярніший серед туристичних груп. Проте вони зазвичай піднімаються повільніше: години 3–4, включаючи тривалі привали. Якщо ви обрали цей шлях, будьте готовими до того, що до вас приєднається велика компанія людей.
  • Зелений маршрут проходить пологішим схилом і за часом займає від 2,5 години. Тут майже безлюдно. Проте, хоч і людей немає, заблукати тут складно – маршрут добре промаркований.

2. Маршрут через Брескул і полонину Пожижевську

Вихідна точка маршруту — та сама база «Заросляк». Маршрут на Говерлу через полонину Пожежевську і Брескул довший і не такий людний. На карті він позначений жовтим і веде до озера Несамовите, але ним можна зійти на Говерлу. Цей маршрут проходить біля стаціонару Інституту ботаніки НАН і метеостанції. Відповідно, зона вважається закритою для масових туристів.

Отож від бази «Заросляк» рухаємося на південь, переходимо Прут. Йдемо вгору, а через 1,5 км виходимо на дно котла між вершинами Брескул і Пожижевська. За біостаціонаром звертаємо праворуч по дорозі, яка виводить у Брескульский котел. На задній стінці котла знаходимо стежку й піднімаємося вгору. Затим слідуємо по стежці, яка йде уздовж бічного хребта гори Пожижевська, а потім трохи правобіч і нижче на сідло між горами Брескул і Пожижевська. Після цього проходимо головним хребтом Чорногори, через Брескул, і, нарешті, виходимо до мети свого маршруту – вершину гори Говерла. Бонус на маршруті: ви зможете милуватися неперевершеними видами Чорногори.

гора говерла

Порада щодо спуску з Говерли на базу «Заросляк»

Спуск з вершини найкраще здійснити іншим шляхом – так ви побачите гарний водоспад. На полонині «Заросляк» повертаєте ліворуч і прямуєте по дорозі на дно другого (нижнього) котла між Говерлою і Брескулом. Коли йтимете низом у напрямку верхнього котла, то побачите стрічку води маленького тут Прута, який утворює низку мальовничих каскадів загальною довжиною до 80 м. Рухаємося за течією і заходимо в чагарники ялівцю. Треба зауважити, що заблукати в лісі досить важко, адже всі стежки ведуть вздовж струмка Прута, який приведе до «Заросляка».

гірський струмок

3. Маршрут із закарпатського боку

Рекомендується, якщо в туристів є багато часу й натхнення. У цьому випадку вашим вихідним пунктом буде село Лазещина Рахівського району. Київські потяги в Лазещині не зупиняються, ними можна дістатися до сусідніх станцій Татарів або Ясиня, від яких ходять автобуси. Через село проходить автотраса Івано-Франківськ — Мукачево.

Цей маршрут вважають найдовшим, але й найлегшим. Починається він уздовж однойменної річки Лазещина, потім йде залісненим хребтом і веде на плай. Далі — до полонини на західному боці Говерли. Рухатися потрібно вгору й східніше — і ви на вершині.

Як підготуватися до походу?

Не кожна подорож розпочинається з планування. Часом спонтанність робить її лише цікавішою. Проте це точно не стосується гір, до яких краще ставитися серйозно. Варто продумати всі деталі – від вибору шкарпеток до погодних умов, які складно, однак можна передбачити.

Трішки тренування

У поході важливу роль відіграє витривалість. Тому, щоб не зупинятися кожні п’ять хвилин для відпочинку, бажано потренуватися перед сходженням на Говерлу й принаймні більше ходити пішки. Багато людей підкорюють Говерлу без особливої підготовки. Проте ліпше перестрахуватися й бути готовим на всі 100 %.

Що варто мати з собою, якщо йдете на Говерлу самостійно

  • Компас. Якщо плануєте йти непромаркованим маршрутом.
  • Рюкзак. Головне, щоб він зручно сидів на вашій спині, звільняючи руки.
  • Трекінгові палиці. Багато людей стверджують, що йти в гору зручніше, коли є на що спертися.
  • Ліхтарик. Незамінна річ, яка завжди виручить, як стемніє. Окрім того, телефон зайвий раз розряджати не треба.
  • Вода й перекус. На вершині підприємливі хлопці пропонують воду, каву, чай, печиво. Однак вода точно знадобиться під час підйому. Не потрібно набирати багато літрів — по дорозі (якщо йти північним схилом) є джерело.

Як правильно одягтися і взутися для сходження на Говерлу

Вам треба вдягнутися так, щоб ніщо й ніде не тиснуло й не натирало. Одяг має легко надіватися і зніматися, оскільки під час підйому й спуску погода може різко змінюватися. Навіть улітку одягайте не шорти, а штани (подякуєте, коли йтимете через ялівець!) і прихопіть дощовик. Не забувайте про правило трьох шарів: спідня білизна має відводити вологу, далі – одяг для тепла, а верхній шар – для захисту від опадів і вітру.

Взуття має бути зручне й міцне. Не варто взувати не те що сандалі, а навіть повсякденні кросівки. Ліпше вибрати спеціальні похідні кросівки або трекінгові черевики. Вони міцніші, краще «дихають» і тримають ногу, підошва не так сильно ковзає.

Візьміть із собою довгі цупкі шкарпетки, якщо немає спеціальних трекінгових. Професіонали не радять одягати бавовняні шкарпетки – вони легко збираються і натирають ноги.

люди йдуть в гору по лісу

Прокат обладнання для підйому на Говерлу

Якщо їдете на Говерлу як на екскурсію, а не в похід, і не маєте бажання екіпіруватися, як справжній підкорювач гір, зверніть увагу на ятки на початку найбільш популярних маршрутів. Там напрокат можна взяти міцні черевики (наполегливо радимо, якщо не маєте своїх) і палиці (хоча їх можна позичити і в лісі).

Найкраща пора року для сходження на Говерлу

Гори прекрасні у будь-яку пору року, перевірено не раз: узимку вони заворожують білизною, а літом вкриті зеленими простирадлами.

Недосвідченим туристам бувалі мандрівники горами наполегливо радять влаштовувати похід на Говерлу влітку – на початку осені. Починаючи з жовтня, температура знижується на 6 градусів з підвищенням на 1 км. Зимові сходження — тільки для бувалих мандрівників, а навесні погода надто нестабільна.

Найкращий час для Говерли — літо, особливо у липень-серпень. Так, людей багато, але є і перевага: щоб загубитися, потрібно дуже постаратися.

Пам’ятайте, що з 1 жовтня по 1 травня організовані туристичні сходження на Говерлу заборонені. Піднятися на найвищу точку України в цей період можуть лише альпіністи й професійні гірські туристи.

люди на горі

Ціни турів сходження на Говерлу і де купити

Якщо ви не хочете організовувати похід на Говерлу самостійно, вам стануть у пригоді пропозиції туристичних компаній. У таких турах учасники забезпечуються транспортом, проживанням у готелях і супроводом професійними провідниками.

Підйоми на Говерлу організовують туроператори: «Відвідай», Deinde, NRCTravel, «Молодіжний туризм», OutdoorUkraine. Ціна коливається від 900 грн до 4000 грн.

Хоч як би ви вирішили сходити на Говерлу – самотужки, з компанією друзів чи замовивши тур на одному із зазначених вище сайтів, – опинившись на горі, ви точно не пожалкуєте про те, що витратили на цю затію свої гроші, сили й час. Бо гори – то найліпший спосіб змінити обстановку, переключитися, краще пізнати себе і свої можливості. Такий собі digital detox, втеча у лоно природи, де до тебе приходить гостре відчуття стану «тут і зараз», унаслідок якого ти знаходиш себе заново в цій простоті й віддаленості від цивілізації.

Адже краще гір можуть бути лише гори. Особливо в Карпатах. І ви точно це зрозумієте, коли зійдете на вершину Говерли. Тому «чи варто?» довго думати не потрібно. Просто зважтеся на це.