Цікавинки про Англію, яких не вчать у школі
Велика Британія. Цікаві факти
Географічні особливості Великобританії
Здавалося б, географічне розташування Британії на півночі мало б зумовити доволі суворий холодний клімат. Проте завдяки теплому Гольфстріму середня температура тут вище ніж у країнах на тій самій широті, а зими досить м’які. Ще одна цікавинка стосується минулого. У ХVIII столітті Британська імперія охоплювала неймовірних 22 % усієї суші планети. Власне, цікаві географічні факти про Великобританію на цьому були б вичерпані, якби не дивний факт: найдовші назви населених пунктів розташовані саме на Британських островах.
Королева Великобританії
Розказати найцікавіше про Великобританію й оминути її першу особу було б прикрим упущенням. Зараз нею є 93-річна Єлизавета ІІ. Можливо, ви не знали, але окрім представницьких функцій вона таки володіє деякими важливими повноваженнями. Наприклад, відкривати засідання парламенту й розпускати його, оголошувати війну й керувати збройними силами, милувати злочинців і надавати почесні титули, а також видавати паспорти. При цьому сама королева паспорту не має. Що ще цікавого можна розповісти про королеву Сполученого Королівства та її оточення?
- Королівський двір у Віндзорі – найбільший у світі.
- Королева Великобританії – власниця китів, дельфінів та осетрів, що мешкають у територіальних водах країни.
- Королева Вікторія правила країною аж 63 роки.
- Цар Іван Грозний сватався до королеви Єлизавети І не один раз, але намарно.
- У Єлизавети ІІ ніколи не було паспорта. Проте він їй і не потрібен – вона уповноважена відвідувати інші країни без нього.
- У 1945 році майбутня королева Єлизавета була в жіночих загонах самооборони, де отримала спеціальність механіка.
- До королеви не можна торкатися на людях нікому, окрім її чоловіка. Однак були такі, хто порушував це правило й обіймав королеву. Серед порушників – Мішель Обама.
- Єлизавета ІІ святкує два дні народження. Один – коли вона насправді народилася, 21 квітня, а день народження британського монарха відзначається в другу неділю червня. Така дивна традиція була встановлена монархом Едуардом VII на початку ХХ століття. Річ у тім, що король народився в листопаді, але день народження волів святкувати у більш приємну погоду.
- Єлизавета ІІ носить лише яскравий одяг і ніколи не з’являється на люди без колготок тілесного кольору.
- За час правління королева відповіла на більш ніж три мільйони листів.
Шекспір, панк-рок і англійський гумор
Про специфічність і дивакуватість англійської літератури знає кожен, хто читав хоча б «Алісу в Країні Див». Саме Великобританія стала колискою субкультур і музичних альтернативних напрямів. І, напевно, кожному знайомий англійський гумор – тонкий і побудований на недвозначності. Ним і пронизана англійська творчість. Отже, найцікавіші факти про Великобританію в культурній царині.
- Символ англійської літератури – Вільям Шекспір. Проте досі ніхто не знає, як він насправді виглядав, бо ніхто дотепер не знайшов його портретів, зроблених за життя. Шекспір збагатив англійську мову на 1700 слів.
- Великобританія – батьківщина панк-року, а його мамою вважається дизайнерка Вів’єн Вествуд. Вона була заміжня за менеджером легендарної панк-рок групи Sex Pistols.
- Саме в Англії народився чоловічий діловий костюм у його сучасному вигляді. Його прообразом стало мисливське вбрання британських джентльменів.
- Англійці люблять посміятися з себе, а також із погоди. Самоіронія – визначна риса британців. Ще одна суттєва відмінність англійського гумору – легковажно говорити про серйозні події й вельми бурхливо реагувати на дрібниці. Безглузді жарти британці називають слоновими. А надто сухі анекдоти – не інакше як «гумор із банановою шкіркою».
Читайте також: Маловідомі цікавості про Японію
Рекорди, антирекорди та винахідники у Британії
Великобританія, а особливо Лондон, традиційно лишається місцем найбільшої концентрації геніїв і вчених. Що цікавого у Великобританії винайшли та які рекорди й дива встановлюють громадяни цієї країни?
- Саме у Великобританії парасольку почали застосовувати від дощу. Раніше нею користувалися виключно як засіб захисту від сонця.
- Плащ від дощу був винайдений у Шотландії у 1824 році хіміком, архітектором, художником і дизайнером Чарльзом Макінтошем.
- Найдовша торгова вулиця у світі – це лондонська Оксфорд-стріт.
- Перше у світі метро з’явилося у Лондоні.
- У Лондоні відкрили перший магазин гарячого шоколаду.
- У Лондоні розташоване найвище колесо огляду у світі. Кожен його оберт триває півгодини.
- Перший у світі письменник-мільярдер – із Лондона. І це – Джоан Роулінг, авторка епопеї про Гаррі Поттера. Загалом продано понад 400 мільйонів книжок 55 мовами.
- Всесвітню павутину винайшов британський вчений Тім Бернерс-Лі.
- У Великобританії запрацював перший у світі магазин грамплатівок.
- Англійська кухня вважається однією з найбільш бідних і несмачних.
- У Великобританії виконують найкоротший авіарейс тривалістю 1 хв 14 с. – з острова Вестра на острів Папа-Вестра.
- Британія перша стала використовувати поштові марки.
- Единбург став першим містом у світі, де з’явилася власна пожежна служба.
- Англія вважається найкращою країною для ведення бізнесу й розвитку стартапів.
Читайте також: 5 маловідомих але мальовничих міст Німеччини
Інші цікаві факти про Англію
Незвичайні факти про Англію цим не обмежуються. Чим ще ця країна унікальна, окрім лівостороннього руху?
- У Великобританії є професія – людина, яка стоїть у черзі.
- Більшість впевнені, що Біг-Бен – це годинник Вестмінстерського палацу. Проте це не так. Біг-Беном називається розташований там же великий дзвін.
- Любителям містики неодмінно треба відвідати Йорк. Вважається, що це найбільш густонаселене привидами місто Європи.
- Англійський та ірландський парламенти досі друкують ухвалені ними акти на велені – папері з телячої шкіри.
- Наклеювання марки із зображенням королеви догори ногами ще донедавна вважалося державною зрадою.
- В Англії вихвалятимуть вашу англійську, навіть якщо вона ніяка. Це тому, що тамтешні мешканці почувають себе трохи ніяково, що всі інші мусять вивчати їхню мову.
- Шапки англійських гвардійців зроблені з хутра ведмедя гризлі, причому шапки офіцерів зроблені з хутра самців (вони ефектніші), а шапки рядових – з хутра самок.
Незвичайні особливості Великобританії – додатковий привід навідатися до цієї дивовижної країни, аби відчути її колорит на власному досвіді. Проте не торкайтеся шапки гвардійця! Вони і так потерпають від настирливих туристів.