Стамбул з нового ракурсу: Принцеві острови
Про острови
Офіційно Принцеві острови (або Adalar) є частиною Стамбула, хоча й розташовані за 20 км від нього у Мармуровому морі. А Принцевими їх почали називати ще за часів Візантійської імперії, коли сюди відправляли у заслання «зайвих» людей, зокрема принців, аби ті не надумали претендувати на трон. Імперія змінилася, а традиція – ні. Тож османи продовжували поповнювати населення островів відбірними мешканцями. Хоча, між нами, таке собі заслання: краса, затишок, хіба що розрахунок був на те, що звідси нікому й не захочеться тікати. Згодом, у ХІХ ст., острови уподобали багаті представники різних національностей: греки, євреї, вірмени та турки. Мальовничі пагорби вкрилися розкішними віллами. А після налагодження регулярного поромного сполучення зі Стамбулом острови перетворилися на улюблене місце для сімейного відпочинку місцевих жителів, адже тут можна купатися і влаштувати пікнік. Усього островів 9, але відкриті для туристів лише 4 з них: Киналіада (Kınalıada), Бургазада (Burgazada), Хейбеліада (Heybeliada), Бююкада (Büyükada). Цікаво, що на Принцевих островах заборонені всі види мототранспорту. Тільки коні, велосипеди і… власні ноги.
Бююкада
Бююкада (буквально «великий острів») − найбільший острів Адаларів з площею 5,4 км2 і майже 7,5 тис населення. На острові всього 3 населених пункти, найбільше людей проживає в однойменному містечку. Завдяки національній розмаїтості на Бююкаді багато цікавих будівель, а також храмів різних конфесій. Найвідоміший із них − православний монастир Святого Георгія Х століття. Тут не лише моляться: з пагорба відкриваються незабутні краєвиди на Стамбул і Мармурове море.
А ще на острові ви побачите багато розкішних заміських маєтків і найбільшу дерев’яну будівлю Європи – Rum Yetimhanesi. Доля її химерна: збудований у 1899 році готель-казино так і не отримав дозволу на роботу «за призначенням», а згодом перетворився на сиротинець для дітей. Нині будівля занепадає. У такому ж сумному стані перебуває і дім Льва Троцького, який прожив тут 4 роки після того, як був висланий з СРСР Сталіним.
Оскільки автомобілів на острові немає, популярністю серед туристів користуються кінні візки (коло островом тривалістю 1 год коштує 80 TL) та прокат велосипедів (10 TL за годину). Однак через крутість пагорбів радимо поберегти гроші та сили й ходити пішки. Коли втомитеся, можна влаштувати пікнік у спеціально відведеному (платному) місці або відпочити на пляжі (вхід 40 TL з людини). Центральна й південна частини острова вкриті сосновими лісами, тому це ідеальне місце, щоб насолодитися пейзажами та цілющим повітрям.
Корисна порада: ресторанчики на островах досить дорогі, тому якщо ви не розраховуєте на надмірні витрати, захопіть їжу для пікніка із собою. Також неподалік від порту є супермаркет.
Хейбеліада
Хейбеліада – найзеленіший із Принцевих островів, щедро вкритий сосновими лісами. Повітря хочеться їсти ложкою. Площа острова − 2,5 км2, населення – 4 тис осіб. Тут розміщена турецька військова база, але більш відомий острів завдяки монастирю Святої Трійці, в якому до 1971 року діяла богословська школа. Її випускниками стали чимало константинопольських митрополитів. Сад при монастирі більше нагадує ботанічний, він поділений на тематичні зони, доріжками гуляють пави. На Хейбеліаді також є 2 грецькі православні храми, мечеть і синагога. Тут теж є цікаві маєтки, хоч і менш розкішні, а ще діє будинок-музей другого президента Турецької Республіки «İnönü Evi Müzesi» (вхід вільний). На цьому острові значно менше туристів, тому він чудово підходить для спокійних прогулянок. Особливо красиво на півдні Хейбеліади над Сосновою бухтою. Якщо ж ви захочете влаштувати пікнік, то для цього треба скористатися спеціально обладнаними зонами в парку неподалік від порту (вхід 6 TL з людини) або поруч із Сосновою бухтою (безкоштовно).
Пляжі тут також платні, від 20 до 50 TL, проте воно того варте, адже на дикому пляжі на вас чекають потужні течії й гостре каміння. Платна альтернатива пропонує понтони, відгороджену від моря територію, кав’ярні, всі зручності.
Як дістатися до Принцевих островів
Дістатися до Принцевих островів можна поромами з обох берегів Босфору з причалів Бостанджи (Bostancı) і Кадикей (Kadıköy) в азійській частині та Еміненю (Eminönü) і Кабаташ (Kabataş) в європейській частині міста.
Перевезення здійснюють три різні компанії:
- Şehir Hatları – це найповільніші пороми, але вони працюють цілорічно й зупиняються у портах 4 островів, курсуючи за маршрутом Eminönü-Kadıköy-Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada-Bostancı. Відстань від Еміненю до Хейбеліади вони долають за 80 хв. Вартість квитка з Istanbulkart 5,20 TL в один бік, без Istanbulkart – 7 TL.
- Dentur − ці пороми на 35 хв швидші, однак дорожчі й курсують рідше. Окрім того, вони причалюють лише до двох найбільших островів – Хейбеліади та Бююкади. Вартість проїзду в один бік − 10 TL, Istanbulkart тут не діє.
- IDO – пороми цієї компанії курсують лише в теплу пору року, тобто з середини червня до середини вересня, за маршрутом Beşiktaş-Yenikapı-Kınalıada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada. Час від пристані Бешикташ до острова Хейбеліада вони долають за 50 хв. Вартість квитка з Istanbulkart 7,85 TL в один бік.
Зверніть увагу, що вартість квитка не залежить від острова призначення і є незмінною. Також пам’ятайте, що розклад змінюється залежно від сезону і дня тижня, тому варто перевіряти його заздалегідь на сайті компанії-перевізника. Окрім того, у теплу пору року та вихідні на причалах можуть утворюватися великі черги, тому приходьте раніше й не відкладайте повернення з островів до Стамбула на останній пором, адже вам може просто не вистачити місця.
Тож коли втомитеся від гамірного Стамбула, сміливо тікайте у затишок Принцевих островів і відпочиньте там, де не котиться шина автомобіля.
Event Ukraine дякує Міністерству культури й туризму Туреччини за можливість познайомитися з незвіданим Стамбулом і його околицями.