Країна та місто

Топ-5 речей, які необхідно зробити в Ізраїлі

В рубриці «Моя країна» ми розпитуємо інсайдерів про найкращі місця та враження, які залишаться з вами на все життя. Про свій Ізраїль розповідає Джоель Ліон, посол держави Ізраїль в Україні. Отож, нижче 5 речей, які необхідно зробити в Ізраїлі, за версією пана посла.

Поїхати на північ

Дворики старого міста, Ізраїль

Голанські висоти — мальовниче місце, де розташовані численні національні парки з річками, струмками й водограями: приміром, у парку Баніас струменить найвищий в країні водоспад. Саме тут лежить найвище місто Ізраїлю — біло-блакитний Цфат. Окрім релігійних юдеїв, він притягує митців. Нині в колишньому арабському кварталі — численні художні крамнички, студії та галереї.

Якщо ж хочеться активного відпочинку — вирушайте під самісінький кордон з Ліваном, до білосніжних гротів Рош-Га-Нікра. До гротів можна спуститися не лише канатною дорогою, а й придбати спеціальний тур і запливти в них на каяках з моря. Саме так ми вчинили зі всією родиною — а вона в мене велика, маю 8 дітей. Враження незабутні!
гроти Рош-Га-Нікра

Дослідити невідомий Єрусалим

Єрусалим

Моя улюблена місцина в улюбленому Єрусалимі — Місто Давида. Саме там цар Давид збудував свій палац і заснував столицю. Уявіть лише, що тут вирувало життя ще за тисячі років до Ісуса. Тут можна спуститися в печери, пройтися стародавніми тунелями. Або просто посидіти, подивитися на Масличну гору й поміркувати над тим, що це знакове місце для всього юдейського й християнського світу, яке поєднує тебе з минулим, з корінням.

Ще раджу вирушити на підземну екскурсію вздовж Західної стіни Храмової гори й торкнутися основи Стіни Плачу з її величезними будівельними блоками, побачити вулиці міста періоду правління царя Ірода й опинитися в давніх каменоломнях.

вулиці міста періоду правління царя Ірода

Пізнати Ізраїль на смак

продавець фруктів

І на ринку Кармель у Тель-Авіві, й на головному єрусалимському пропонують цікаві гастротури. Ви переходите від одного прилавку чи закладу до іншого й куштуєте всього потрошку: від свіжовичавлених соків до основних страв і десертів. Або ж обирайте якийсь маленький заклад на тому самому базарі й просіть принести набір закусок — мезе. У маленьких тарілочках, яких може бути до 20, вам подадуть найпопулярніші страви: хумус, салати, запечений баклажан, овочі, м’ясо, і, звісно, піту. А ще неодмінно варто спробувати фініки з горіхами. Щодо напоїв, то мій вибір — червоне вино. В Ізраїлі воно чудове!

старий ринок

 

Побачити життя в пустелі

пустеля

Половина Ізраїлю — це пустеля Негев, у якій, до речі, живуть люди. А туристичним центром тяжіння Негева є кратер Рамон, що виглядає як гігантська лійка з прямовисними стінками. Тут займаються репеллінгом — спуском по стінці кратера. Над ним можна політати на гвинтокрилі чи параплані, а можна замовити екскурсію на позашляховику по «дну». У центрі кратера — гора, з якої відкривається захопливий краєвид. Узагалі, в пустелі є що робити: тут можна зупинитися на фермі, власники якої вирощують виноград на місці, де понад 2000 років тому росли виноградники набатеїв, піднятися до давнього міста Авдат або відвідати кібуц, в якому після виходу на пенсію жив прем’єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон.

велосипедист в пустелі

Здійснити тримісячний похід

туристи у поході

Ізраїльський національний шлях — це 1000-кілометровий туристичний маршрут, що тягнеться через усю країну, з півночі на південь, крізь рівнини, гори й пустелю. Подолання цього шляху можна назвати пригодою життя й чудовим способом не тільки ліпше пізнати Ізраїль і пройти біблійними стежками, а й перезавантажитися, осмислити своє життя. До слова, мій син пройшов цим шляхом і був у дорозі три місяці. Один з моїх друзів теж це зробив і написав про свій досвід книжку «Мій Ізраїльський шлях». Якщо ж кілька місяців для вас забагато, можна обрати якийсь із етапів.

«У Ізраїлі заведено подорожувати рідною країною, щоб на власні очі побачити її всю. Я пам’ятаю свої дитячі поїздки: з батьками, однокласниками. Це важливо для відчуття спорідненості з рідною землею, з її тисячолітньою історією. Така практика продовжується і в армії: під час служби тобі показують кожен куточок Ізраїлю, таким чином помножуючи любов до батьківщини. Ізраїльтяни взагалі люблять проводити час поза домом: під час свят, приміром, у наших національних парках яблукові ніде впасти».