Дієтика

Що їсти, щоб не старіти – 11 правил дієтолога Оксани Скиталінської

Лікар-дієтолог, засновник академії довголіття Dr.Skytalinska, віце-президент Асоціації дієтологів України Оксана Скиталінська дає поради, які продукти класти на тарілку, щоб якнайдовше зберегти молодість, здоров’я та гарну форму.

Згідно з базою даних GenAge, відомо понад 2054 генів, які пов’язані із довголіттям. Це означає, що старіння до певної міри піддається контролю. В продуктах виявлено майже двісті сполук, які можуть сприяти довголіттю. Не лише біологічно активні речовини харчів, а й їхній склад, режим харчування, калорійність активно впливають на процеси прискорення/уповільнення старіння.

Принципи anti-age-харчування

  1. Різноманітність і різнокольоровість.
    Особливо це стосується рослин.
  2. Збалансованість.
    Кожне приймання їжі має включати продукти з групи білків, жирів і вуглеводів.
  3. Низький глікемічний індекс і низьке глікемічне навантаження.
    Що нижчий глікемічний індекс продуктів, то менше навантаження на підшлункову залозу. Це знижує ризик формування інсулінорезистентності та цукрового діабету 2-го типу — типових хвороб, притаманних старості.
  4. Мінімум доданих глюкози, фруктози та лактози.
    Ці види цукрів пошкоджують білкові молекули в складі клітин організму. Через це втрачається еластичність судин, підвищується ризик інсультів, інфарктів, захворювань нирок, катаракти, цукрового діабету, прискорюється старіння. Варто відрізняти додані та природні цукри. Додані — в готових солодощах і солодких напоях. Природні — ягоди та фрукти. Здоровий мінімум – це декілька фруктів і склянка молока на день.
  5. Харчування без перекусів.
    Регулярні перекуси – супутники хронічно високого рівня інсуліну, який провокує інсулінорезистентність, запальні процеси та пришвидшує старіння. Тому оптимальна кількість приймання їжі для здорових дорослих людей – 2-3 рази на день. Але такий режим харчування підходить лише здоровим людям.
  6. Пребіотики та пробіотики.
    Ці продукти підтримують здорову мікробіоту кишківника, яка з віком «старіє», втрачає свою видову різноманітність. Власне, від стану та співвідношення мікроорганізмів мікробіоти й залежить наше загальне самопочуття, включно зі станом і здібностями мозку, який, між іншим, старіє швидше за інші органи. До лав пребіотиків належать напій з кореня цикорію та кульбаби, листочки цикорію та кульбаби в салаті, коріння топінамбура, суцвіття артишоку, бобові, вівсяна та гречана каші тощо. Пробіотики — це живі мікроорганізми (лакто- та біфідобактерії), які містяться в квашених і кисломолочних продуктах.
  7. Присутність у меню продуктів-геропротекторів.
    Вони мають протизапальний та антивіковий ефекти, поліпшують розумові здібності. Насамперед це різноманітні овочі: свіжі, приготовані на пару, бланшовані, квашені.
    Особливо важлива зелень. У ній багато фолатів, які захищають серце та знижують рівень токсичної амінокислоти – гомоцистеїну. Окрім того, зелень — це джерело кальцію та вітаміну К, потрібного для засвоєння першого, а також для здоров’я судин і мозку.
  8. Обмеження в раціоні омега-6 жирів і повне виключення промислових трансжирів.
    Омега-6 жири при надмірному вживанні стимулюють запальні процеси, спричиняють прискорене старіння. Головне джерело омега-6 – соняшникова та кукурудзяна олії. Найпоширеніші локації трансжирів – спреди, маргарини, «легкі» та «бутербродні» масла, напівфабрикати, цукерки з помадними начинками, вафлі, крекери, тістечка тривалого зберігання тощо.
  9. Омега-3 та мононенасичені жири.
    Дані елементи мають протизапальну й антисклеротичну дію, запобігають утворенню тромбів, поліпшують еластичність судин і живлення всіх тканин, є основними у складі популярної середземноморської дієти. Джерела «рибних» омега-3 – жирна невелика морська риба (дикий лосось, скумбрія, оселедець) і водорості, рослинних – насіння льону, чіа та горіхи. Важливо вживати як «рибні», так і рослинні омега-3, оскільки вони різні за властивостями.
  10. Обмеження в меню амінокислоти метіоніну.
    Вона, звісно, корисна для організму, але лише до 40 років. Після цієї вікової межі продукти з метіоніном (найбільше цієї амінокислоти в червоному м’ясі) слід суворо дозувати. Саме метіонін погіршує відновлення клітин і сприяє синтезу токсичної амінокислоти гомоцистеїну – маркеру інфаркту міокарда. Ось чому тижнева норма червоного м’яса у віці 40+ – двічі на тиждень, не більше.
  11. Після сорока, особливо після п’ятдесяти, потрібно переглянути деякі свої харчові звички.
    Приміром, ретельніше дотримуватися режиму харчування, оскільки активність травних ферментів слабшає. Варто періодично практикувати дієту з обмеженням калорійності або дієту, що імітує голодування (Fast Mimiking Diet або FMD). Вона сповільнює старіння, нормалізує масу тіла та зменшує вміст вісцерального жиру, що огортає внутрішні органи.