7 фактів про сон
Недоспати чи недоїсти?
Виявляється, людина швидше помре від виснаження через нестачу сну, аніж від голоду. Складно уявити собі механіку цього експерименту чи назвати його гуманним, однак дослідники стверджують, що без їжі можна протриматися до двох тижнів, а от без сну — не більше ніж 10–11 днів. До речі, світовий рекорд з неспання встановив у 1964 році 17-річний Ренді Гарднер. Він добровільно й без жодних засобів підтримки відмовлявся відпочивати 264 години й 12 хвилин. А от чоловікові, який хотів згодом побити цей рекорд, було відмовлено: побоювалися, що спроба може виявитися летальною.
Безсоння за власним бажанням
Науково доведено, що люди — єдині представники класу ссавців, які можуть добровільно утримуватися від сну. Собаки, корови й навіть вівці «вимикають світло», щойно їхній організм подасть сигнал до відпочинку. До речі, про овець: учені зруйнували ще один стереотип — щодо їх підрахунку у спробах заснути. Це не діє не лише на вас, а й на переважну кількість людей. Значно кращий ефект ви отримаєте, уявляючи красиві пейзажі. Кумедний факт: морські видри сплять, тримаючи один одного за лапки. І хоч прагматичні науковці обґрунтовують це тим, що таким чином тварини просто тримаються купи, щоб випадково уві сні не відплисти за течією, уявляти цю романтичну картину значно приємніше, ніж отару.
Місяць на повну
Якщо у вас виникають проблеми зі сном саме в повню, не поспішайте шукати у себе відьмацькі здібності. Вчені поки що достеменно не можуть установити причину, але саме в ці дні місячного циклу люди сплять у середньому на 20 хвилин менше, засинають на 5 хвилин довше, а фаза швидкого сну може подовжуватися на півгодини, через що ми встигаємо побачити більше божевільних сновидінь. Виникає логічна спокуса звинуватити в цьому яскраве місячне сяйво, однак дослідження проводилися в кімнатах без вікон. Одна із більш-менш правдоподібних версій, чому так відбувається, — те, що біологічний годинник людини може залежати від циклу місяця.
✓ Тим, хто страждає на безсоння чи тривожні розлади, може допомогти заснути важка ковдра.
✓ Блакитне світло екранів ґаджетів пригнічує продукування гормону мелатоніну, відповідального за сон.
✓ Дерева теж сплять: на ніч їхні гілки «розслабляються».
Вільне падіння
Ще однією нерозгаданою загадкою сну досі лишається феномен, науково названий «гіпнагогічне посмикування». За цим ховається відоме багатьом із нас відчуття, коли під час засинання раптом здається, що провалюєшся у прірву, і тіло різко здригається. Деякі дослідники стверджують, що це відбувається, коли мозок «вимикається» раніше, ніж тіло. Інші вважають, що це своєрідний «збій» роботи мозку, який сприймає розслаблення м’язів, як падіння, й намагається «спіймати» тіло. Так чи інак, це явище є нормою і не вказує на хворобу чи порушення сну.
Суджений, прийди
Хто з дівчат хоч раз у юності не піддавався спокусі поворожити на судженого? Є навіть спеціальні примовляння, після яких єдиний має з’явитися уві сні. Однак вчені, як завжди, намагаються позбавити нас романтичних ілюзій. Згідно з останніми дослідженнями, у снах ми бачимо лише тих людей, з якими зустрічалися в реальному житті. Навіть якщо вам здається, що це незнайомець, будьте певні: хоч мигцем, у натовпі чи навіть в епізодичній ролі в художньому фільмі, але це обличчя ви вже точно бачили раніше. Цікаво, що чоловікам частіше сняться чоловіки, а жінки у сновидіннях дотримуються гендерної рівності.
Побічні ефекти
Усі ми знаємо, що нестача сну може призвести до проблем зі здоров’ям — від порушень пам’яті та концентрації уваги до серцево-судинних хвороб і навіть галюцинацій. Однак виснаження через недосипання має і менш відомі наслідки: люди стають менш терплячими до больових подразнень, втрачають здатність проявляти емпатію та зчитувати чужі емоції, і навіть менше хвилюються через втрату грошей під час азартних ігор. Цікаво, що існує дослідження, коли чоловіки, які відчували нестачу сну, під час перегляду фото «найменш симпатичних жінок-моделей» визнавали їх привабливими. Ні, ми не в курсі, що вам тепер робити із цим знанням!
Сни для всіх
Якщо хтось переконуватиме вас, що ніколи не бачить снів, можете сміливо цитувати Станіславського: «Не вірю!». Адже насправді сни бачать абсолютно всі люди, навіть незрячі. У середньому людина має від 4 до 6 сновидінь за ніч, але більшість із них забуваються у перші 10 хвилин після прокидання. При цьому лише 12 % бачать виключно чорно-білі сни, решта дивляться сновізор «у кольорі». Ще одне цікаве дослідження стверджує, що до появи кольорових телевізорів монохромно спали 85 % людей. За це висловлюємо телебаченню окрему подяку від імені усього людства.
Факти збирала Світлана Дідух-Романенко