Експерти та рекомендації

Що потрібно знати про своє здоров’я перед тим, як піти в спортзал

Весною у фітнес-клубах аншлаг – з’являється чимало охочих схуднути та підготувати своє тіло до літа. Дехто вважає, що звертатися за допомогою до тренера не варто, і намагається самостійно займатися у тренажерній залі. Вони самі корегують своє харчування, приймають вітаміни й спеціальні спортивні добавки, а потім, зрештою, опиняються в кабінеті лікаря. Чому так виходить? Чому початківцям неодмінно треба відвідати терапевта й здати загальні аналізи?

По-перше, саме весною організм виснажений після зими. Цієї пори загострюються хронічні захворювання, відчувається брак вітамінів і сонячного світла (зокрема, вітаміну D), навіть може проявитися весняна депресія. Тому давати незвичне для тіла фізичне навантаження, особливо якщо ви до цього ніколи не займалися спортом, без консультації лікаря необачно й нерозумно.

стетоскоп

Треба впевнитися, що серцево-судинна система витримає аеробні навантаження (скажімо, біг), немає гормональних проблем, рівень цукру в крові відповідає нормі, холестерин не зашкалює й немає інших проблем, які можуть стати на заваді між вами й спортом і які може визначити лише лікар.

Наприклад, якщо ви вирішили зайнятися бігом і пробігти свою першу велику дистанцію (для когось і перші п’ять кілометрів – велике досягнення), бажано пройти функціональне тестування в Лабораторії бігу (тест на біговій доріжці). На його основі фахівці допоможуть вибрати бігові кросівки з урахуванням анатомічних особливостей вашої стопи. Якщо ж проблеми більш серйозні (плоскостопість), краще звернутися до ортопеда. Це не привід зовсім відмовлятися від цього виду спорту. Після огляду й тестів фахівець пропише ортопедичні устілки, які можна вставити в бігове взуття й насолоджуватися пробіжками в парку під весняним сонцем.

напої

Те саме стосується здорового харчування: самостійно ви можете скорегувати своє щоденне меню, відмовившись від рафінованого цукру та швидких вуглеводів (білого хліба, печива, цукерок, тістечок, тортів), додавши більше овочів, фруктів, риби, птиці та м’яса нежирних сортів.

Якщо є бажання спробувати якусь новомодну дієту (Дюкана, кетогенну дієту), ліпше проконсультуватися з дієтологом. На базі ваших аналізів і загального стану здоров’я він складе індивідуальний план харчування, який підійде саме вам, і допоможе досягти поставленої мети.

Клініки, у яких можна пройти обстеження та функціональне тестування:

Клініка Doctor Sam: кардіологія, ортопедія-травматологія, вертебрологія та клінічні дослідження.

SQLAB: лабораторні тести, функціональне тестування, визначення рівня вітамінів, амінокислот і мікроелементів, генетичне тестування.

Український медичний центр спортивної медицини МОЗ України: функціональне тестування.

FXMED: функціональне тестування, кардіологія, дієтологія, ортопедія, клінічні дослідження.

VO2max Lab: функціональне тестування (бігуни, велосипедисти, триатлети), персональний план тренувань на шість місяців.

Інші клініки, до послуг яких входить функціональне тестування: Адоніс, Медиком, Амеда, Добробут.

гірі

Загальні поради

Не поспішайте. Це той випадок, коли повільний початок приведе вас до мети набагато швидше, ніж великі навантаження та щоденні тренування. Відвідайте лікаря, проконсультуйтеся з дієтологом, оберіть спортивний клуб чи спільноту за вашими спортивними вподобаннями й обов’язково починайте тренування під наглядом тренера. Двох-трьох тренувань на тиждень для початку буде достатньо.

Якщо ви обрали біг (його обирають найчастіше через те, що тренування не потребують багато часу й не обов’язково ходити до спортклубу), починайте з повільного темпу (біг підтюпцем) і невеликої дистанції (два-три кілометри). Збільшуйте дистанцію поступово – щотиждень додавайте 10 відсотків від старого кілометражу.

Обирайте досяжні цілі. Отримати усе й відразу – велика спокуса, яка веде прямісінько до травм, розчарувань і неврозу. Пам’ятайте, що основна мета аматорського спорту — задоволення від фізичної активності та здоров’я. Боротися за секунди чи хвилини на фініші ви будете потім, якщо виникне бажання. Учіться відчувати своє тіло, розуміти його та, найголовніше, любити його таким, яким воно є. Поступово за допомогою правильного харчування та фізичної активності, яка приноситиме радість від руху, ви обов’язково вийдете на новий рівень, але для цього потрібен час.

Порівнюйте себе тільки з собою. Ви не можете знати напевно, яка спортивна база в людини, яка займається в залі поруч з вами, або за діяльністю якої ви слідкуєте в соціальних мережах. Може, вона з дитинства займалася спортом і має КМС (кандидат у майстри спорту). Також мало хто пише усю правду про своє життя й тренування, і багато важливої інформації (травми, хвороби, невдалі змагання) до нас просто не доходить. Лише пригадайте, як багато таких дописів чи світлин ви бачили. Сумнівно, що багато, чи не так? До того ж важливу роль відіграють генетичні особливості та будова тіла. У кожного є свої сильні й слабкі сторони, свої таланти. На них нам і варто зосереджуватися.

Не поспішайте, дізнавайтеся щось нове й цікаве, спілкуйтеся з новими позитивними людьми та, найголовніше, отримуйте задоволення від занять спортом!