Експерти та рекомендації

Топ-5 методик загартування для міцного імунітету

Загартування – надійний спосіб підвищити захисні резерви організму й пережити холодний сезон без нежитю. Як отримати від низьких температур максимум користі, знає наш експерт.

Холод: користь чи шкода? 

Низькі температури зазвичай асоціюються у нас із чимось неприємним і навіть небезпечним: перемерзанням, нежитем, вірусними епідеміями. Утім, холод може принести нам багато користі – за умови, якщо ми використовуватимемо низькі температури правильно. 

Під впливом холоду в нашому організмі виробляється внутрішнє (ендогенне) тепло. Як наслідок – захисні резерви зміцнюються, посилюється місцевий імунітет (на слизових оболонках, носоглотці), а отже – вірусам і бактеріям складніше потрапити всередину організму. 

Ірина Шалабанова, лікар сімейної медицини, головний лікар клініки «Віамед», viamed.com.ua

Це твердження справедливе за однієї умови: якщо організм має сили, які він може витратити на продукування ендогенного тепла і не «обікрасти» при цьому інші життєво важливі функції. Якщо ж людина виснажена хронічними стресами, неправильним харчуванням, розладами сну, то навіть незначне переохолодження може стати каталізатором хвороби. 

Щоб загартування принесло лише користь, варто дотримуватися трьох правил: поступовість, регулярність та індивідуальний підхід. Розглянемо 5 найпопулярніших методик разом із лікарем. 

  • Пити крижану воду. На початкових етапах рекомендується пити холодну воду, а потім, коли горло звикне, навіть розсмоктувати кубик льоду. Вважається, що в такий спосіб посилюється здатність організму протистояти ангінам. 

Коментар лікаря. Місцеве переохолодження дуже небезпечне! І якщо людина схильна до ангін чи тонзилітів, такий метод може викликати запалення мигдалин та гортані. Крім того, холодна вода та лід руйнують зубну емаль і уповільнюють перетравлювання їжі. Льодяні напої (разом із кондиціонерами) є головною причиною літніх ангін. Тому, хоч як приваблює влітку стаканчик освіжного лимонаду з холодильника, ліпше вживати напої кімнатної температури. 

  • Обтирання. Потрібно змочити у прохолодній воді тканину або масажну рукавичку й інтенсивно розтерти все тіло. Після цього витерти сухим рушником.

Читайте також: Як зміцнити імунітет: поради доктора аюрведи

Коментар лікаря. Це найделікатніша процедура водного загартування, тому проводити її можна у будь-якому віці. Варто брати рукавичку з шорсткої тканини: тоді, окрім температурного, буде ще й масажний ефект, профілактика целюліту. Важливий нюанс: розтирання потрібно робити від периферії до центру (тобто руки від плечей до пальців, ноги – від стегна до стопи). 

  • Обливання та контрастний душ. Є два варіанти: або просто вилити на себе відро холодної води, або прийняти контрастний душ. В останньому випадку починати й закінчувати потрібно з теплої води. Це доволі інтенсивні методики загартування, тому знижувати температуру води треба поступово (на 1–2 градуси кожні 2–3 дні).

Коментар лікаря. Обливання й контрастний душ ефективно зміцнюють імунітет! І до того ж роблять шкіру гладенькою та пружною, тренують судини (а це профілактика багатьох захворювань). Але важливо пам’ятати: аби процедура принесла користь, вона має бути регулярною! Купання в холодному басейні в сауні раз на тиждень – це не загартування. Приймайте контрастний душ щодня (!) – лише так ви отримаєте бажаний ефект. 

  • 108 кроків по струмку. Цей ритуал з арсеналу тібетських монахів підійде тим, хто поки що боїться обливатися. Зранку, одразу після підйому, монах за будь-якої погоди іде до найближчого струмка й робить у ньому 108 кроків босоніж. В умовах мегаполісу відтворити це не надто реально. Утім, можна набрати у ванну холодну воду по кісточку й загартовувати стопи у такий спосіб.

Коментар лікаря. На підошвах ніг розташовано багато рефлекторних зон, які пов’язані з усіма іншими органами. Тому так ви зміцнюватимете усі системи організму. Ходьба босоніж взагалі дуже корисна, особливо якщо це природні поверхні (камінці чи пісок на березі моря, трава чи хвоя у лісі). Окрім стимуляції рефлекторних зон, ви також здійснюєте профілактику плоскостопості й зміцнюєте м’язи стопи. 

  • Моржування. В останні роки біля водойм на Водохреща – справжні натовпи! Причому більшість «моржів» занурюються в ополонку лише раз на рік – на свято.  Такий підхід може призвести до цілої низки проблем (втрата свідомості чи навіть серцевий напад).

Коментар лікаря. Моржування принесе користь організму за двох умов: систематичність і відсутність протипоказань (серцево-судинні захворювання, знижений рівень гемоглобіну, цукровий діабет, хронічні захворювання нирок та дихальних шляхів, вагітність). Варто починати загартування ще влітку. Скажімо, якщо біля вашого дому є чисте природне водоймище – почніть купатися щодня (або через день) ще в липні, й продовжуйте всі осінні та зимові місяці. Тоді організм адаптуватиметься до пониження температур поступово. І завжди моржуйте з кимось: екстремальні види загартування вимагають підстрахування.