Правильне харчування під час карантину: поради дієтолога
Карантин — прекрасний час для того, щоб запровадити нові харчові звички та режим, і пані Наталя рекомендує використати його з користю. Багато хто не любить слово «режим», оскільки воно потребує дисципліни, організації. Проте це те, без чого неможливо бути здоровим і струнким. «Спробуйте прокидатися та лягати спати в один і той самий час. Сон — це запорука стрункості», – говорить Наталія Самойленко.
– Як скласти меню і стежити за раціоном? Як не набрати вагу?
– Найгірше, що ви можете зробити для свого здоров’я – харчуватися хаотично. Їжте тричі на день без перекусів – наразі ми майже не рухаємося, перебуваючи вдома, тому організм не зможе витратити ту кількість енергії, яку ми йому постачаємо. Тобто і кількість їжі, і частоту її приймання в умовах карантину варто обмежити.
Замініть походи на кухню легкими вправами. Можливо, випийте ще одну склянку води або трав’яний чай, який має антистресову дію на організм. М’ята, ромашка, звіробій, меліса — це ті чаї, які знижують апетит і водночас допоможуть нам у такій складній ситуації впоруватися з підвищеним рівнем кортизолу — гормону стресу. Корисним буде також відвар шипшини.
Наступне, що надто важливо, – біоритміка харчування. Це одне з найважливіших правил, яке дозволяє правильно структурувати свій раціон, тобто «розташувати» продукти впродовж дня. Якщо говорити коротко, то існує їжа, яка чудово «працює», наприклад, в першій половині дня. Проте якщо ці прекрасні продукти споживати у другій половині, то отримаємо більше шкоди, аніж користі.
Це пов’язано з особливістю синтезу гормонів, особливо такого гормону як інсулін. У другій половині дня він повинен бути достатньо низьким. Для цього після опівдня не споживайте продукти, які стимулюють вироблення інсуліну. Низький рівень інсуліну ввечері сприятиме процесу жироспалювання, або ж ліполізу, якщо говорити медичними термінами.
Продукти, які підвищують інсулін — це не тільки вуглеводи, а й білки. Наприклад, молочні продукти, м’ясо, а також всі вуглеводи: каші, хліб, макарони (навіть найтвердіших сортів), фрукти, буряк, морква. Тобто все це — не дуже хороша ідея для вечері. Ці продукти варто вживати у першій половині дня, в обід чи на сніданок.
– Як зміцнити імунітет під час карантину? Яке ваше ставлення щодо приймання вітамінів і біодобавок?
– Зараз нам просто таки необхідно підвищувати імунітет. Проте не поспішайте купувати мультивітамінні комплекси. Краще вживайте здорову їжу. Для цього важливо використовувати насправді прості продукти — такі як бобові, зелень, сезонні фрукти, цибуля, часник, різноманітні прянощі. З білкової групи продуктів варто звернути увагу на рибу та яйця. До речі, всі ці продукти можна легко купити в магазині, вони непогано зберігаються і не потребують щоденних закупок.
З круп, окрім гречки, можна також запастися пшоном, перловкою — це все повільні вуглеводи, які, з одного боку, урізноманітнять наше гастрономічне життя в умовах карантину, з іншого — є джерелом великої кількості корисних речовин. Попри карантин, намагайтеся зробити своє харчування різноманітним.
Дуже корисні напої, які містять вітамін C, поліфеноли й біофлавоноїди. Якщо маєте запаси заморожених малини, чорниці, калини, обліпихи — діставайте їх, заливайте окропом і пийте.
Намагайтесь у страви додавати у великій кількості часник, цибулю — це природні антибіотики й противірусні засоби, у них міститься багато фітонцидів, таким чином ви підвищуєте імунний захист. Додавайте у страви петрушку й іншу зелень у всі страви — і в перші, і в другі, і в каші, і в салати. Вживаючи їх з мінімальною термообробкою, ви досягнете максимальних результатів.
Якщо ви хочете отримати персональну консультацію, звертайтеся до Клініки дієтології Самойленко. Лікарі Клініки спеціалізуються на розробці персональних програм харчування, послуговуючись лабораторними аналізами пацієнта та науковими дослідженнями. За методикою Наталії Самойленко кожен раціон має бути створений із урахуванням індивідуальних показників здоров’я та смакових уподобань. Дієтологи Клініки допомагають пацієнтам «подружитися з їжею», вважати здоровий раціон своїм союзником і ставати здоровішими й стрункішими без жорстких дієт.
Під час онлайн-прийому лікар встановлює причини набору ваги, аналізує харчові звички пацієнта, вивчає стан здоров’я за результатами лабораторних досліджень, якщо такі є в наявності, та розробляє або коригує план харчування.
E-mail адміністратора: admin@samoilenko.com.ua
Телефон: +38 095 636 7755
Фейсбук: www.facebook.com/samoilenko.
Наталія Самойленко в Instagram: @samoylenko_diet