Експерти та рекомендації

Правила весняного детоксу: поради лікаря

Бути стрункими — це не лише красиво ззовні, це ще й здорόво. Коли людина почувається здоровою, вона отримує додатковий заряд енергії, впевненості в собі, стає активнішою й працездатнішою. Визнаний фахівець з дієтології Лариса Бойченко давно знайшла формулу стрункості й пропонує свою програму весняного детоксу.

За зиму ми зазвичай набираємо трохи ваги — це необхідно для нормальної роботи імунної системи. «Приріст» у 2–3 кг вважається цілком природним — за умови, що навесні ми позбавляємося зимових накопичень. Із настанням перших теплих днів організм переходить на полегшений режим функціонування. Наше завдання — йому допомогти. Для цього варто зменшити розмір порцій (ідеальне мірило — ваша долоня: кожне приймання їжі мусить поміщатися в неї), збільшити фізичну активність і щотижня влаштовувати детокс-дні.

Рідні продукти — найкорисніші 

Раціон має складатися з продуктів, які виросли у вашій кліматичній зоні — це правило не залежить від пори року. Річ у тім, що наш організм генетично пристосований до овочів, фруктів, злаків і трав, які їли наші бабусі та прабабусі. Саме цю їжу ми засвоюємо найкраще і вона рідше викликає алергічні реакції. А от екзоти мають бути рідкими гостями на нашому столі — близько 10 % від усього, що ми їмо.

Друге важливе правило: сезонність. Найбільшу користь принесуть продукти, які виросли не в теплиці, а на відкритому ґрунті під сонцем. Здається, що навесні, коли торішній врожай вже відійшов, а до нового ще далеко, цього правила дотримуватися важко. Насправді, існує багато сезонних, вітамінних і малокалорійних продуктів для здорового харчування та детоксу.

стрункість раціон дієта весна питний режим

Раціон здоров’я та стрункості 

Навесні варто скоротити споживання м’яса, особливо червоного. А жінкам краще взагалі відмовитися від нього — увесь необхідний білок ми отримаємо з риби, бобових, кисломолочних продуктів і яєць (на бажання можна раз на тиждень їсти біле м’ясо птиці). У квітні-травні можна споживати до 6 яєць на тиждень (звична норма — 4): холін і лецитин, які містяться в яйцях, захистять шкіру від перших агресивних сонячних променів.

Варто також згадати про питний режим. Узимку через холод багато людей забувають пити достатньо чистої води. Зараз час повернутися до норми: 1,5–2 л на добу, маленькими порціями і до 17.00 (після цього наші нирки переходять у режим відпочинку).

Продукти, що мають складати найбільшу частину раціону 

Крупи — цільнозернові та з мінімальною термічною обробкою. Зернова оболонка містить усю групу вітаміну В, дефіцит якого спостерігається навесні. Зелену гречку, дикий рис, пшоно та інші крупи варто замочувати на ніч, а зранку відварювати до готовності (7–10 хвилин). Несправедливо забута перлова крупа навесні особливо актуальна, адже вона містить фітомелатонін — речовину, яка допомагає швидше адаптуватися до переходу на літній час. Цільнозернова каша — чудовий енергетичний сніданок. Можна поєднувати її з овочами (свіжими або тушкованими), але не з м’ясом. Також можна перемолоти замочену крупу з йогуртом чи кефіром і чайною ложечкою меду — вітамінний смузі готовий!

Овочі, ягоди та фрукти. Хоча до нового врожаю ще далеко, в нас лишаються заморожені ягоди та фрукти й осінні овочі. Єдине «але»: за період зимування клітковина у моркві, буряку, капусті, гарбузі, ріпі, селері стає грубішою, тому може подразнювати ЖКТ. Термічна обробка (запікання, тушкування) робить клітковину ніжнішою, а також підвищує вміст в овочах пектинів. Останні буквально всмоктують усі токсини — і відбувається м’яка чистка організму.

Перша зеленина — найліпше джерело молодих вітамінів, клітковини, пектинів, рослинних білків, мінералів, амінокислот — тобто всього того, що потрібно для гарного самопочуття та стрункої фігури. Варто звернути увагу на дикі їстівні рослини — кропиву, щавель, заячу капусту, кульбабу — в них концентрація корисних речовин просто зашкалює! Додавайте їх в супи та омлети, а ще краще — їжте свіжими: у салатах чи смузі. До речі, молода кульбаба не буде гірчити, а кропива — жалити, якщо змішати їх з іншою зелениною та кефіром і перемолоти у блендері. Головне правило таке: навесні порція зеленого салату має бути на столі щодня.

Смузі-детокс 

Детокс-дні раз на тиждень дають змогу позбутися до 3–4 зайвих кілограмів на місяць. І чистка на смузі — одна з найефективніших. Хоча смузі містять зовсім мало калорій, вони створюють відчуття ситості надовго. Як основу для смузі можна брати першу ґрунтову полуницю або будь-які розморожені ягоди. Змішайте їх у блендері з мигдалевим молоком або йогуртом, медом, насінням льону. Вживайте цей напій протягом дня, проте не забувайте пити достатньо чистої води.

детокс весна дієта фреш вітамін а їжа Смузі-детокс смузі

Детокс-дні можна також проводити й на соках-фреш. Якщо у людини знижена кислотність шлунку, їй підійдуть будь-які фруктові соки. Якщо ж є печія, гастрит, варто віддати перевагу нейтральним фрешам: морквяному, гарбузовому, морквяно-селеревому. Щоб вітамін А краще засвоївся, додавайте до них половину чайної ложки оливкової олії. І запам’ятайте: процес перетравлювання їжі починається ще в роті. Тому якщо ми ковтаємо смузі чи фреш одразу, то пропускаємо цей важливий етап — і отримуємо завелике навантаження на підшлункову залозу. Саме тому варто потримати сік або смузі у роті кілька секунд — у такий спосіб він засвоїться найліпше.

Записала Ольга Коваль