Експерти та рекомендації

Не спиться? Не гайте часу!

Видатний психолог Мілтон Еріксон казав, що безсоння пов’язане із проблемою неправильного використання часу. Інакше кажучи, якщо вам не спиться, не варто лежати й дивитися у стелю. Адже що більше ми нервуємо через те, що не можемо заснути, то важче знову поринути до обіймів Морфея. Краще встати, вийти до іншої кімнати (бажано, аби спальня асоціювалася лише зі сном) і зайнятися чимось, що приносить вам релакс.

Для когось це читання або слухання спокійної музики, для інших — малювання чи навіть хатні справи. А за деякий час, коли відчуєте, що повіки злипаються, можна повернутися до ліжка. Але при цьому важливо не зміщувати час ранкового пробудження. Не піддавайтеся спокусі «добрати» зайву годинку зрання. Краще вставайте о своїй звичній порі, адже інакше «біологічний годинник» може розбалансуватися.

До речі, історики стверджують, що саме так спали європейці у добу Середньовіччя: не 7–8 годин поспіль, а прокидались серед ночі, робили якусь роботу, а потім знову засинали. До того ж лягали люди із першими сутінками, а вставали спозаранку, із півнями. Зрештою, за такого підходу вони все одно набирали 7–8-годинну добову норму сну.

Олександр Тохтамиш

Олександр Тохтамиш, медичний психолог, кандидат псигологічних наук, доцент, президент Української асоціації еріксонівської та короткотривалої психотерапії і консультування.

Медичний психолог