Експерти та рекомендації

8 простих вправ для поліпшення зору

Сьогодні майже кожен одинадцятий українець скаржиться на погіршення зору. Попри сумну статистику засмучуватися не варто, адже поліпшити здоров'я очей цілком реально. Розбираємося, як покращити зір за допомогою простої зарядки для очей.

У світі цифрових технологій людині стає все складніше зберегти гостроту зору протягом всього життя. Факторів, що впливають на стан наших очей, безліч. Це і неідеальна екологія, неправильне харчування, робота, пов’язана з постійною напругою очей. Особливо негативно на зорі позначається довга робота за комп’ютером, перегляд телебачення, заняття рукоділлям (вишивання, бісер), читання тощо.

Поширені причини порушення зору

Основною причиною порушення зору є генетика. Проте ми самі можемо спровокувати генетичне погіршення зору або посилити захворювання. Що й вдало робимо, зловживаючи гаджетами. Так, без комп’ютера чи ноутбука сьогодні не уявити жодної офісної роботи. Проте ми часто додаємо очам напруження, проводячи вихідні чи вечори за комп’ютерними іграми, переглядом серіалів чи сидячи в соцмережах. Особливо небезпечно це для тих людей, в кого вже зафіксовано порушення – їхній зір стрімко погіршується.
Пасивний спосіб життя, надмірна вага також є причиною порушення зору, адже це підвищує ризик виникнення хронічних хвороб, які в майбутньому можуть привести до втрати зору.
Стреси, надмірне фізичне навантаження негативно впливають на людський організм і на фоні генетичної схильності теж можуть спровокувати погіршення зору.

Читайте також: Як правильно пити воду: норма, графік пиття

Основні проблеми зі здоров’ям очей

Найбільш розповсюдженими проблемами, пов’язаними зі здоров’ям очей, вважають далекозорість та короткозорість (міопія), «ліниве око», астигматизм. У людей старшого віку часто розвивається катаракта.

Короткозорість (міопія) та далекозорість

Далекозорість – це коли предмети вдалечині людина бачить краще, ніж те, що знаходиться прямо перед нею. Далекозорість зазвичай розвивається з віком, але буває і вродженою.


Короткозорість, або міопія, – протилежне явище до далекозорості: зблизька людина бачить зображення чітко, а предмети, котрі розташовані вдалечині – розмито. Саме короткозорість є основним порушенням зору в людей, молодших за 45 років. Вона передається генетично чи розвивається внаслідок надмірного напруження очей.
Розвиток міопії й далекозорості можна попередити чи затримати за допомогою регулярної гімнастики для очей.

 «Ліниве око»

Саме так науковці прозвали цю хворобу внаслідок того, що одне око бачить краще за інше. Хвороба підступна, на ранніх етапах її складно виявити через здатність одного ока компенсувати втрату різкості на іншому. Це захворювання з’являється у дитячому віці. 

Астигматизм

При астигматизмі зображення фокусується перед сітківкою ока або позаду неї. Через це людина бачить зображення не чітко, без фокусу. Хвороба вроджена, але може з’явитися внаслідок травми ока.

Катаракта

Людина втрачає гостроту зору, з’являється помутніння, особливо при поганому освітленні. Ця хвороба вважається набутою, тому тільки регулярні візити до лікаря-офтальмолога зможуть попередити появу або виявити її на ранніх етапах та провести лазерне хірургічне втручання.

Як подбати про зір?

Попередити хворобу або поліпшити загальний стан допоможуть прості поради.

Більше часу надворі

В австралійському місті Сіднеї було проведено дослідження за участю 1700 дітей у віці від 6 до 12 років. Було встановлено, що чим більше часу дитина проводить на вулиці, тим менше ризик розвитку в неї міопії. Автори дослідження вважають, що користь від перебування на вулиці пов’язана не стільки з необхідністю дивитися вдалину, скільки з впливом денного світла на глибину різкості й на здатність чітко фокусувати зір. Вчені навіть припустили, що більш довге перебування на світлі сприяє виробленню допаміну, який може потім вплинути на ріст очного яблука.

Навіть якщо ви більше не дитина, перебування на свіжому повітрі й активний спосіб життя не тільки поліпшить ваше самопочуття, але й попередить виникнення хронічних захворювань, в тому числі й очних. Фізична активність посилює кровообіг, у результаті чого всі необхідні мікроелементи живлять сітківку й очний нерв, що сприяє збереженню зору.

Скажіть «ні» гаджетам — хоча б ненадовго

Проводьте менше часу за гаджетами. Встановіть додаток до свого смартфону, що контролюватиме час, який ви проводите в соціальних мережах. Намагайтеся не дивитися на екран комп’ютера, телевізора або смартфона не менше ніж за 2 години до сну.

Робіть гімнастичні вправи для очей

Гімнастика для очей точно необхідна тим, хто страждає на короткозорість і далекозорість і тим хто має спадкову схильність до втрати зору. Також фізичні вправи для очей варто робити, коли ви відчуєте втому та перенапругу зорового нерву, наприклад, під час тривалої роботи за комп’ютером чи перегляду телевізора.
Вправи для поліпшення зору протипоказано робити після операції на очах; при відшаруванні сітківки; якщо у вас сильна короткозорість.

Читайте також: Який має бути пульс під час тренувань: норми та як міряти

Топ-5 вправ для покращення зору

Натиски на повіки

Обережно доторкніться кінчиками пальців до повік та злегка притисніть, потримайте до 5 секунд,  відпустіть. Виконуйте вправу від 5 до 10 разів.

Погляд зі сторони в сторону

Сядьте прямо та відведіть погляд вліво, затримайте погляд на декілька секунд, а потім подивіться направо, так само зафіксуйте погляд на декілька секунд. Виконуйте вправу 10 раз. Під час цієї вправи не затримуйте дихання та не забувайте моргати після кожного разу.

Здивування

Спробуйте відтворити здивований погляд. Розкрийте очі максимально широко, як тільки зможете, а потім міцно замружте очі. Повторіть 10 раз.

Малюйте геометричні фігури

Сядьте прямо. Сфокусуйтесь на вправі та почніть очима малювати геометричні фігури справа наліво, зліва направо. Намагайтесь намалювати від 2 до 5 геометричних фігур. Після кожної фігури моргайте. Виконайте вправу 5 разів.

Заминка

Після виконаних вправ необхідно розслабити м’язи ока. Тому сядьте прямо та закрийте очі на декілька хвилин. Під час виконання цієї вправи можна медитувати. Тримайте очі закритими від 5 до 8 хвилин.
Вправи необхідно виконувати від 2 до 4 разів на день.

Читайте також: Топ-5 методик загартування для міцного імунітету

Вправи для очей під час роботи з комп’ютером

Якщо ви більше 8 годин проводите за монітором комп’ютера, не забувайте про розминку для очей кожні 20-30 хвилин.

Зігрівання очей руками

Ця вправа допоможе відновитися після довготривалої роботи ваших очей. Сядьте так, аби ви мали змогу поставити лікті на тверду поверхню. Потріть долоні, щоб вони стали гарячими, покладіть їх на повіки. Тримайте очі закритими від однієї хвилини до п’яти.

Вправа «20-20-20»

Кожні 20 хвилин дивіться на 20 метрів удалечінь протягом 20 секунд. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.

Кліпайте!

Кліпайте швидко, аби природньо змастити очі та запобігти сухості та почервонінню очей.
А як хочете відновитись кліпайте повільно, а потім зімкніть очі та продовжте вправу.

Виконуйте ці прості вправи, як тільки-но відчуваєте втому очей або під час втрати концентрації. Робіть вправи до 5 разів на день.
При дотриманні простих правил ви ніколи не втратите можливість бачити світ у повному обсязі. Тож піклуйтесь про здоров’я щодня та не лінуйтесь робити корисні вправи для очей.