Експерти та рекомендації

Як правильно пити воду: норма, графік пиття

Вода – один з найважливіших компонентів нашого раціону. Від того, як ми її вживаємо, залежить наше здоров’я. Розповідаємо, як правильно пити воду, щоб отримати найбільшу користь для організму.

Недарма кажуть, що вода – це життя. З неї на 60 % складається наше тіло. Якість, кількість і спосіб споживання води значно впливають на наше здоров’я та самопочуття. На жаль, наразі в Україні ситуація з якістю питної води далеко не найкраща. Питну воду ліпше купувати, а якщо набираєте її з джерел чи колодязів, переконайтеся, що вона безпечна для пиття. Кип’ятити воду небажано – вона найбільш корисна у сирому вигляді. Тепер перейдемо до правил щодо того, як і коли пити воду.

Як порахувати свою норму води на добу

Для гарного здоров’я та самопочуття важливо випивати достатню кількість води. Пити її, просто коли виникає спрага, неправильно. Адже спрага свідчить про зневоднення організму, а його не варто допускати. Скільки ж треба випивати води? Норма і програма пиття води залежить від багатьох чинників. Насамперед – від ваги людини. Щоб вирахувати потрібну кількість води на добу, треба помножити 30 мл на кількість кілограмів ваги людини. Якщо ви активно займаєтесь спортом, також у спеку до цієї цифри варто додати ще пару склянок. Також збільшити кількість споживаної води потрібно вагітним і тим, хто годує груддю. Але і це ще не все. Якщо ви вживаєте каву або алкоголь – кожне горнятко чи бокал треба компенсувати стаканом води, адже ці напої зневоднюють. Також майте на увазі: йдеться про загальну кількість рідини, включаючи ту, що міститься у продуктах, які ви з’їдаєте протягом дня. Багато води міститься в рідкій їжі на кшталт молока, соків, перших страв, а також у свіжих овочах і фруктах – понад 80 %.

Читайте також:  Чиста перемога: Як правильно очистити організм

Коли пити воду?

У які години правильно пити воду? Тут все просто. Варто лише дотримуватись правила: не пити воду безпосередньо перед обідом, під час та одразу після.

бутилка води

Через скільки часу після їжі можна пити воду? Дієтологи радять вживати основні об’єми рідини не менше ніж за півгодини до трапези і через годину після неї. Це пов’язане з тим, що вода розріджує ферменти, які розщеплюють продукти, що значно зменшує якість травлення. Якщо у вас є потреба запивати їжу, намагайтеся пити якомога менше. Радше за все, з часом ваш організм перебудується і така потреба відпаде.

Ще одне важливе правило: обов’язково випивайте склянку води зранку, одразу після того, як прокинетеся. За ніч організм зневоднюється і потребує рідини. Допоможіть йому відновити водний баланс, а заодно прокинутися й розігнати біологічні процеси.

Як правильно пити воду зранку? По-перше, не треба пити залпом, краще маленькими ковтками – так вона ліпше засвоюється. Крім того, вода має бути теплою – з тієї ж причини. А ще дієтологи рекомендують додавати у воду трохи лимонного соку – це сприяє ефективнішому очищенню організму від токсинів. Звісно, ці правила можна застосовувати не тільки вранці, а й щоразу, коли ви п’єте воду.

Як правильно пити воду для схуднення

Графік пиття води для схуднення нічим не відрізняється від наведеного вище. Якщо ви дотримуватиметеся цих правил, вам легше буде підтримувати оптимальну вагу. Але пояснимо, чому саме ці правила сприяють схудненню. Якщо ви забезпечите себе достатньою кількістю води (із розрахунку 30 мл на кілограм ваги) плюс врахуєте спеку й фізичні навантаження, тим самим ви уникнете зневоднення, а отже – токсини будуть ефективно виводитися з організму. Далі, якщо ви знатимете, коли пити воду після їжі, й утримуватиметеся від запивання харчів, то забезпечите собі гарне травлення. У іншому разі продукти будуть погано засвоюватися й накопичуватися у вигляді шлаків, що, зрештою, й призводить до ожиріння. Коли ви випиваєте зранку склянку теплої води, ви тим самим запускаєте загальмований метаболізм, завдяки чому оптимізуються усі процеси в організмі, включаючи травлення, вивід токсинів, засвоєння корисних речовин тощо. Нестача ж води, особливо зранку, призводить до затримки рідини в організмі та зайвої ваги. Ще одна порада: не поспішайте одразу їсти, відчувши голод. Адже це може бути так званий хибний голод, який є частою причиною переїдання. Краще випийте води – відчуття голоду зникне і повернеться лише тоді, коли організм насправді потребуватиме калорій.

Читайте також: Що їсти, щоб не старіти – 11 правил дієтолога Оксани Скиталінської

Як правильно пити воду при спортивних навантаженнях

фитнесс

При значних фізичних навантаженнях кількість добової норми води варто збільшити. Наскільки – це залежить від інтенсивності вправ та пори року й визначається індивідуально. Ще одна важлива особливість вживання рідини спортсменами полягає в тому, що потрібно уникати пиття води під час тренувань. Виключення становлять довготривалі види змагань на зразок супермарафону, де без води ви просто не дістанетеся фінішу. Річ у тому, що, випиваючи рідину, ви збільшуєте об’єм крові й тим самим серце отримує додаткове навантаження. Якщо регулярно пити воду під час тренувань, це може призвести до серйозних проблем із серцем. Щоб зменшити відчуття спраги, варто випити достатню кількість води перед заняттями – не безпосередньо, а хоча б за півгодини. Після навантажень також небажано одразу пити воду – треба щоб спочатку дихання, пульс і тиск повернулися до норми. У всьому іншому схема пиття води нічим не відрізняється від загальної.

Симптоми при зневодненні організму

Наостанок розкажемо про ознаки, які свідчать про нестачу води в організмі. Її брак може призвести до різноманітних порушень у функціюванні тіла, тож цього варто уникати. При легкому зневодненні, з яким ми стикаємося щодня, виникає легке відчуття спраги. Звичайно, цей стан не є загрозливим, але, щоб не посилювати його, треба намагатися якомога скоріше виправити ситуацію, випивши води. Середній ступінь зневоднення характеризується відчуттям сильної спраги, сухістю в роті, малою кількістю сечі та її насичено-жовтим кольором, а також втомою і слабкістю. Важке зневоднення призводить до затьмарення свідомості, послаблення пульсу, зниження артеріального тиску і навіть до посиніння кінцівок. Особливо великий ризик зневоднення у велику спеку, тож влітку варто завжди мати при собі пляшку з водою.

Достатня кількість води і її правильне вживання – один із ключових складників здорового способу життя. Тепер ви знаєте, як правильно пити воду. Сподіваємося, ці правила допоможуть вам почуватися ліпше.