Дієтика

Чиста перемога: Як правильно очистити організм

Якщо вам бракує життєвих сил – можливо, у тілі накопичилося забагато зайвого? До вашої уваги – експертні поради, як правильно очистити організм.

З часом ми накопичуємо не тільки досвід у розумі, а й «бруд» у тілі, особливо коли ведемо не надто здоровий спосіб життя. І якщо життєву мудрість нікуди не подінеш, то зі шкідливими речовинами в організмі можливо й потрібно боротися. Головне знаряддя в цій боротьбі – правильне харчування.

Так звані токсини накопичуються в нашому організмі з різних причин: через забруднення навколишнього середовища, хвороби, порушення обміну речовин. Проте найвагоміший чинник – це харчування. Неправильна їжа сприяє акумулюванню шкідливих речовин, а здоровий раціон здатний допомогти позбутися їх, особливо, якщо вживати продукти з вираженим детокс-ефектом.

Дієта для очищення організму

Зайві продукти

Перш за все треба відмовитися від продуктів, які найбільше «забруднюють» тіло. До таких відносяться оброблене м’ясо (ковбаса, сосиски, шинка), рафіновані олії, консерви, випічка, смажені та копчені продукти, алкоголь. Що ж бажано вживати для очищення організму від токсинів?

Читайте також: Як правильно пити воду: норма, графік пиття

Корисні овочі-фрукти

Свіжі овочі, зелень, ягоди та фрукти – обов’язкова складова повноцінного щоденного харчування. Вони – незамінний постачальник до організму вітамінів, важливих мікроелементів, клітковини та пектинів. Останні два компоненти допомагають очистити кишківник, адже стимулюють його перистальтику. Вони ще й здатні замінити медичні сорбенти для очищення організму. Овочі корисно також відварювати та готувати на пару: концентрація пектинів при цьому зростає, клітковина стає ніжнішою, очищення – м’якішим.

Крупи
зелена гречка

Аби очистити організм, як гарнір ліпше вживати крупи, бажано цілозернові (оболонка зерна – найцінніший їх компонент) та з мінімальною термічною обробкою. Зверніть увагу на дикий рис, овес, зелену гречку, пшоно. Перед приготуванням краще замочити крупу на ніч, аби скоротити час приготування до 7–10 хвилин і зберегти якнайбільше цінних речовин. Можна взагалі змолоти сиру замочену крупу, змішати її з кефіром і медом – і ви отримаєте напрочуд корисний і смачний смузі.

Смузі
смузі для очищення

Цей продукт – один з найефективніших для розвантаження організму. Він містить дуже мало калорій, проте надовго викликає відчуття ситості. Як основу для смузі можна брати будь-які ягоди та фрукти у будь-яких поєднаннях на свій смак, на бажання використовуйте мед, йогурт або рослинне молоко. Додайте насіння льону або чіа і пийте цей напій протягом дня, не забуваючи вживати також достатню кількість чистої води.

Фреші
фреш із моркви

Для очищення організму в домашніх умовах також дуже корисне регулярне вживання свіжовичавлених соків. Проте якщо у вас підвищена кислотність, є печія чи гастрит, краще відмовитеся від цитрусових, яблук і кислих ягід на користь гарбуза, моркви, селери та інших нейтральних продуктів. Аби фреш ліпше засвоювався, додайте до нього трохи оливкової олії. А також не поспішайте ковтати – ненадовго затримуючи сік у роті, ви допомагаєте організму його засвоїти та звільняєте підшлункову від надмірного навантаження. Це, до речі, стосується і смузі.

Географія і сезонність

На властивості їжі впливає не тільки її якість і склад, а й географія її походження. Найліпше засвоюються локальні продукти – що вирощені в тій географічній зоні, де народилася людина. Річ у тім, що наш організм пристосований на генетичному рівні до тих культур, які споживали наші пращури. Вживання екзотичних продуктів бажано обмежити до 10 % від усього раціону. Також зауважте, що найбільшу користь організму приносять сезонні овочі та фрукти. Тепличні мають набагато менш виражений детокс-ефект, ніж ті, що виросли під сонцем.

Читайте також: Що їсти, щоб не старіти – 11 правил дієтолога Оксани Скиталінської

Режим

Важливо не тільки те, що ми їмо, а й коли. Усім відомо, що наїдатися на ніч не варто. Особливо споживати важку їжу ввечері. Під час сну процес травлення пригнічений, а погано перетравлені продукти – одна з причин накопичення «токсинів». Щодо сніданку, тут серед дієтологів немає одностайності. Одні запевняють, що вранці важливо добре підкріпитися, інші рекомендують на сніданок легку їжу. Безперечно лише те, що зранку дуже корисно випити склянку чистої теплої води – таким чином ви запускаєте обмінні процеси в організмі, допомагаєте йому прокинутися.

Читайте також: Дієтолог Наталія Самойленко: «Менше їмо — довше живемо!»

Як правильно очистити організм від солей

Окремо варто згадати очищення організму від солей, яке особливо актуальне для людей старшого віку. Накопичення солей в суглобах спричиняє постійні виснажливі болі. Звісно, цю проблему потрібно вирішувати в кабінеті лікаря, проте можна додатково допомогти організму правильним харчуванням. Обмежте споживання м’яса, особливо ковбас, солоної та гострої їжі. Натомість вживайте більше овочів і фруктів, каш (особливо корисна при цьому рисова). Важливо випивати не менш ніж півтора літра лужної мінеральної води.

Детокс-дієта
детокс продукти, детокс-дієта

Така дієта – основний, але не єдиний спосіб виведення з організму зайвих накопичень. Навіть більше, правильне харчування найдієвіше в комплексі з дотриманням інших правил здорового життя. Насамперед його активного способу. Якщо ви мало рухаєтеся, рідко буваєте на свіжому повітрі, та ще й постійно перебуваєте у стресі, здоровий раціон допоможе вам лише частково очистити організм від токсинів. Тільки тіло, що перебуває в тонусі, здатне ефективно й швидко позбавлятися від небажаного природним шляхом, зокрема з потом. Тому для найкращого результату поєднуйте дієту із заняттями спортом, сексом, активним відпочинком.

І не забувайте про чисті помисли! Адже все починається з думки.