9 поз для сну: як правильно спати, аби бути здоровим
По-перше, лягайте спати до десятої години вечора, а прокидайтеся через 7–9 годин. Саме стільки часу потребує доросла людина, аби відновити сили. По-друге, перед тим як лягти в ліжко, провітріть кімнату – свіже повітря допоможе швидко заснути. А по-третє, неодмінно завісьте вікна – вчені вже давно довели, що саме у повній темряві виробляється гормон мелатонін, який знижує кров’яний тиск, температуру тіла та цукор у крові, тобто робить все заради спокійного та глибокого сну. Також у сучасних умовах життя лікарі радять відмовлятися від використання ґаджетів за кілька годин до сну. Краще візьміть книжку або помедитуйте.
На спині
Спати на спині корисно не тільки для м’язів спини, а й для хребта. Тіло розслаблене, рівномірний кровообіг, поперек і шия не напружені. Також зранку вам подякує і ваше лице, бо прокинетеся без жодної зморшки. Лицьові м’язи в такому положенні розслабляються, до них без перешкод постачається кисень. Також на спині правильно спати, якщо у вас закладений ніс – тільки покладіть подушку трохи вище.
На спині протипоказано спати жінкам на пізніх термінах вагітності, а також тим, хто дуже голосно хропить.
У позі ембріону
Одна з найпопулярніших поз для сну – на лівому або правому боці, підігнувши під себе ноги. Так зручно спати тим, хто відчуває біль у попереку. Коли ми лежимо на боку, наш хребет набуває природних вигинів і спина відпочиває. Також поза «ембріона» допомагає знизити неприємні відчуття при нетравленні і печії.
Американські вчені-нейробіологи нещодавно дійшли висновку, що сон на боці найефективніший, аби позбавитися від метаболічних відходів (білка бета-амілоїду, який призводить до хвороби Альцгеймера), накопичених за день.
На лівому боці
Доведено, що сон саме на лівому боці поліпшує травлення, роботу селезінки, сприяє здоровій роботі серця, знімає печію, покращує кровообіг, зменшує тиск на порожнисту вену (найбільшу вену організму), розташовану на правому боці тіла. Коли лежиш на лівому боці, лімфатична система краще виводить шлаки, отже – це правильна поза для сну.
Також дуже корисно спати на лівому боці вагітним аби поліпшити кровообіг в серце і в матку, а це добре і для мами, і для малюка.
На правому боці
А от спати на правому боці не радять: буцімто це призводить до погіршення роботи шлунково-кишкового тракту й лімфатичної системи. Насправді в шлунку є клапан, який не дає закидати його вміст у стравохід. Тому якщо ви не страждаєте на будь-які захворювання шлунково-кишкового тракту, положення тіла під час сну на його роботі ніяк не може позначитися.
Чітайте також: Як правильно качати прес вдома та в залі
На животі
На животі легше й швидше заснути – до нашого тіла поступає тепло і ми легко розслабляємося. Також така поза під час сну сприяє кращому травленню (але не в разі, коли ви на ніч переїли). Сон на животі також корисний тим, хто страждає від метеоризму (адже маленьких дітей, коли їх мучать кольки, завжди кладуть на животик). Єдине, що доводиться голову повертати (дихати через подушку не виходить), тому напружуються м’язи шиї та плечей, погіршується кровопостачання головного мозку, що може спровокувати головний біль, млявість. Аби цього уникнути – обирайте маленькі та низькі подушки.
Єдиний мінус: лежачи на животі, шкіра обличчя деформується і з’являються «мішки» під очима.
Морська зірка
Той, хто обирає таку позу для сну – на спині з розкинутими ногами та руками, коли тіло немов нагадує морську зірку, хоче розслабитися, розширити власний простір – можливо, тому, що вдень почувався весь час «під пресом». Для спини та ніг – це чудова поза, але коли ваші руки тривалий час перебувають вгорі, плечі починають відчувати тиск і можуть потім боліти.
Без подушки
Тібетські монахи, йоги та деякі лікарі радять спати взагалі без подушок, вважаючи подушку – одним з найшкідливіших винаходів людства. Її використання спричиняє ранній остеохондроз, проблеми з шийними судинами, головний біль, запаморочення та інші неприємні явища. Спершу здається, що спати без подушки незручно, але це – справа звички. До того ж, якщо спати без подушки – у вас ніколи не з’явиться друге підборіддя. Якщо ж несила спати без нічного атрибута, рекомендуємо тонку, сантиметра 3–4 завтовшки, подушку.
Якщо відчуваєте біль у спині
За таких обставин лікарі радять під час сну віддавати перевагу позиції, яка спрямована на джерело болю. Так можна швидко позбутися неприємного симптому. Отже, лягайте на спину. Під поперек помістіть невеличку подушку або згорнутий у валик рушник.
Якщо болить голова
У цьому разі лікарі рекомендують спати на спині. Водночас підйом голови має бути мінімальним, або взагалі краще відмовитися від подушок. А щоб менше повертати голову під час сну, подушками можна оточити голову. Коли відчуваєте біль у шийному відділі, згорніть рушник у валик і покладіть його під шию. Так ви забезпечите додаткову підтримку м’язам і шийним хребцям.
Насправді, єдиних правил, як потрібно спати, – немає. Головне – робіть це регулярно і будьте здорові!