Експерти та рекомендації

Як підвищити рівень енергії: 5 порад від психолога

За статистикою, до 80% працівників страждають від так званої пост-відпускної депресії. І після свят та відпусток це стосується ледь не кожного! Поради психолога допоможуть відновити життєвий тонус і стати енергійнішими.

Чому ми втрачаємо енергію?

Стрімкий перехід від релаксу з сім’єю та друзями до офісних буднів – вже апріорі стрес для нашої психіки. До того ж багато хто у відпусці чи під час свят «ламає» режим сну, а це також призводить до втрати життєвого тонусу. Дефіцит енергії після відпочинку – явище настільки повселюдне, що в англійській мові існує як мінімум три визначення цього стану: post-travel depression (PTD), post-vacation blues, post-holiday blues. Всі вони означають депресію після відпустки (відпочинку). Втім, існують прості та дієві способи підвищити рівень життєвої енергії.

Леся Ковальчук, психолог, системний терапевт, дійсний член Професійної психотерапевтичної Ліги (ЕАП), geniuscentr.com

Подбайте про тіло

Наш рівень енергії та фізичний стан взаємопов’язані. Подбайте про своє здоров’я. Правильно харчуйтесь, вживайте достатньо свіжих овочів і фруктів (можливо, взимку знадобляться вітамінні комплекси – але призначати їх може лише лікар), висипайтеся. Обов’язково займайтеся спортом – будь-яким. Доведено, що під час фізичної активності виробляються гормони щастя ендорфіни.

Якщо ж треба швидко підвищити тонус (скажімо, у вас важлива зустріч, а енергія на нулі), енергійно помасажуйте вушні раковини. На вухах розташовано багато рефлекторних зон, які пов’язані з усіма органами та системи, в тому числі з головним мозком.

Ще одна вправа для тонусу – «обійми». Уявіть, що ви обіймаєте самого себе – тільки дуже енергійно та стрімко, фактично вдаряючи долонями собі по лопатках. Між лопатками знаходиться наш центр підтримки (недарма ми рефлекторно поплескуємо дитину по цьому місцю, коли хочемо втішити її) – тож буквально після 20-30 «обіймів» ви відчуєте прилив сил.

Менше гаджетів

Блакитне випромінювання екранів призупиняє виробку гормону сну мелатоніну. Тому за пару годин до сну варто відмовитися від усіх гаджетів. До того ж, віртуальне життя, яким ми живемо у своїх смартфонах, забирає дуже багато психічної енергії. І хоча фізично ми при цьому можемо «відпочивати» на дивані, нескінченні чати чи скролінги стрічок новин дуже виснажують емоційно. Краще присвятити цей час живому спілкуванню з тими, кого ми любимо – це справді надає сил.

Читайте також: Як подолати сезонну депресію: поради психолога

Згадайте, що ви любили в дитинстві

Складіть список того, чим ви любили займатися, коли були малі. Це може бути що завгодно – гра в ляльки чи машинки, колекціонування марок, ліплення вареників із бабусею. Головне те, що від цього заняття у вас колись сяяли очі. Спробуйте щодня робити бодай щось із цього списку. У такий спосіб ви емоційно «нагодуєте» свою внутрішню дитину. А саме ця частина нашої особистості відповідає за творчість, бажання жити та пізнавати нове і зрештою, за рівень енергії.

Дихайте глибше

У стані втоми та стресу наше тіло підсвідомо стискається: щелепи та плечі напружуються, руки та ноги перехрещуються. Ми починаємо дихати поверхнево, неглибоко – а інколи навіть затамовуємо подих. Між тим, для продуктивної роботи нашому мозку потрібен кисень. Варто привчитися звертати увагу на власне дихання, коли ви чимось засмучені чи просто втомлені. Навіть кілька глибоких вдихів та видихів з невеликими (3-5 сек.) паузами між ними дозволять опанувати себе. Робіть короткий самомасаж комірцевої зони. Слідкуйте за тим, аби м’язи тіла та обличчя не були спазмовані.

Побудьте на самоті

Спілкування у режимі 24/7 навіть з найдорожчими людьми може виснажувати. У якості профілактики емоційного вигорання психологи радять «продуктивну самотність» – час, який ви проведете наодинці з собою. Важливо робити в цей час не те, що треба – а те, що хочеться. Навіть якщо це означає дикі танці, поки ніхто не бачить, чи просто спокійний відпочинок на дивані.