Експерти та рекомендації

Як подолати сезонну депресію: поради психолога

Усі навколо купують подарунки й прикрашають ялинки – а ви ніяк не можете примусити себе радіти разом з усіма? Наш психолог знає, як побороти сезонну депресію у легкий та екологічний спосіб.

Сезонна депресія та її причини

Зимова депресія має передусім суто фізіологічне підґрунтя. Зокрема, для виробки гормонів щастя дофаміну та серотоніну потрібні сонячне світло та вітамін А. У грудні дні найкоротші (тож і сонця нема). А запаси вітаміну А, які ми накопичили завдяки літнім овочам і фруктам, сходять нанівець. Тому насамперед варто скоригувати спосіб життя. Якщо є можливість – поїхати на відпочинок у теплі країни. Якщо ні, збагатити раціон продуктами помаранчевого кольору (цитруси, морква, гарбуз) – всі вони містять вітамін А. Частіше бувати на свіжому повітрі, більше рухатися (доведено, що під час фізичної активності гормон стресу адреналін буквально згорає), висиплятися.

Леся Ковальчук, психолог, системний терапевт, дійсний член Професійної психотерапевтичної Ліги (ЕАП), geniuscentr.com

Вийти з депресії

Усі ми різні. Хтось легко «ловить» святковий настрій, а хтось ніяк не може синхронізуватися із загальним святом. Окрім того, людина може перебувати у своїх індивідуальних процесах смутку чи скорботи, які неможливо просто взяти й скасувати у зв’язку зі світами. Якщо йдеться про справжню клінічну депресію, діагностувати й лікувати її може лише професіонал (невролог, психіатр). Проте в ситуації так званої побутової депресії («щось мені сумно») допоможуть такі поради.

  • Проактивна позиція. Свято ніколи не стукає у зачинені двері. І наш настрій – це не незмінний status quо, а лише точка відліку. Важливо взяти на себе відповідальність за свій емоційний стан, зробити вибір на користь радості – й почати діяти у цьому напрямі.
  • Якорі свята. З чим у нас асоціюється Новий рік? З мандаринами (вітамін А), шампанським (недарма його називають ще бульбашками щастя), святковою ілюмінацією (яка сприяє репродукції гормонів щастя на суто фізіологічному рівні), веселими фільмами, жартами та подарунками. Наш мозок працює таким чином, що достатньо з’явитися хоча б одному якорю – і автоматично запускається весь святковий асоціативний ряд і вмикається програма радості.
  • Йти в люди аби вийти з депресії. Заразний не лише вірус грипу – емоційний стан також. Тож варто йти туди, де людям весело. Вечірки, святкові ярмарки, комедійні вистави – все це відволікає від сумних думок. А якщо опинитися в дитячому товаристві, посмішка з’явиться на вустах мимоволі! Адже діти – це універсальні провідники щастя, радість – їхня найприродніша стихія. Навіть якщо у вас іще нема своїх дітей, варто піти в гості до знайомих, в кого є діти (особливо маленькі), в цирк, на дитяче свято.
  • Зняти надмірні очікування. Одна з найпоширеніших причин святкових депресій – надмірні очікування. Ми часто по-дитячому віримо, що свята принесуть справжнє диво в наше життя, змінять все чарівним способом без наших зусиль. А коли жаданого оновлення не відбувається – відчуваємо розчарування. Аби цього не сталося, варто просто зняти надмірні (та й, зрештою, будь-які) очікування. Ми не зобов’язані «тримати марку» й випромінювати щастя, якщо насправді цього не відчуваємо. Ніхто не заважає нам відсвяткувати так, як хочеться. Навіть якщо це означає затишний вечір наодинці з собою у теплій піжамі з келихом шампанського.

Читайте також: Як знайти свого психотерапевта

Способи подолати депресію

Навіть якщо цього року зі святковим настроєм не дуже складається з об’єктивних причин (проблеми зі здоров’ям чи на роботі, самотність, розставання з коханою людиною), однаково не дозволяйте собі «провалитися» у позицію жертви цілком реально.
Що нам насправді потрібно, коли ми опиняємося у проблемах? Відчуття контролю над ситуацією, землі під ногами, зрештою, відчуття власної цінності. Усе це ми автоматично отримуємо, коли допомагаємо іншим. Так-так, порада «знайти того, кому ще гірше й допомогти» справді працює! Коли ми змінюємо фокус уваги з власних негараздів на допомогу ближньому, наша резистентність до депресії зміцнюється – це доведений психологами факт. Тож, якщо змінити власні обставини не завжди в наших силах, то зробити добру справу ми цілком спроможні. Варто стати Миколаєм для когось іншого – і це не тільки допоможе вийти з депресії, а й подарує по-справжньому святковий настрій!