Експерти та рекомендації

Як зміцнити імунітет: поради доктора аюрведи

Лишатися здоровим, навіть коли всі навколо чхають та кашляють, цілком реально. І запорука цього – міцна захисна система організму. Як підняти імунітет методами аюрведи, знає доктор ведичної медицини Олена Леуська.

Що треба знати про імунітет

У давніх медичних трактатах стверджується, що здатність організму протистояти зовнішнім «ворогам» формується в кишківнику. Наприклад, у китайській медицині вважається, що наші легені та кишечник мають парні меридіани. А це означає, що «поламка» одного органу призводить до порушень у роботі іншого. В аюрведичній медицині вважається, що імунітет формується в кишечнику й залежить від «вогню» травлення. Інакше кажучи, від того, як ми перетравлюємо й засвоюємо їжу, залежить те, наскільки повноцінно будуть будуватися тканини нашого тіла.

Олена Леуська, доктор ведичної медицини, Центр Ведичної медицини «Расаяна»

«З власного досвіду можу сказати, що чи не в кожного з моїх пацієнтів є ті чи ті розлади в роботі кишківника, – коментує Олена Леуська. – Причини: синтетична їжа, збиті хроноцикли, бездумний прийом антибіотиків (нерідко по 3–5 курсів поспіль)». Усе це призводить до дисбалансу здорової та патогенної мікрофлори у кишківнику, знижує активність травних ферментів. Як наслідок, накопичується так звана ама (у ведичній медицині цей термін означає токсичний слиз). У спробі вивести аму організм запускає самоочищення через бронхи (кашель) чи носоглотку (нежить). Утім, достатньо нормалізувати стан кишківника – й імунітет зміцниться автоматично.

Дієта для імунітету  

На стан кишківника впливає передусім наш раціон. Тож, що треба їсти, аби підвищити імунітет? З кінця листопада та протягом усього грудня активність травної системи у всіх людей знижується – це цілком природний процес. І недарма у християнстві Різдвяний піст припадає саме на цей період. Коли ми полегшуємо раціон, у нас з’являється ресурс протистояти зовнішнім агресорам (замість перетравлювати важку їжу). Якщо ви постуєте, важливо вживати рослинний білок і топлене вершкове масло (гі). Якщо ні, варто перейти на більш легкі сорти м’яса (птицю, кролика) та рибу. Найситніший прийом  їжі – в обід (12:00–14:00), в цей час травна система найактивніша. А найлегший – ввечері, коли внутрішні органи (зокрема й кишечник) переходять на режим відпочинку.

Патогенний слиз утворюється, коли ми їмо в неправильний час (скажімо, на ніч), переїдаємо або з’їдаємо більше, ніж здатні перетравити. Також варто виключити продукти, які сприяють «засміченню» кишківника. Це картопля, вироби з білого борошна (зокрема манна каша, макарони), пастеризована магазинна молочка (домашнього молока це не стосується), морозиво, банани, солодощі (печиво, тістечка, цукерки), білий рис.

Аби покращити травлення й зміцнити імунітет, потрібні пектини. Вони працюють як віник для кишечника – прибирають усі шлаки й токсини, а також покращують моторику. Це всі сезонні овочі та фрукти: яблука, груші, хурма, капуста, буряк, морква, гарбуз.

Сирі овочі взимку не кожен може добре перетравити, тому рекомендуються тушковані або запечені овочі (рагу, крем-суп).
Також для імунної системи дуже корисні квашена капуста, яблука, помідори (але не мариновані заготовки з оцтом).

Читайте також: Головні тренди здорового харчування у 2020

Як зміцнити імунітет дорослого і дитини

Підняти імунітет в домашніх умовах досить просто – причому абсолютно природними методами. Передусім необхідно наситити організм вітаміном С (цитрусові, квашена капуста, ківі). Також дуже корисний домашній сік чорної смородини або сира смородина, перетерта с цукром. Варто щодня розсмоктувати ложечку такої заготовки – це чудова профілактика фарингіту та ангіни. Аґрус також надзвичайно багатий на вітамін С – причому у термостійкій формі. Тож, варення з аґрусу чи розморожені сирі ягоди – чудовий варіант. Надзвичайні антипростудні властивості мають буряк та редька.

Ось рецепт напою, який допоможе зміцнити імунітет. Вичавити сік буряка і дати йому відстоятися, поки не випаде осад (до години). Злити чистий сік, осад вилити. Окремо вичавити сік редьки. Взяти 2 частини соку буряка й 1 частину соку редьки, додати трохи меду за смаком. Зберігати в холодильнику. Вживати тричі на день до їди, розводячи у теплій воді. Дорослим – 1 ст. ложку соку, дітям – 1 ч. ложку. Цей напій можна пити протягом усього простудного сезону.