Різдвяний піст 2019: що треба знати
Не лише їжа
Якщо ви вирішили дотримуватися посту, варто пам’ятати: режим харчування без відповідної поведінки – це не піст. Важливе ментальне очищення й ретельне ставлення не лише до власної поведінки, слів і вчинків, а й до думок.
Чи варто говорити, що в цей період – більше, аніж у будь-який інший – варто дбати, аби не було сварок, обманів, улесливості й образ. Також радять бути сумлінним, старанно виконувати свої обов’язки й не ледарювати.
Натомість також варто допомагати тим, хто цього потребує. Можна зробити благодійний внесок, перерахувати гроші нужденним, допомогти будинку дитини або ж дому для літніх людей.
Краще утримуватися від марнотратства, необдуманих покупок і шопінгу як засобу релаксації. До речі, Чорна п’ятниця, що припадає якраз на початок посту, може стати спокусою. Штовхання один одного у пошуках знижок – не найкраще проведення часу в Різдвяний піст.
У період посту забороняється проводити гучні вечірки та відзначати весілля. Натомість дітей хрестити можна. Якщо в когось на піст припав день народження – можна відзначити його у теплому колі рідних і друзів за приємними й спокійними посиденьками й дружнім спілкуванням.
Мистецтво і любов
Виникають запитання, чи можна в цей період відвідувати театри, музеї й кіно. Звісно, можна, але зважати на зміст вистави чи стрічки. Неприпустимим є репертуар, що може викликати сильні емоції й пристрасті, наприклад, експозиція оголених тіл, фільм-бойовик або еротичний спектакль. В інших випадках відносини з мистецтвом ідуть людям на користь, адже пробуджують духовність, споглядання й потяг до внутрішньої краси й гармонії. Зрештою, те саме стосується й книжок.
Від сексу теж краще утримуватися, але тут можуть виникнути проблеми. Якщо у подружжі хтось воліє дотримуватися посту, а хтось ні, на цьому ґрунті можуть виникнути сварки й спокуси. В такому випадку варто дійти взаєморозуміння.
Раціон у Різдвяний піст
Всі, певно, знають, що будь-який піст змушує утриматися від продуктів тваринного походження: м’яса, риби, яєць, молока та молочних продуктів. Різдвяний піст вважається не таким суворим, як Великий і Успенський. Наприклад, в Різдвяний піст можна вживати рибу, винятками є середа та п’ятниця. Вино, наприклад, вважається більш пісним продуктом, ніж рослинне масло, але варто скоротити вживання вина до мінімуму. Різдвяний піст пасує тим, хто планує дотримуватися посту вперше.
Не секрет, що пісна й вегетаріанська дієта може бути смачною й розмаїтою. Адже дозволяється споживати каші, хліб, овочі, фрукти, зелень, гриби, горіхи, сухофрукти, насіння, мед. У деякі дні можна навіть споживати рибу, морепродукти, масло й вино. Найбільш строгий день – 6 січня. Цього дня віряни взагалі утримуються від їжі, доки зірка не небі не запалає. А потім уже розпочинається Святий вечір із 12 стравами.
До речі, ті, хто практикує харчування без м’яса, зауважують, що рівень агресії й дратівливості суттєво знижується. Натомість з’являється енергія й організм відчуває себе очищеним.
Календар харчування в Різдвяний піст 2019-2020
1-2 грудня страви з додаванням олії
3 грудня каші на воді, супи на овочевому відварі
4 грудня риба та дозволяється приготування на пісному маслі
5 грудня горіхи, овочі, супи на воді без масла
6 грудня риба і морські продукти, а також їжа з олією
7 грудня їжа на овочевому відварі
8 грудня страви з овочів і грибів
9 грудня можна включати олію в раціон
10 грудня супи та каші на воді
11 грудня рибні страви з додаванням олії
12 грудня страви на воді, овочі або відвари з них
13 грудня дозволяється готувати страви з включенням масла
14 грудня виключити зі страв масло
15 грудня можна рибні продукти, різноманітні крупи, страви з овочів
16 грудня овочі, гриби, каші, риба
17 грудня страви, зварені без олії та каші на воді
18 грудня можна вживати гарячі страви, заправлені олією
19 грудня допускається вживання нежирної риби, а також масла
20 грудня рибу вживати не можна, але їжа з включенням масла дозволена
21 грудня страви на воді, горіхи, мед
22 грудня крупи з додаванням олії та їжа з рибою
23 грудня страва з овочів і каші на олії
24 грудня овочеві відвари і страви на воді
25 грудня можна додавати масло в їжу
26 грудня овочі та овочеві відвари, каші
27 грудня їжа з олією схвалюється, але рибу виключити
28 грудня овочеві відвари і страви на воді
29 грудня крупи на маслі і рибні продукти
30 грудня страви з овочевої основи та крупи на маслі
31 грудня грибні, овочеві відвари виключно на воді
1-5 січня суворий період (дозволяється варити страви без додавання рослинного масла)
6 січня вечеря збирається до сходження зірки; можна гарячі страви з вживанням келиха вина
Вже минули часи, коли піст асоціювався з догмами, наразі все більше людей розглядають його як спосіб духовного очищення, росту й збагачення. А відтак – шукаємо пісні рецепти та виховуємо в собі найкращі людські чесноти. Головне – робити це щиро.