Виставки

Експозиції в жанрі екшн

Маємо амбітний план – вибратися усією родиною. Безболісно задовольнити смаки і забаганки старшого й молодшого покоління. Лишилося вирішити, куди саме підемо. Найреалістичніший варіант – виставки. Немає жорстких меж початку й закінчення заходу, можна обрати будь-який день і час, зручний для всіх учасників родинного культпоходу. Проте не дарма виставки вважають розвагою «не для кожного». Багато хто нудиться у виставковому просторі через його статичність. Людську увагу завжди притягують рухливі об’єкти. Для вдалого сімейного заходу потрібен екшн. На щастя, сучасна виставкова культура передбачає таку можливість. Тож до вашої уваги п’ять експозицій майже на будь-який смак, де нікому не буде нудно.

Відчути минуле на дотик


Що?  Інтерактивна виставка давнини.
Де? Київ. Національний комплекс «Експоцентр України», павільйон «Наука».
Коли? Постійна експозиція, середа – неділя з 11.00 до 18.00.

Сьогодення відкривається нам у нових барвах, якщо дивитися на нього крізь збільшувальне скло минулого. Дорослим варто замислитися про неймовірні, захопливі події, що передували появі людства на Землі, аби краще зрозуміти сенс нашого перебування в цьому світі. Дітям і підліткам такий погляд також корисний, тому що допомагає розбудити цікавість до нових знань, стимулює всебічний розвиток. Утім, так налаштоване людське сприйняття – абсолютно реальним видається лише те, чого можна торкнутися. Після відвідин цієї виставки історії прадавніх часів вже не здаватимуться казками. Організатори назвали експозицію «інтерактивна», але насправді вона радше «тактильна». Найнезвичніше в ній те, що кожен експонат можна потримати в руках, а деякі навіть приміряти на себе. Фактично йдеться про археологічні та гемологічні знахідки – скам’янілі миті далекого й не дуже далекого минулого нашого світу. Тут є шматочки космічних метеоритів, печерні кристали, навіть те, що лишилося від доісторичних тварин, риб і рослин. Що з цього можна приміряти? Коштовне каміння, яке наразі тішить око сяянням і прозорістю, а тисячі років тому було непримітним графітом, на кшталт того, що використовують для олівців.

Зробити крок за рампу


Що? Виставка авангардної сценографії.
Де? Київ. Музей театрального, музичного і кіномистецтва.
Коли? Виставка працює до 7 грудня 2018 року, середа – понеділок з 10.00 до 17.00.

Скільки разів, дивлячись талановито поставлену п’єсу, ви мимоволі уявляли себе одним із персонажів? От якби потрапити в ті декорації, хоч на мить відчути себе учасником подій, що відбуваються по той бік рампи! Виявляється, це не так і складно. Звісно, в Музеї театрального, музикального і кіномистецтва жодну виставу не грають повністю, та й актори тут не ті, кого ви бачили на великій сцені, – адже це не театр. Проте декорації справжнісінькі – роботи найвідоміших художників українського театру, знакових постатей в історії вітчизняної культури. Офіційна назва виставки «ЕКСЦЕНТРИКА ТА ЕКСПРЕСІЯ. Українська авангардна сценографія». Її експонати переконливо свідчать: ще за 1920-х років український театр не лише не відставав від західного, а й навіть випереджав час завдяки новаторським творчим рішенням. Уже на початку світової «доби авангардизму» наші сценографи освоїли всі його напрями – кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм тощо.

Побачити музику й почути живопис


Що? Виставка художниці Галини Москвітіної «Об’єктивна музика».
Де? Київ. Арт-простір Arcane Art Gallery.
Коли? Постійна експозиція, середа – неділя з 11.00 до 18.00.

Культовий філософ повоєнної Європи Жан-Поль Сартр стверджував, що музика – не є частиною фізичного світу, бо існує десь на межі реального та уявного. Одним з головних аргументів було те, що мелодія ніколи не матиме речової форми. Схоже, українська художниця Галина Москвітіна готова це спростувати. Вона працює у форматі арт-сейшн, об’єднуючи музику та живопис в єдиний витвір мистецтва, який можна одночасно побачити й почути, перейнятися його енергією та відчуттями автора. Москвітіна не належить до жодного відомого мистецького напряму, проте звертається до мотивів, фактично відображених в кожному з них – загальнолюдські цінності та емоції. Відвідувати такі арт-сейшни корисно – це розвиває асоціативне мислення і розширює уявлення про мистецтво. До того ж більшість робіт авторки не надто складні для сприйняття і досить експресивні, щоб сподобатися підліткам.

Погодувати хижаків


Що?  Спостерігати й навіть узяти участь у годуванні живих акул і скатів.
Де? Київ. Океанаріум «Морська казка».
Коли?  Постійний атракціон. Годування акул: вівторок, п’ятниця – 15.00, годування скатів: понеділок, середа, п’ятниця – 14.00, годування інших морських мешканців: середа, субота – 18.00.

Старий жарт про те, що людина без попередньої підготовки може погодувати акулу, але лише один раз, давно втратив актуальність. Тепер робити це можна хоч щодня, причому в цілковитій безпеці. Окремий атракціон – кидати корм малим крокодильчикам: таких стрибків і сальто ви не побачите на жодному шоу. Між іншим, годування морських хижаків – надзвичайно переконливий спосіб самоствердження. Хто ж сумніватиметься у власних силах і сміливості, коли ці небезпечні істоти їдять з його рук. Тут старезна теза про те, що людина – цар природи, вже не здається банальністю. До речі, статус царя передбачає не лише владу. Хочете прищепити дитині відповідальне ставлення до світу, в якому ми живемо, а також показати, яким беззахисним іноді буває сильний і волелюбний, – це слушна нагода. Та й дорослим не зайве іноді про це нагадувати.