Експозиції в жанрі екшн
Відчути минуле на дотик
Що? Інтерактивна виставка давнини.
Де? Київ. Національний комплекс «Експоцентр України», павільйон «Наука».
Коли? Постійна експозиція, середа – неділя з 11.00 до 18.00.
Сьогодення відкривається нам у нових барвах, якщо дивитися на нього крізь збільшувальне скло минулого. Дорослим варто замислитися про неймовірні, захопливі події, що передували появі людства на Землі, аби краще зрозуміти сенс нашого перебування в цьому світі. Дітям і підліткам такий погляд також корисний, тому що допомагає розбудити цікавість до нових знань, стимулює всебічний розвиток. Утім, так налаштоване людське сприйняття – абсолютно реальним видається лише те, чого можна торкнутися. Після відвідин цієї виставки історії прадавніх часів вже не здаватимуться казками. Організатори назвали експозицію «інтерактивна», але насправді вона радше «тактильна». Найнезвичніше в ній те, що кожен експонат можна потримати в руках, а деякі навіть приміряти на себе. Фактично йдеться про археологічні та гемологічні знахідки – скам’янілі миті далекого й не дуже далекого минулого нашого світу. Тут є шматочки космічних метеоритів, печерні кристали, навіть те, що лишилося від доісторичних тварин, риб і рослин. Що з цього можна приміряти? Коштовне каміння, яке наразі тішить око сяянням і прозорістю, а тисячі років тому було непримітним графітом, на кшталт того, що використовують для олівців.
Зробити крок за рампу
Що? Виставка авангардної сценографії.
Де? Київ. Музей театрального, музичного і кіномистецтва.
Коли? Виставка працює до 7 грудня 2018 року, середа – понеділок з 10.00 до 17.00.
Скільки разів, дивлячись талановито поставлену п’єсу, ви мимоволі уявляли себе одним із персонажів? От якби потрапити в ті декорації, хоч на мить відчути себе учасником подій, що відбуваються по той бік рампи! Виявляється, це не так і складно. Звісно, в Музеї театрального, музикального і кіномистецтва жодну виставу не грають повністю, та й актори тут не ті, кого ви бачили на великій сцені, – адже це не театр. Проте декорації справжнісінькі – роботи найвідоміших художників українського театру, знакових постатей в історії вітчизняної культури. Офіційна назва виставки «ЕКСЦЕНТРИКА ТА ЕКСПРЕСІЯ. Українська авангардна сценографія». Її експонати переконливо свідчать: ще за 1920-х років український театр не лише не відставав від західного, а й навіть випереджав час завдяки новаторським творчим рішенням. Уже на початку світової «доби авангардизму» наші сценографи освоїли всі його напрями – кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм тощо.
Побачити музику й почути живопис
Що? Виставка художниці Галини Москвітіної «Об’єктивна музика».
Де? Київ. Арт-простір Arcane Art Gallery.
Коли? Постійна експозиція, середа – неділя з 11.00 до 18.00.
Культовий філософ повоєнної Європи Жан-Поль Сартр стверджував, що музика – не є частиною фізичного світу, бо існує десь на межі реального та уявного. Одним з головних аргументів було те, що мелодія ніколи не матиме речової форми. Схоже, українська художниця Галина Москвітіна готова це спростувати. Вона працює у форматі арт-сейшн, об’єднуючи музику та живопис в єдиний витвір мистецтва, який можна одночасно побачити й почути, перейнятися його енергією та відчуттями автора. Москвітіна не належить до жодного відомого мистецького напряму, проте звертається до мотивів, фактично відображених в кожному з них – загальнолюдські цінності та емоції. Відвідувати такі арт-сейшни корисно – це розвиває асоціативне мислення і розширює уявлення про мистецтво. До того ж більшість робіт авторки не надто складні для сприйняття і досить експресивні, щоб сподобатися підліткам.
Погодувати хижаків
Що? Спостерігати й навіть узяти участь у годуванні живих акул і скатів.
Де? Київ. Океанаріум «Морська казка».
Коли? Постійний атракціон. Годування акул: вівторок, п’ятниця – 15.00, годування скатів: понеділок, середа, п’ятниця – 14.00, годування інших морських мешканців: середа, субота – 18.00.
Старий жарт про те, що людина без попередньої підготовки може погодувати акулу, але лише один раз, давно втратив актуальність. Тепер робити це можна хоч щодня, причому в цілковитій безпеці. Окремий атракціон – кидати корм малим крокодильчикам: таких стрибків і сальто ви не побачите на жодному шоу. Між іншим, годування морських хижаків – надзвичайно переконливий спосіб самоствердження. Хто ж сумніватиметься у власних силах і сміливості, коли ці небезпечні істоти їдять з його рук. Тут старезна теза про те, що людина – цар природи, вже не здається банальністю. До речі, статус царя передбачає не лише владу. Хочете прищепити дитині відповідальне ставлення до світу, в якому ми живемо, а також показати, яким беззахисним іноді буває сильний і волелюбний, – це слушна нагода. Та й дорослим не зайве іноді про це нагадувати.